The West - Divoký západ v prohlížeči

19. 10. 2008 > WebHry > RPG

Pistolníci nosící kolty nízko u pasu, indiáni skalpující své oběti, zlatokopové kutající hluboko v horách, šerif dennodenně nalitý vodkou. Vítejte na Divokém západě, tak by se dala volně přeložit předchozí věta. Jestliže to chcete zažít na vlastní kůži, máme pro vás webovku The West.

Přiznávám se, že když jsem dostala možnost recenzovat The West, nečekala jsem ani minutu a vrhla se na věc. Jakožto člověka, co vyrostl na Vinnetouvi (ale abych řekla pravdu, Old Shatterhand mi byl sympatičtější) a podstatnou část dětství strávil hraním si na kovboje a indiány mě dodneška fascinuje vše, co byť jen vzdáleně souvisí s Divokým západem. Zprvu jsem se sice obávala, že se tahle nová webovka zařadí mezi své průměrné soukmenovce, avšak už po několika minutách hraní mou skepsi vystřídalo nadšení.

Na Divokém západě jsou začátky velmi těžké, takže ani vy nebudete mít výjimku. Po několika úvodních misích, sloužících jako tutoriál, se naučíte základní principy hry. Navíc za každý splněný úkol získáte několik bodů, za něž si následně vylepšujete své schopnosti. Ty se dělí na čtyři hlavní (Síla, Pohyblivost, Zručnost, Charisma), přičemž každá z nich má ještě několik podúrovní (např. Jízda na koni, Síla, Zdraví, Reflexy, Míření nebo Obchodování). Upgrade schopností je sice na vás, nicméně je dobré držet se těch, co souvisí s vámi zvoleným charakterem. Charakter si můžete vybrat až po dosažení 10 úrovně, čili v době, kdy už přibližně víte, kudy se budou vaše další kroky ubírat. Dělat unáhlená rozhodnutí v tomto bodě se nevyplácí, nelze je už pak totiž změnit. Naštěstí ale je z čeho vybírat, na své si přijde opravdu každý, ať už jste fanoušek zálesáka Sama Hawkinse, či je vašim životním cílem stát se poutníkem.

Po těchto nezbytných krocích se už konečně stáváte samostatnými a můžete si víceméně dělat co chcete. Prioritní jsou však úkoly. Stačí si zajít do Salonu, kde se vždycky najde někdo, kdo potřebuje s něčím pomoct a na oplátku vám i něco dá. Převážně se jedná o různé práce jako je sběr surovin, vydělávání kůží, vylepování plakátů a další. Každá činnost vám zabere docela dost času (počítá se i doba, kterou avatar  ujde, než se dostane na místo určení) a aby toho nebylo málo, vaše úspěšnost je dosti kolísavá. Jednou se získáte skvělou odměnu, ale pak třeba třikrát za sebou přijdete s prázdnou.

Dalším významným bodem je řízení města. Jakmile získáte určitý počet peněz, dostanete možnost založit si svoje vlastní město, o které se ale následně musíte starat, což obnáší celkem slušnou honičku. Na druhou stranu vám mohou pomoci i vaši spoluhráči a pokud budete opravdu hodně dobří, není vyloučené, že postavíte nejmocnější město v kraji, a to vám samozřejmě následně přinese nemálo výhod.

Na Divokém západě se také střílelo. A hodně. Ani o pistolnické souboje nebudete ochuzeni, právě naopak. Dobrou zprávou je, že i když si zvolíte jiné povolání než je pistolník, lze se aktivně účastnit duelů. Tvůrci šli v tomto ohledu daleko, takže kromě trénování schopností jdou nastavit i pohyby, do jakých stran má uhýbat a kam má vaše postava na protivníkova mířit. Čím lepší vybavení si koupíte, tím větší je vaše šance na úspěch. Nemusíte si však kupovat pouze zbraně, ostatně, jak se říká, šaty dělají člověka. Tedy, pokud máte dostatek finančních prostředků.

The West si zaslouží pochvalu. Jediným výrazným minusem je fakt, že v podstatě nepřináší nic nového, pouze kopíruje již zavedené principy ostatních známěnějších webovek. To ale neznamená, že se nedočkáte skvělé zábavy! Všichni příznivci Divokého západu budou nadšeni a ti ostatní se k nim jistě přidají. Velký počet možností a kovbojská atmosféra je zkrátka k sežrání. Pěkné vizuální zpracování je pak už je pomyslná třešnička na dortu.

  • + Možnosti
  • + Zpracování
  • + Hratelnost
  • + Divoký západ
  • + Duely
  • - Nic nového


Autor: Kristýna Nováková

90%
hodnocení
redakce
85%
hodnocení
čtenářů
Ohodnoťte hru i vy!

screenshot screenshot screenshot screenshot screenshot
pocitadlo