Void - freewarový Portal

16. 8. 2012 > FreeHry > Logické

Čas od času se stane, že freewarová scéna vyprodukuje hru, která nenechá hráče ani recenzenty pořádně vyspat. Hru, která šlape na paty i svým komerčním bratrancům.

Pravda, nejrůznějších freeware předělávek už tady bylo bezpočet, ať už co se týče flashových, mobilových či klasicky stahovatelných. Void ovšem není jen bezduchou kopií snažící se co nejvíc vytěžit na módní vlně. Portalovský koncept totiž vylepšuje vlastní novinkou, a tou je cestování časem.

Zatímco v Portalu jsme vytvářeli tunely, které vás dostaly přes problematická místa, ve Void se budete vracet časem. Pokud tedy například narazíte na díru v zemi, jednoduše namíříte svou rukavici na díru a aktivujete ji. Místo před vámi se vrátí do doby několik desítek let minulé, kdy namísto propasti byla ještě podlaha, a vy můžete bezpečně projít na druhou stranu. Časové trhliny můžete navíc používat zaráz dvě (postupem času se vám vybijí a potom zase chvíli trvá, než se nabijí).


Pomocí této šikovné věcičky však nebudete jen překonávat překážky, ale také hledat klíče – bez nich se totiž nedostanete do další úrovně, ani kdybyste se rozkrájeli. Ba co víc, klíče jsou vždycky schované někde v minulosti, a tak vám nezbude než prozkoumat celou herní lokaci pomocí své rukavice. Kromě řešení logických hádanek ale chvílemi přijde také na boj s nepřáteli. Nicméně protože nemáte k dispozici žádnou zbraň v pravém slova smyslu, budete odkázáni na to, co je zrovna po ruce.

Dokončení hry není zase až tak náročné, zvlášť když jste na začátku proškoleni důkladným tutoriálem, takže za chvíli se budete dívat na závěrečné titulky. Void tak prakticky končí v tom nejlepším, zrovna když se vám dostane pod kůži. Krátké hrací době se ale nelze divit, vzhledem k tomu, že Void je „pouze“ studentský projekt studentů z DigiPenu.

Hra běží na Source enginu, což jí také umožňuje nejrůznější fyzikální vychytávky (to oceníte zejména ve chvíli, když budete potřebovat zabít nepřítele nějakou dobře hozenou bednou) a díky němu má i výborné grafické zpracování.

Void bezpochyby patří mezi ty tituly, jež zkrátka nemůžete nevyzkoušet. Sice je to kvůli kratší hrací době jen taková jednohubka, ale nanejvýš chutná jednohubka.

 

 • + Zpracování
 • + Fyzika
 • + Časové trhliny
 • - Krátké


Autor: Kristýna Nováková

 • Flash - Software spustitelný přímo z prohlížeče přes potřebný flash přehrávač. Není tudíž nutné stažení a nainstalování.
 • Freeware - Software, který je distribuován zcela bezplatně. Platí zde však autorská práva zamezující jakékoliv měnění a poupravování zdrojových kódů a dalších částí programu.
93%
hodnocení
redakce
49%
hodnocení
čtenářů
Ohodnoťte hru i vy!
(185 MB)
1330×

 • Operační systém: Win 2000, Win XP, Windows Vista, Windows 7
 • Hardware: Procesor: 1.5 GHz
  Operační paměť: 512 MB RAM
  Grafická karta: 256 MB

Chodíte pomocí kláves W, S, A a D. Myší ovládáte rukavici.


pocitadlo