The Elder Scrolls: Daggerfall – vítej dobrodruhu

12. 7. 2009 > FreeHry > RPG

Pro mnohé hráče nejlepší díl celé série byl konečně uvolněn zdarma ke stažení. I když byl vydán v roce 1996, i dnes má rozhodně co nabídnout, proto neváhejte a pojďte objevovat jeden z nejpropracovanějších herních světů!

Každý milovník fantasy RPG určitě někdy slyšel o sérii The Elder Scrolls. Mladším hráčům se jistě vybaví poslední dva díly této série s podtituly Morrowind a Oblivion. Úplně první díl byl před pár lety uvolněn ke stažení, nyní mají všichni konečně možnost vyzkoušet i druhý a možná nejlepší díl celé série.

Daggerfall je to pravé pro milovníky obrovských světů, jeho rozloha je zhruba 160 000 mil a na své pouti potkáte až 7 500 unikátních postav. Aby toho nebylo málo, tak veškeré dungeony jsou automaticky generovány. Nepřátelé se vyvíjejí spolu s vaší úrovní a díky tomu se budete moci po celém světě pohybovat v jistotě, že nenarazíte na protivníka, jenž by nebyl ve vašich silách.

Aby vám hra běžela i ve Windows XP nebo Vista, použijte tento instalatér nebo emulátor DOSBox.První chvíle v Tamrielu začínají při tvorbě postavy. Můžete si zvolit jednu z osmi ras (Breton, High Elf, Khajiit…), jež vynikají rozdílnými vlastnostmi a unikátním vzhledem. Každá rasa se hodí na něco jiného a tak je nutné, jí přiřadit vhodné povolání. Povolání je neuvěřitelných osmnáct druhů a tak rozhodně nehrozí, že by si někdo nenašel to svoje – najdete zde například barda, léčitele, lučištníka, čaroděje nebo zloděje.

To, co mi ze začátku dělalo velké problémy, byla nepřehlednost a nezvyklé ovládání. Hra má na většinu akcí speciální tlačítko a chvíli trvá, než vám přijdou do krve. Na druhou stranu se mi líbily dynamické souboje. S mečem mácháte za pomocí držení pravého tlačítka myši a díky tomu mají souboje tu správnou šťávu.

Taktéž mi hodně vadilo, že nejprve nemáte vůbec žádný cíl a musíte se zabavit podle svého. Ne, že by o zábavu byla nouze, ale pořád jsem měl strach, že jsem něco vynechal nebo zapomněl. První příběhový úkol dostane po nějakém čase od kurýra, ale jeho výskyt nemůžete ničím ovlivnit. Jediné co vám tak zbývá je počkat a držet se v blízkosti měst.

Daggerfall je velmi rozsáhlý a díky tomu obsahuje velké množství chyb, hned po vydání dokonce nešel vůbec dohrát. I když verze, co vám přinášíme, je opatchovaná, hodně chyb stále zůstává. Často se mi stávalo, že jsem se zasekl o překážku nebo jsem měl problém se stabilitou hry.


Grafické zpracování dnešní zmlsané hráče rozhodně ničím neuchvátí, ale je až neuvěřitelné jak slušně hra i po tolika letech vypadá. Krajina je různorodá a časté změny počasí, či změny nočního a denního režimu přidávají na atmosféře. Provincie se také značně liší, a tak se budete procházet po lesích i vyprahlých pouští. Po zvukové stránce už to tak slavné není, na druhou stranu má každé monstrum svůj charakteristický zvuk a muzika se dá i v dnešní době poslouchat bez toho, abyste si měly chuť dát špunty do uší.

Pokud jste fanoušky žánru RPG a nevadí vám zastaralé grafické spravování nebo jste schopni překousnout občasné chyby, tak byste rozhodně měli TES: Daggerfall zkusit. I přes svůj věk má totiž co nabídnout a v některých věcech dokonce nebyl dosud překonán.

 

  • + obrovský svět
  • + vývoj postavy
  • + velké množství questů
  • - bugy
  • - nepřehlednost
  • - pomalejší rozjezd


Autor: Jakub Zelenka

  • RPG - Role Playing Game - hra na hrdiny.
92%
hodnocení
redakce
93%
hodnocení
čtenářů
Ohodnoťte hru i vy!

  • Operační systém: Win 9x, DOS
  • Hardware: 486DX2/66 MHZ, 8MB RAM, 256-color VGA graphics card

pohyb- šipkami, rozhlížení- myší, W- cestování, A- vytasení meče, Esc- menu, J- skok, R- spánek


screenshot screenshot screenshot screenshot
pocitadlo