Riokii - pěkně netradičně

25. 9. 2008 > FreeHry > Arkády

Riokii je novou českou experimentální hříčkou, jež se může před ostatními pyšnit velice specifickým pojetím. Kroky virtuálním světem vedou přes kostičkované prostředí, v němž je hráč v kůži hrdiny povolán, aby našel a následně i zabil prastaré monstrum jménem Riokii!

Nezávislé hry nejsou doménou pouze takových států, jakými jsou Spojené státy americké, Velká Británie nebo Německo. Svou roli, i když ve světovém měřítku asi ne moc velikou, má i naše malá zemička – Česká republika. Právě z tuzemska pochází i tato hříčka s názvem Riokii, za níž stojí prozatím docela neznámý vývojář s pseudonymem Much0j.

Celé pojetí je, troufám si tvrdit, netradiční a z menší části možná i experimentální. Samotný příběh sice stojí za starou bačkoru, ale to nám zas tak vadit nemusí. První, co hráče zaujme totiž nebude asi povídačka, jak za vámi jednoho dne přišel starosta, abyste našli a poté i zlikvidovali prastaré monstrum jménem Riokii. Perlou dozajista je především technické zpracování, včele s grafikou, o němž si pár slov řekneme až později.

Hlavní roli tentokrát obsadil mladý hoch Black Dude, jenž jediným členem své rasy, který se dokáže zorientovat v jeskyních, aby se neztratil či se dokonce nezabil. Jste tedy vysláni (viz. předchozí odstavec) směrem k monstru jménem Riokii. Kroky vedou skrz strastiplnou cestu v kostičkovaném světě, kdy na vás při každém kroku čeká nějaká ta překážka nebo příšera. Bohužel však, netuším, jestli šlo o záměr či ne, je poměrně dost situací nutno řešit nelogickými úkony, které je možno často nazývat bugy.

Jak jsem již psal, grafika je velice specifická. Není snad jediného titulu, k němuž by šel osobitý styl přirovnat. Upřímně, jsem trochu na vážkách, jestli ji chválit nebo naopak kárat. I když se sice nejedná o nic světoborného, přikláním se spíše k možnosti první. Přeci jen, rozhodnout se experimentovat za vědomí, že hráčská komunita může styl přijmout, ale samozřejmě i nemusí, je tak trošku adrenalinová záležitost. K tomu všemu atmosféru doplňuje poměrně zdařilý hudební doprovod, což je jenom dobře.

Chcete-li si zkusit opět něco českého, přičemž jiný obdobný titul byste hledali hodně těžce, neváhejte a Riokii zkuste. Netroufl bych si vyvolávat iluze, že jde o dokonalý titul, což mi vlastně ani nedovolují občasné chybičky týkající se fyziky, kolizí i jiných oblastí, přesto si myslím, že stojí za vyzkoušení!
 • + Specifická grafika
 • + Hudba
 • + Netradičnost
 • + Od českého vývojáře
 • - Pravopis
 • - Špatné kolize
 • - Občas nelogické řešení situací


Autor: Vladislav Burian

70%
hodnocení
redakce
70%
hodnocení
čtenářů
Ohodnoťte hru i vy!
(8.6 MB)
615×

 • Operační systém: Win 9x, Win Me, Win 2000, Win XP
 • Hardware: Procesor: 1600 MHz
  Grafická karta: 128 MB
  Operační paměť: 256 MB

Ovládání probíhá na kurzorových šipkách.


screenshot screenshot screenshot screenshot screenshot screenshot
pocitadlo