Thang global: LOV ZAČÍNÁ

13. 5. 2008 > FreeHry > Onlinové/MMO

Kdysi klidná země Om Lit Praga je zahalena temnotou. To, co lidem dříve pomáhalo, nyní stojí proti nim v boji na život a na smrt. Ze starobylých kmenů vyvstávají hrdinové, aby zahnali temnotu zpět tam, kam patří. Thang global je hra zasazená do Thajské mitologie. Je však stejně tak kořeněná, jako vyhlášené thajské pochoutky? Pokusíme se na to přijít v následující recenzi.

Kdysi dávno žila země Praga v klidu a míru. Starobylé kmeny užívaly darů přírody, uctívaly své bohy a žily poklidný život. Jak ovšem předpovídala starobylá legenda, nic netrvalo věčně. Na západě, v zapovězených horách Rvai, žili zvrácení lidé, kteří si říkali „temnota“. Kdysi dávno bojovali s kmenem světla, avšak svou válku prohráli a v potupě své vlastní se uchýlili do zapovězených hor. Zde uctívali své bohy, aby jim dali sílu znovu se hrdě postavit do boje. Prastará měsíční studna byla otevřena a bůh On-Du byl zaslepen. Temnota se začala šířit napříč zemí a proklela všechny, kdo stáli proti ní. Lesy ožívaly, zvěř zešílela a lidé se připravovali na krutou válku. Ukovali ty nejlepší zbraně, povolali své válečníky a rozhodli se bojovat s temnotou. Ke slovu se konečně dostáváte vy a vaše činy.

Na pohled zajímavý příběh, který jistě uchvátí nejednoho z hráčů. Bohužel vás však zklamu. I když se jedná o freewarovou hru (tedy člověk zrovna nečeká, že bude přetékat moderní technikou a interaktivním prostředím), vcelku propracovaný základ je zmařen až příliš odfláknutým zpracováním. Nejprve však všechno hezky popořádku.

První krůčky

Registrace není nic složitého a nezabere vám víc jak pět minut, což rozhodně potěší. Instalace je už o něco zdlouhavější, avšak u MMO her to není nic neobvyklého. I první obrázky vypadají slibně. Zde však veškeré nadšení končí.

Tvorba postavy je značně omezena příběhem a je tedy ochuzena o jakoukoliv možnost interaktivních úprav. Předurčeno máte nejen pohlaví, ale i vzhled, vlastnosti a schopnosti. Jako by to nestačilo, na výběr máte pouze ze tří postav. Lovkyni, válečníka a šamanku. Jediné, co si u své postavy sami zvolíte, je jméno.

V podstatě se ubíráte stejnou dějovou linií jako všichni ostatní. Plníte úkoly, získáváte zkušenosti, zabíjíte monstra a prozkoumáváte svět. Setkáváte se se stále silnějšími a silnějšími nestvůrami a tu a tam se naskytne nějaká ta zajímavá zápletka.

Vcelku zajímavý je jakýsi unikátní transformační systém nestvůr. Jde o jistý koloběh vývoje každé nestvůry, která vám stojí v cestě. Jakmile má příliš málo životů, odběhne o kousek dál a změní se ve svou lepší formu. Neplatí to ale vždy. Stačí jednou ránou snížit počet životů pod nulu a nestvůra už se dalšího života nedočká. Zkušenosti však dostanete tak jako tak.

Svým zpracováním hra připomíná proslulé MU online. Izometrický pohled s drobnými možnostmi natáčení kamery je vcelku nepohodlný a mnoha hráčům nemusí zrovna vyhovovat. Ovládání se naprosto vymyká zaběhlým návykům a chvíli vám potrvá, než si na něj zvyknete.

Jak už bývá u mongolských národů zvykem, hudební doprovod je jedním slovem fascinující, zvukové efekty nás však trochu vrací do doby takzvaných midi zvuků. Umělecké nadání také nezapřou a některé obrázky vypadají opravdu skvěle. Grafika je na poměry freewarové scény vcelku dostačující a i když jí bylo mnoho upřeno, i tak ve hře řekne své.

A co je vlastně cílem hry? Za zajímavým námětem o zahánění temnoty se skrývá jen pouhá strohá a nekonečná řežba, sbírání epických předmětů a pocit, že jste lepší než ostatní.

PvP tu má zastoupení jen v jakýchsi arénách a duelech, takže většinu času vám stejně nezbývá nic jiného než dát dohromady partu a jít společně plnit úkoly. Thang global (ačkoliv je multiplyerovou hrou) nepředkládá zrovna dvakrát ideální podmínky pro skloubení hry s jinými hráči.

Pět minut slávy


Ačkoliv přihlédneme k tomu, že se jedná o freewarový titul a přivřeme obě oči, i tak je raději zavíráme úplně. Barvitý příběh, kterému dosti přidává reálný základ, nepopiratelný smysl pro pestré umění a skvělý hudební doprovod na první pohled vcelku uchvátí. Po několika minutách hraní však nadšení pomalu, ale jistě klesá. Zpracování je vyloženě odfláknuté, nedoladěné a přece jen jsme čekali trochu víc. Zkrátka do tohohle jablka se s chutí zakousnete, ale červi uvnitř vás donutí si odplivnout.
  • + barvitý příběh
  • + hudební doprovod
  • - odlfáknuté zpracování
  • - nepohodlná kamera a ovládání


Autor: Michal Roch

55%
hodnocení
redakce
41%
hodnocení
čtenářů
Ohodnoťte hru i vy!
(143 MB)
689×

  • Operační systém: Win Me, Win 2000, Win XP
  • Hardware: 256 MB RAM
    Grafika 128 MB (Podpora open-gl)
    Pentium 1500 Mhz

myší ovládáte pohyb, šipkami kameru a klávesnicí schopnosti a funkce


screenshot screenshot screenshot screenshot
pocitadlo