Sam & Max Episode 4: Abe Lincoln Must Die: HUMOR PŘEDEVŠÍM!

17. 11. 2007 > FreeHry > Adventury

Elegantní pes Sam a jeho společník, šílený králík Max, dostali další případ. A tentokrát budete mít co dočinění s volbami a politickým systémem Spojených států amerických. Vše je okořeněno skvělým humorem a co je nejlepší - nezaplatíte ani korunu!

K příležitosti uvedení druhé sezony této adventurní série se její tvůrci z Telltale Games rozhodli přichystat hráčům malý dárek. Uvolnili čtvrtou epizodu Sama a Maxe s podtitulem Abe Lincoln Must Die! jako freeware. Srdce adveturistovo – obdobně jako srdce kritiků politiky USA - radostí zaplesalo. Ovšem nejen lidé, řadící se do některé z těchto sort, mají důvod k radosti, neboť Sam&Max je výtečná hra a je takřka povinností každého z vás si ji stáhnout (tedy pochopitelně této kapitoly, protože stažení jakékoli jiné by nebylo asi zrovna nejvíce legální :o).

Pokud jste se s Samem a Maxe ještě nesetkali, tak vězte, že se jedná o následníka stařičkého titulu Freelance Police (FP) z dílen LucasArts. FP sice byl skvělým titulem, avšak LucasArts projekt později zrušili. Naštěstí se však objevil Dan Connors s týmem Telltale Games, což není nikdo jiný, než zběhové od lucasartů. Byla oznámena šestice adventur se Samem A Maxem v hlavní roli, přičemž jednotlivé díly by se vydávaly v pravidelných intervalech. Nikdo nevěřil, že tým dokáže všechny epizody vydat včas a pokud ano, tak s nevalnou kvalitou. Nicméně tvůrci všem vymetli rybník, když se jim obě věci povedly na výbornou…

Jako obvykle, děj začíná v detektivní kanceláři. Našim dvou detektivům volá komisař s velmi urgentní zprávou. Americký prezident se chytá prosadit zákon o registraci zbraní, což se Maxovi pořádně hne žlučí, a tak se spolu s Maxem vydávají do Bílého Domu. Zde se hry ujímá hráč, který bude muset hlavě státu domluvit. Jenže se ukáže, že prezident není tím, kým na první pohled vypadá… potom už situace nabírá rychlý spád. Oživlá socha Abrahama Lincolna chce kandidovat do voleb a tak Max (po spravedlivém rozstřelu se svým kolegou) udělá totéž… Více z příběhu vám už prozrazovat nebudu, neboť byste přišli o skvělý zážitek. Dějová linka Sama a Maxe je totiž jedna z nejlepších – ne-li úplně nejlepší – se kterou jsme se kdy setkali. Tolik humoru, nadsázky a ironických narážek nenajdeme ani v show Billa Crosbyho. Proto bych vám doporučovala dát si pod židli něco měkkého, není totiž příliš příjemné, když padáte na tvrdou zem…

Recenzenti komerčních titulů hře vytýkali přílišnou krátkost, nicméně metry na freeware scéně měří poněkud jinak, tudíž i hodnocení je jiné. Ono totiž hrací doba pohybující se zhruba ve stejné rovině, jako u ostatních epizod, zvlášť, když se po celou dobu nebudete nudit a na druhou stranu se ani nemusíte bát frustrace ze zákysů. Obtížnost je vyvážená, vhodná pro průměrného adventuristu, ale nováčkům bude chvíli trvat, než pochopí, která bije. Občas si něco odvodíte z rozhovorů, nicméně mnohem častěji se budete muset spoléhat na vlastní mozek.

Na výbornou je odvedena i práce grafiků. Vizuální kabátek hře padne jako ulitý. Roztomilá trojrozměrná grafika (zvláště pak ztvárnění postav) jistě vykouzlí úsměch na rtech nejednoho z vás. Ani animace se nechtějí nechat zahanbit, tím pádem můžete očekávat grafické hody. Do toho hraje příjemná hudba a o skvělou atmosféru je tak postaráno.

Doporučuji, jednoznačně doporučuji, jestli se ptáte. Nikde jinde nenajdete tak brilantní humor (do kolen mě dostal hlavně nápis „Nekrmte ponorku“ u jezírka před Bílým Domem), pekelnou hratelnost, parádní audiovizuální zpracování, příjemnou hrací dobu a obtížnost v jednom balíku. Na druhou stranu, abyste si hru pořádně užili, je bezpodmínečné, abyste vládli anglickým jazykem. Bez něj jste totiž víceméně odsouzeni k polovičnímu zážitku…
 • + humor
 • + audiovizuální zpracování
 • + hratelnost
 • + Sam a Max
 • - jazyková náročnost


Autor: Kristýna Nováková

 • Freeware - Software, který je distribuován zcela bezplatně. Platí zde však autorská práva zamezující jakékoliv měnění a poupravování zdrojových kódů a dalších částí programu.
 • RTS - Real Time Strategy - Strategie v reálném čase.
95%
hodnocení
redakce
25%
hodnocení
čtenářů
Ohodnoťte hru i vy!

 • Operační systém: Win 9x, Win 2000, Win XP
 • Hardware: Procesor: 1.5 MHz
  Operační paměť: 256 MB RAM
  Grafická karta: 32 MB

Pravé tlačítko myši.


screenshot screenshot screenshot screenshot screenshot
pocitadlo