Twister: TÝDEN BLÁZNIVÝCH HER

7. 2. 2008 > FreeHry > Sport/Sim

Byl poklidný letní den. Najednou se ale zničehonic zvedl vítr. Lidé tomu nevěnovali pozornost, avšak zvířata ano. Krávy v ohradě bučely jako o život a prasata vedle kvičela, seč jim hrdla stačila. Všechny zvěř se snažila obyvatele města upozornit na blížící se pohromu. Bohužel ale bez valnějšího úspěchu. Zlom nadešel až později, tornádo totiž opravdu dorazilo!

Zmatení lidé pobíhali po městě sem a tam ve snaze utéci, ale byli příliš vyděšeni, než aby jednali rozumně. Někteří se shromáždili na místním fotbalovém stadionu, jiní se šli schovat na parkoviště pod zaparkovaná vozidla. Několika málo z nich se dokonce podařilo nasednout do auta, jenže bylo příliš pozdě. Vítr si pohrával s listy na stromech, jako by to byly jen bezmocné papírky. Město zahalil stín tornáda, které dorostlo strašlivých rozměrů. Teď už nebylo úniku...

Nikdo z vás by určitě nechtěl takovouhle situaci zažít na vlastní kůži, tedy, pokud by byl v pozici těch mrňavých lidiček dole. Ale střihnout si roli ničivého, nezastavitelného a děsivého tornáda, to už je panečku jiná. A právě taková myšlenka se zrodila v hlavách tvůrců z týmu Gray Poyda. Vzali do rukou vývojový nástroj Game Maker a za nějaký čas z něj vzešla hra Twister.

Vzdušný vír se dostal do města. Bral s sebou všechno, co mu přišlo do cesty. Jako jeho první oběť padlo auto místního podnikatele. Chvíli mohutné síle živlu odolávalo, ne však na dlouho. Po několika sekundách, během kterých udělalo tornádo z auta úplný vrak se vůz vznesl a nenávratně zmizel v oku tornáda. Další obětí se stali lidé na fotbalovém hřišti. Zděšené výkřiky se linuly vzduchem jako přízraky. Ani ne minutu potom už na hřišti nezůstala živá duše...

Jak jste si již jistě dovtípili, ve Twisterovi jde o to, aby hráč napáchal co největší škody. Nicméně, není to tak, že byste ničili každou věc, která by se vám dostala pod ruku. Objekty, jež jsou vašim cílem se zobrazují v levém horním rohu obrazovky. Mohou to být lidé, domy, zvířata, stromy apod. Po uplynutí časového limitu čítajícího něco kolem minuty se obrázek v rohu změní a ničíte zase něco jiného. Za každý zničený objekt (nezáleží, jestli jej máte pávě jako cíl) získáváte nejen body, ale také doplnění stále ubývající stupnice síly tornáda.. Bohužel, město není zase až tak veliké – a navíc je pouze jedno - , tudíž se veškerý materiál velmi brzy spotřebuje, což z Twistera činí záležitost maximálně na jeden den. Na trvanlivosti nepřidá ani dobrá hratelnost, jež vás dokáže připoutat k monitoru silou zápasníka sumó.


Co je to tornádo? Tornádo je silně rotující vír (se zhruba vertikální osou), vyskytující se pod spodní základnou konvektivních bouří, který se během své existence alespoň jednou dotkne zemského povrchu a je dostatečně silný, aby na něm mohl způsobit hmotné škody. Má podobu nálevky, chobotu, který se spouští ze základny oblaku druhu cumulonimbus. Rychlost větru v tornádu se pohybuje od 50 do 100 m.s-1 i více, přičemž jeho velikost se pohybuje ve stovkách metrů v průměru. Zdroj: Wikipedia

Nicméně, ani teď nebylo tornádo plně ukojeno. Za své vzaly také okolní stromy. Nezbyl na nic ani jeden jediný lísteček. Najednou se ozvala strašlivá rána – to se bortil domek. Za ním druhý, třetí až na plácku poblíž silnice zůstaly jen trosky.

Pakliže jste příznivci pixel artu, mám pro vás jednu dobrou a jednu špatnou zprávu. Ta dobrá je, že grafika hry je vytvořena právě tímto stylem. Ta špatná je, že se nejedná o žádný převratný skvost. Hudební doprovod nelze hodnotit, neboť se po celou dobu hraní dočkáte jen zděšených výkřiků obyvatel města mizejících v tornádu.

Ploty ohraničující soukromě pozemky živel rval jakoby to byla jen párátka jemné zasazená v zemi. Křik lidí ustal – už zde totiž nebyl nikdo, kdo by jej mohl vydávat. Opuštěné ohrady ve kterých se ještě před ani ne čtvrt hodinou proháněla prasata a krávy působily ponuřeji, než by člověk řekl. Nikde v celičkém městě už nebyly známky po jakémkoli životě.

Kdyby měl Twister více úrovní a alespoň nějakou zvukovou kulisu, dosáhl by možná i na číslo s osmičkou vepředu. Avšak takhle zůstává na solidní sedmdesátce. Nicméně, musím uznat že sledování lidiček mizejících uvnitř větrného živlu je zábavné.:o)

Město bylo zpustošeno dokonale. Zbylo jen pár domů, několik stromů a jedno auto. Tornádo už je nedokázalo zničit, neboť pomalu ale zato jistě ztrácelo na své síle, až z něj zbyl jen lehký vánek vytrácející se někam do dáli.

 

 • + hratelnost
 • + originální
 • + zábavné
 • - absence hudby
 • - jen jedno město


Autor: Kristýna Nováková

70%
hodnocení
redakce
52%
hodnocení
čtenářů
Ohodnoťte hru i vy!
(3.8 MB)
927×

 • Operační systém: Win 9x, Win 2000, Win XP
 • Hardware: Procesor: 300 MHz
  Grafická karta: 32 MB
  Operační pameť: 128 MB RAM

Myš.


screenshot screenshot screenshot screenshot
pocitadlo