Why - černobílé mystérium

6. 9. 2009 > FreeHry > EGP

Why by se jen stěží dalo nazvat hrou. To ale ani zdaleka neznamená, že by nemělo jít o zajímavé či zábavné dílo. Právě naopak - milovníci experimentálních výtvorů budou určitě více než nadšeni!

Zpočátku se může zdát, že Why je naprosto primitivní polologickou hříčkou, kterých jsme již viděli stovky. Ona je to do jisté míry i pravda, chce to ale zahledět se i takříkajíc do hloubky a prozkoumat drobná tajemství, která tento zvláštní výtvor skýtá.

Vše se točí kolem černých a bílých koleček. Ta černá můžete přejetím myši obarvovat na bílá a ta zase můžete jednoduchým kliknutím obrátit v prach. Zároveň však zničíte i všechna kolečka ležící vně toho původního. Vysvětlení je to dosti krkolomné, ve hře však určitě všechno pochopíte během okamžiku. Kolečka se navíc rozmnožují a otáčejí, takže na obrazovce mohou vzniknout všemožné roztodivné útvary.

Pointa ovšem tkví v tom, že vám nikdo neřekne, co vlastně máte dělat. Správně hru dohrát tedy nejde, neboť žádné "správně" tady neexistuje. Za každý styl hraní však budete odměněni jedním z krásných a tajemných wallpaperů, které mohou vnímavému člověku cosi napovědět. Anebo taky nemusí. Rozhodně jde o hodně zvláštní zkušenost, jež se dá jen stěží popsat slovy.

Jednoduchá a přesto působivá grafika na tomto pocitu jen přidává. Ještě více umocněn mohl být nějakou ambientní hudbou, to však zůstane nejspíš pouze přáním.

Pro ty, kteří si rádi občas nesmyslně a bezúčelně zafilozofují, bude Why fascinující zábavou, ani zdaleka totiž nejde o obyčejný "prohlížeč wallpaperů". Zbylých 99% populace si alespoň může zaklikat na hezká černobílá kolečka. Už kvůli té grafice to za to přece stojí!

  • + Zajímavý nápad
  • + Nové pojetí hraní
  • + Stylizace
  • - Chybí ozvučení


Autor: Štěpán Vizi

75%
hodnocení
redakce
0%
hodnocení
čtenářů
Ohodnoťte hru i vy!

Why
(43.5 MB)
361×

  • Operační systém: Win 2000, Win XP, Windows Vista
  • Hardware: Procesor: 500 MHz
    Grafická karta: 64 MB
    Operační paměť: 128 MB RAM

Hru ovládáte myší. Podrobnosti se dozvíte v druhém odstavci recenze.


screenshot screenshot screenshot screenshot screenshot screenshot
pocitadlo