Retrospect

8. 11. 2004 > FreeHry > Akční

Originalita není na poli stříleček příliš častým jevem. O to více potěší tituly jako Retrospect, jež disponují nejen kvalitním technickým zpracováním, ale i onou špetkou originálních nápadů, které koření herní zážitek.

Na první pohled se Retrospect jeví jako obyčejná střílečka s nepříliš povedeným ovládáním a nepřáteli. Kde tedy spočívá ona zmiňovaná originalita? V každém levelu na vás čekají, mimo zástupů nepřátel, dvě více či méně ukrytá tlačítka. Modré po stisknutí otevírá východ z levelu, který je však časovaný a vy k němu nestačíte doběhnout. A právě v tom je ukryta originalita hry! Červeným tlačítkem se totiž přesunete zpět v čase a pomůžete svému minulému já probít se znovu přes nepřátele, aby stisklo modré tlačítko a vy mohli projít do další části hry.

Technické zpracování patří také ke kladům hry. Už v menu vládne výborná hudba a počítačový hlas dokresluje správnou atmosféru. Hudba ve hře také není špatná, ale bohužel trpí nevídanou úrovní oposlouchatelnosti a za chvíli opravdu leze na nervy. Ke grafice není moc co dodat, prostě paráda, i když postavy působí dosti toporně.

Hodnocení ovšem srážejí některé nepříjemné chyby. Jedná se především o extrémní krátkost hry, 3 levely představují výzvu sotva na 20 minut. Doufejme, že autoři splní slib a dodají další úrovně. S krátkostí hry souvisí i malý počet nepřátel (2): robot a jakási mimozemská potvora. Poměrně nešťastně je také řešeno míření, kdy si to laserové střely míří kamsi do středu obrazovky, což není při střelbě na dálku právě nejpřesnější.

Na vše se dá zvyknout, ne tak na délku hry, díky které Retrospect představuje jen jakési technologické demo a příslib do budoucnosti, pokud bude jeho myšlenka dále rozvíjena. Za zahrání to ale určitě stojí.


Autor: Martin Holas

  • Demoverze - Demoverze je „zkušební“ verze programu, která má v porovnání s plnou verzí omezenou škálu funkcí, je však zcela zdarma a povětšinou i bez přímých časových omezeních atd.
69%
hodnocení
redakce
70%
hodnocení
čtenářů
Ohodnoťte hru i vy!
(11.5 MB)
1487×

screenshot screenshot screenshot screenshot
pocitadlo