Toki Tori - kuře hrdina

7. 4. 2010 > Indie Hry > Logické

Není kuře jako kuře a právě Toki Tori se umí teleportovat, bojovat s duchy nebo stavět mosty. Jen to létání mu moc nejde. Ale s vaší pomocí to jistě zvládne!

První pohled věšinou klame, a tak přes své pestrobarevné zpracování není titul Toki Tori hrou jen pro děti. Protože se v jádru jedná o logickou hru s 80 levely, bude zapotřebí zapojit mozkové závity. A někdy se spolehnout na štěstí či osvícení.V malebné grafice budete coby hráč ovládat zdánlivě obyčejné, žluté kuře, jež má za úkol v jednotlivých levelech posbírat porůznu rozmístěná vajíčka. Jelikož ale Toki Tori není obyčejný opeřenec, má k dispozici hned několik speciálních schopností. A na druhou stranu i několik handicapů, ale o tom až za chvíli.
Hra jako taková je rozdělena do čtyř tématických světů. Kromě prosluněného lesa tak zavítáte do starobylého hradu, kde straší, do slizem pokrytých podzemních stok a i do podvodního světa.

Přístup do nového prostředí (a tedy k dalším schopnostem a levelům) získáte vždy po vyhrání všech úrovní v tom současném. Krom těchto obyčejných, příběhových levelů nabízí každý svět ještě další s těžkou obtížností, v nichž si můžete vyzkoušet svůj důvtip na plné obrátky. A aby toho nebylo málo, připravili si autoři ještě bonusové mise, které získáte doslova za hubičku - stačí se stát členem komunity hry, což je pochopitelně zdarma.

Jednotlivé levely jsou tvořeny z plošinek uspořádaných do pater, překážek, několika žebříků a občas i z nepřátel. Nemusím určitě zmiňovat, že Toki Tori není žádné Rambo kuře, takže srážka s protivníkem znamená smrt. Proto musí přijít řada na magii a již zmiňované speciální schopnosti.

Těch je hned několik a některé lze využít ve všech levelech, jiné jsou specifické pro konkrétní svět. Asi nejčastěji se setkáte se stavěním mostů, které vám pomohou překonávat propasti či lávová jezírka. Jelikož kuřata neumí létat ani skákat, máte k dispozici možnost se omezeně teleportovat. Jde to ale jen ve směru o dvě "políčka" nahoru, dolů, doprava či doleva od místa, kde právě stojíte. Občas také využijete schopnosti vytvořit před hlavním hrdinou krychli, která dokáže vyplnit jámy před vámi. V jednotlivých světech se vám naskytnou také různé způsoby, jak si poradit s protivníky - můžete je vysát, zmrazit nebo na ně třeba nalíčit past. Trošku jsem však doufal, že bude speciálních schopností o něco více.Hráčům, kteří se rádi podělí o svoje výsledky s ostatními nebo jen mají rádi plnění výzev, nabízí Toki Tori řadu achievementů. Pochvalu si zaslouží také ovládání, kdy je možné Toki Tori ovládat jak klávesnicí, tak i pomocí myši. Zpočátku jsem byl k druhému způsobu značně skeptický, ale po krátké zkoušce jsem se už ke klávesnici nevrátil. Toki Tori nabízí také jeden zajímavý prvek, jenž značně zpříjemňuje hraní ve chvíli, kdy zjistíte, že "tudy, sakra, cesta nevede." Mluvím nyní o přetáčení času. Člověk tak nemusí hrát celý level úplně od znova, stačí se vrátit v čase o pár chvil zpátky.

Hned na první pohled zaujme Toki Tori svým vizuálním zpracováním. Vše je vytvořeno v pěkné, animované grafice, jež je propracovaná až do posledního detailu. Příjemně působí, že má každý svět kompletně svůj vlastní design. U takové hry pak nijak nepřekvapí, že ani zvuková kulisa neudělá ostudu. Zvuky i hudba se jen tak neoposlouchají.

Toki Tori kromě vynikajícího audio-vizuálního zpracování nabízí zábavu v osmdesátce úrovní, skvěle vymyšlené a navržené levely, dlouhou herní dobu a stejně tak velmi příjemnou cenu (4,49 eur). Autoři se vyvarovali větších chyb, ale hře by určitě prospělo, kdyby měl hlavní hrdina víc schopností. Někomu by se také nemuselo líbit, že se jedná stále o to samé, nicméně levely stereotypně rozhodně nepůsobí, a tak by vás nuda neměla potkat.

 • + grafika
 • + 80 úrovní
 • + level design
 • + bonusy
 • + cena
 • - schopností mohlo být víc
 • - stále to samé


Autor: Jan Pillár

80%
hodnocení
redakce
54%
hodnocení
čtenářů
Ohodnoťte hru i vy!
(9 MB)
628×

 • Operační systém: Win 9x, Win Me, Win 2000, Win XP, Windows Vista
 • Hardware: Procesor: 1,5 GHz
  Operační pamět: 1 GB RAM
  Grafická paměť: 64 MB

Hlavního hrdinu můžete ovládat pomocí klávesnice nebo myši. Hrdinu můžete ovládat pomocí kurzorových šipek, mezerník slouží k používání schopností, pomocí Z a X měníte aktuální schopnost a Ctrl+kurzorové šipky slouží k prohlížení okolí.
Levým tlačítkem myši určujete, kam má kuře jít, pravým tlačítkem se rozhlížíte po okolí, otáčením kolečka měníte aktuální schopnost a stiskem kolečka ji provedete.


screenshot screenshot screenshot screenshot screenshot screenshot
pocitadlo