Runemaster - runy ve verzi 0.6

28. 11. 2009 > FreeHry > Strategie

Pravidelní čtenáři FreeHer si možná vzpomenou, že zde tento titul už jednou recenzován byl. Od té doby ale uplynula trochu času a hra se dočkala vydání dvou nových verzí. Pojďme se podívat, zda jí to prospělo a co nabízí nyní.

Zopakujme si tedy, o čem se tu vlastně bavíme. Máme před sebou 3D strategickou soubojovou hru s RPG prvky vyvedenou v kvalitní anime grafice. Hrou se můžete potulovat jak v hlavním příběhu, tak v režimu procházení věže, kdy se snažíte postupným porážením mistrů jednotlivých pater dopracovat až na vrchol a stát se nejlepším z nejlepších. Pro plné uspokojení ctěného hráčstva zde najdete i velmi kvalitní tutoriál, který vás snadno a rychle provede skrze základy ovládání hry a režim Versus, ve kterém si volíte, s kým a za jakých podmínek chcete vyzkoušet souboj.

Přiznám se, že až při této recenzi, jsem se moc nezmínil o faktu, že Runemaster je možné zařadit do kategorie Multiplayer, neb podporuje hru dvou hráčů proti sobě na jednom počítači ve zmíněném režimu Versus. Můžete se tedy s přáteli dostatečně vyřádit i v soubojích proti sobě.

Avšak největším lákadlem dnes recenzované verze je bezesporu dokončení příběhové linie a mohu potvrdit, linie velmi povedené, co umí silně vtáhnout do děje. Samotné projití celého příběhu slibuje hodiny dobré zábavy, plné zvratů a dobře navržených a vyvážených soubojů, ve kterých musíte s danými zdroji předvést to nejlepší. Mezi jednotlivými souboji je postupně poodhalován příběh a například lovení draků jednotlivých elementů uniklých při nepodařené kombinaci run je dle mého soudu jednou z jeho nejlepších částí.

Během příběhu i během soubojů ve věži se vaše postava vylepšuje, jak postupně získává zkušenosti. Při hraní příběhu je tento fakt více skryt a hlavní hrdina zvyšuje svou úroveň průběžně, jak procházíte příběhem. Při soubojích ve věži se snažíte vybojovat více zkušeností, aby váš hrdinný rek postoupil na vyšší úroveň a tím mu vzrostly statistiky. RPG prvky tedy přímo ovlivnit nemůžete, ale i tak se postavám postupně vylepšují statistiky a tím se otevírají nové možnosti strategických akcí v soubojích.

Arzenál runové magie se rozrostl a dočkali jsme se i nových runových kombinací. Milé je, že zkombinujete-li například runu ohně a meče, získáte ohnivý meč, který využívá schopnosti run, z nichž vzešel. Silná kombinovatelnost vlastně nabízí extrémní množství předmětů, které se liší svými parametry a obdobně to funguje u vyvolávání pomocníků.
Díky tomu při hře v režimu procházení věže stále koumáte, jak vylepšit kombinační schopnosti své sady run. K systému run bych měl snad jen jednu výtku. Trochu mě mrzí v režimu procházení věže nemožnost nakoupené a získané runy prodávat, v pozdější fázi máte totiž zbytečných run tolik, že nevíte kam s nimi.

Grafické zpracování se dočkalo od dříve recenzované verze 0.4 mnohých vylepšení a 3D souboje vypadají zase o něco lépe, což je jen dobře. Konečně došlo i na hudbu a zvuky, které kvalitně doplňují ostatní složky hry. Z hlediska ovládání jsme se dočkali vylepšeného zaměření protivníka v chumlu postav a pro jistotu po najetí na protivníka myší se po chvíli zobrazí pojmenování cíle, takže se již skoro nestane, že byste zaútočili na své spolubojovníky.

Protože autor tuto verzi očíslovat 0.6, logicky se dá předpokládat další vývoj tohoto titulu. Sám jsem zvědav, čeho se dočkáme, neb už nyní tu máme výtečný titul, který zajistí mnoho kvalitní herní zábavy.

Předchozí recenze tohoto titulu.

 • + Příběh
 • + Výtečná hratelnost
 • + Grafika
 • + Tutoriál
 • - Runy nejde prodat


Autor: Marek Kunc

 • RPG - Role Playing Game - hra na hrdiny.
80%
hodnocení
redakce
8%
hodnocení
čtenářů
Ohodnoťte hru i vy!
(19.1 MB)
1071×

 • Operační systém: Win XP, Windows Vista
 • Hardware: Procesor: 1500 MHz
  Operační paměť: 258 MB RAM
  Grafická karta: 128 MB
  HDD: 65 MB

Celou hrou se bez problému proklikáte myší skrze ikonky na herní ploše, ale s úspěchem můžete využít i zkratkových kláves a kombinací kláves a myši. S tím, že levé tlačítko myši slouží k výběru postavy, pravé tlačítko myši k výběru postavy a zrovna i k připravení k pohybu. při stisku Ctrl a pravého tlačítka myši
vyberete postavu a připravíte ji k útoku a konečně stiskem Shift a pravého tlačítka myši vyberete a připravíte postavu k obraně.

Esc slouží jako Pauza/Obnovení boje.

Klávesové zkratky pro akce vybrané postavy jsou následující:

A - Útok (pro vybranou postavu)
M - Pohyb (pro vybranou postavu)
D - Obrana (pro vybranou postavu)
S - Vyvolání
E - Vybavení

Pro pohyb kamerou za účelem lepšího náhledu na bojiště využijte šipek a kláves pro zoom a otočení:

Šipky - Pohyb kamerou
+/-, nebo kolečko myši - Zoomování
V - Vertikální otočení kamery
H - Horizontální otočení kamery


screenshot screenshot screenshot screenshot screenshot screenshot screenshot screenshot screenshot screenshot screenshot screenshot screenshot screenshot
pocitadlo