Ski Challenge 2009 - lyžařský král

25. 12. 2008 > FreeHry > Sport/Sim

Rok se s rokem sešel a my, fanoušci zimních sportů - především pak lyžování, jsme dostali od Green Tube malý vánoční dáreček. Je jím nové pokračování série Ski Challenge, tentokrát s přízviskem 2009! Rychle popadněte lyže, jedééééém ...

Tak jsme se tu po roce znovu sešli u recenze titulu série Ski Challenge, tentokrát však s již o jednotku vyšším číselným označením, tedy 2009! Opět se na nás valí lavina virtuální zábavy u bezesporu nejlepšího freewarového simulátoru sjezdového lyžování. Ten si již za svou pětiletou historii dokázal vydobýt poměrně širokou základnu věrných fanoušků, které by autoři určitě neradi zklamali. Jak se jim tedy nový ročník povedl, můžeme se těšit na významné novinky? 

Vezměme to zkrátka, novinek totiž dvakrát moc není. Snad tou nejdůležitější jsou nové mapy, rozumějte sjezdovky, jež nyní čítají rovných šest kousků - Gröden, Bormio, Wengen, Kitzbühel, Garmisch-Partenkichen a Val d’Isere. Co se týká grafiky, fyziky a ostatních aspektů, to vše je víceméně na vynikající kvalitě, bohužel ale v míře, kterou si můžete přibližně pamatovat z předešlého dílu. 

Základní principy jsou také podobné, či dokonce stejné. Z úvodu si můžete nastavit podmínky, za nichž chcete jezdit, nastavit si vlastnosti lyží, zda-li mají být raději rychlé, nebo se s nimi má raději lépe zatáčet, a dokonce i podobu a pohlaví závodníka. S možnostmi nastavení by tedy měli být spokojení i největší hračičkové.

Samotné závody probíhají stejně jako dřív. Jezdí se samozřejmě s cílem dosáhnout co nejkratšího finálního času. Ten se následně můžete pokoušet překonat buď samotní, nebo například s kamarádem. Veliká výhoda v tomto případě je, že Ski Challenge, jak už je dobrým zvykem, obsahuje v následujících jízdách vyobrazení takzvaným "ghostem" (duchem), jenž představuje ukázku  vaší nejlepší jízdy. Můžete si tedy v reálném čase kontrolovat, jak si oproti oné jízdě vedete. Samozřejmě se zde nachází i jízdy soutěžní, kde porovnáváte síly s lidmi z celého světa (především Rakušanům a Němcům), jimiž se zde však dále zabývat nebudeme. Pakliže byste o nich chtěli vědět víc, doporučujeme návštěvu oficiálních či specializujících se stránek.

Technické zpracování se pyšní, jak jsem již dříve avizoval, opravdu výborným provedením, zvláště pak na freeware scénu. Jeden fakt však zamrzí - vše je velice podobné předešlým dílům, něco je dokonce snad úplně beze změny. Nic to ale nemění na tom, že objekty, textury, animace a tak dále, jsou opravdu kvalitní, především, můžete-li si dovolit nejlepší možnosti nastavení. Hudební doprovod skvěle doplňuje jinak taktéž kvalitní zbytek, atmosféra díky němu žije, nezbývá tedy nic jiného, než zkrátka chválit a chválit.

Lidé z Green Tube by si konečně mohli uvědomit, že za rok by toho mohli vylepšit víc. Takhle se sice jedná o vynikající počin, ale novinek je prostě málo. Krom nové číslovky v názvu a nových sjezdovek je toho jen málo, co by vás mělo přesvědčit k opětovnému stažení tohoto titulu. Nemáte-li s touto sérií snad ještě žádné zkušenosti, pak především právě vám je stažení hry doporučeno. Co naplat, obsahovat tahle hra více inovativních prvků, bodoval bych více body, takhle dávám "pouze" 93%, což je ale i tak vynikající výsledek!  

 • + Grafika
 • + Hudba
 • + Hratelnost
 • + Zábava
 • + Nejlepší freeware lyž. simulátor
 • - Velice podobné předešlým dílům
 • - Na slabších strojích pomalejší načítání


Autor: Vladislav Burian

 • Freeware - Software, který je distribuován zcela bezplatně. Platí zde však autorská práva zamezující jakékoliv měnění a poupravování zdrojových kódů a dalších částí programu.
93%
hodnocení
redakce
93%
hodnocení
čtenářů
Ohodnoťte hru i vy!

 • Operační systém: Win 9x, Win Me, Win 2000, Win XP, Windows Vista
 • Hardware: Procesor: 2600 MHz
  Grafická karta: 256 MB
  Operační paměť: 512 MB

Jezdec se ovládá kurzorovými šipkami. Přibrzďuje se mezerníkem.


screenshot screenshot screenshot screenshot screenshot
pocitadlo