Word Pirate - pirátem z Karibiku

5. 5. 2010 > Indie Hry > Logické

Jako Keira Knightley se i hrdinka indie hry Word Pirate stala pirátkou. A propluje celý Karibik, aby očistila rodinné jméno. Námořníci třeste se!

Pořádně zašmodrchaný příběh nabízí dnešní indie hra Word Pirate. Podíváte se do exotických krajin Karibiku, kdy moře ještě brázdily statné dřevěné plachetnice. Tedy do časů Východoindické přepravní společnosti a také zlaté doby pirátů. A jak bývá naším dobrým zvykem, máme pro vás přichystané demo zdarma, abyste případně nekupovali zajíce v pytli.

                

 

Lucy je mladá dívka z kolonistické rodiny sídlící v západním Karibiku. Po dlouhou dobu byl její život idylkou, ale to jen do té doby, kdy se její otec nevrátil z jedné ze svých obchodních plaveb a její matka ji poslala do dívčí školy. A tak se statečná dívka vydává na vlastní lodi do nebezpečných vod plných pirátů, aby otce našla. Když však zjistí, s kým bude mít tu čest, stane se z počestné dívky kapitánka lodi plující pod černou vlajkou se zkříženými hnáty.

Tolik by asi stačilo k naznačení příběhu, ale berte na vědomí, že to je naprostý začátek. Příběhová linka se poté velice zašmodrchá a nebude nouzi o zradu nebo přetvářku. Příběh je tak jednoznačně velkým plusem titulu Word Pirate, jelikož když už nic jiného, tak určitě on dokáže hráče přimět hrát dál a dál.

Ale v čem vlastně spočívá princip této indie hry? Dá se říct, že je svým způsobem podobný stolní hře Scrabble, jen bez nudného a stereotypního skládání slov - zde je to totiž zábava. Při každé bitvě s protivníkem máte k dispozici devět písmen, ze kterých musíte sestavit slovo, což slouží jako útok. Samozřejmě platí, že čím delší slovo to bude, tím silnější salvu z děl vypálíte.

Kromě toho je k dispozici kolem 15 speciálních "písmen". Ona to totiž mohou být buď písmena, nebo speciální akce. Tímto způsobem si můžete během hry opravit loď, chvilkově zvýšit svůj útok nebo třeba oslabit protivníkovu obranu. To vše ale záleží na tom, na jakém levelu je postava hlavní hrdinky.

Během bitev totiž získáváte jak zlato potřebné k opravám a nákupům, tak také zkušenostní body. Vždy po dosažení určitého počtu se zvýší level vaší postavy a vy máte možnost rozdělit pár bodíků mezi celkem tři vlastnosti: útok, obrana a schopnost opravovat loď. Hra tedy obsahuje jednoduchý RPG systém, kdy je na vás, ve které vlastnosti budete vynikat. Již zmiňované bonusové akce se postupně zpřístupňují s tím, jak se zvyšuje level hlavní postavy.

Celý Karibik je poměrně rozsáhle zpracován do několika oblastí, a to podle skutečnosti. Kromě pirátů a dopravních cest, po nichž můžete plout, určitě narazíte také na přístavy. V nich si můžete nechat opravit loď, koupit speciální bonusy a občas také narazit na nějakého toho piráta, který si vás najme na nekalou prácičku. Z té vám samozřejmě plynou zlaťáky do truhly a ve většině případů vás to také posouvá v příběhu.

Word Pirate bohužel nenabízí žádné minihry, a tak vás skládání písmen do slov bude provázet celou hrou. Není to rozhodně žádný velký nedostatek, jen by se občas nějaké menší zpestření hodilo. Další nevýhoda vás možná napadla - hra je v angličtině, a tudíž slova není možné tvořit v jakémkoliv jiném jazyce než anglickém. Bez jeho znalosti se tedy neobejdete, což by na druhou stranu nemusel být v dnešní době až takový problém.

Pro takovýto typ hry jistě není grafické zpracování nejdůležitější. To však není žádnou omluvou, a proto jen tak tak průměrné zpracování nikoho nenadchne. Zvlášť, když se s podobnou grafikou můžete setkat i u některých freeware her. Tím ale neříkám, že je po vizuální stránce vše špatně. Jen by se na placenou hru slušelo něco krapet lepšího. Na druhou stranu třeba zvuková a hudební kulisa se povedla a je jasným tahounem.

Word Pirate je v jádru dobrá hra, která má pár svých much. Když však pominu ono zmiňované slabší grafické zpracování a nutnost znát angličtinu a také fakt, že je až moc podobný některým freeware hrám, je to titul, u kterého strávíte dlouhé hodiny. A to jak kvůli rozvětvenému příběhu, tak také proto, že je to prostě zábava.

 • + spletitý příběh
 • + zábava
 • + bonusová "písmena"
 • + dlouhá herní doba
 • - průměrná grafika
 • - nutná znalost angličtiny


Autor: Jan Pillár

 • Demoverze - Demoverze je „zkušební“ verze programu, která má v porovnání s plnou verzí omezenou škálu funkcí, je však zcela zdarma a povětšinou i bez přímých časových omezeních atd.
 • Freeware - Software, který je distribuován zcela bezplatně. Platí zde však autorská práva zamezující jakékoliv měnění a poupravování zdrojových kódů a dalších částí programu.
 • RPG - Role Playing Game - hra na hrdiny.
70%
hodnocení
redakce
65%
hodnocení
čtenářů
Ohodnoťte hru i vy!
(42 MB)
567×

 • Operační systém: Win 9x, Win Me, Win 2000, Win XP, Windows Vista
 • Hardware: Procesor: 700 MHz
  Operační paměť: 128 MB RAM
  Grafická paměť: 32 MB

Pomocí myši vybíráte jednotlivá písmena - ty však můžete zadávat také z klávesnice jejich stisknutím. Levým tlačítkem myši taktéž určujete, kam má loď plout.


screenshot screenshot screenshot screenshot screenshot
pocitadlo