Renonc - Mariáš jako projekt na VŠ?

6. 2. 2009 > FreeHry > Karetní

Pokud vás baví karetní hry, či vás zajímá jak mohl dopadnout ročníkový projekt jednoho nadějného programátora anebo si prostě jen chcete zahrát Mariáš například s přáteli v on-line módu, neváhejte a čtěte dále.

Patříte mezi lidi, kteří se nebojí sami sebe nazývat „Mariášníky“? Říká vám něco „Licitovaný Mariáš" od J. Pivoňky? Vězte, že tato karetní hra je v tuzemsku velmi oblíbená a má kolem sebe nemalou základnu fanoušků/hráčů. Mezi nimi spokojeně dřímal i jeden ze zatím neobjevených předních českých vývojářů Václav Kozmík. Jako svou ročníkovou práci se rozhodnul vytvořit Mariáš, který má překonat dosavadní modlu Mariášníků od Pivoňky. A jak to dopadlo? Slavil se svou hrou úspěch? „No, bakalářem jsem se stal, takže to je ten úspěch.“ řekl nám a ochotně zaslal veškeré materiály o hře a jejím vývoji. A že jich bylo požehnaně… Zkrátka Kozmík není žádný žabař a že umí, nás přesvědčil svým velmi profesionálním pojetím celého počinu, jenž by se nemusel stydět přibalit ani takový Microsoft ke svému novému operačnímu systému.
 
Hrát můžete proti slušné umělé inteligenci v singleplayeru, nebo vyzvat své přátele v multiplayer režimu. Obě varianty jsou, jak jsem již řekl, velmi precizně zvládnuty a to jsem se ještě nedostal, ke kvantům nastavení, sloužící k rozvržení partií, jak si jen budete přát. Vaše rozhodnutí začínají u počtu fleků na jednu hru a končí například u ceny pro forhonta při „pass“.
 
Že je to pro vás španělská vesnice? Není nic lehčího než si otevřít nápovědu, sloužící zároveň jako manuál pro zprovoznění síťové hry, a nechat se vést za ruku při vašich prvních krůčcích v Mariáši, prostřednictvím odkazů na zajímavé internetové stránky.
 
Ať už hrajete Mariáš nebo ne, tenhle takřka komerčně tvářící se projekt byste neměli minout, neboť může být ukázkovou tvorbou pro všechny, ať už začínající vývojáře, nebo milovníky karetních her.

 • + zpracování
 • + easter egg: Sacha Baron Cohen
 • + množství nastavení
 • + multiplayer
 • - Mariáš má komplikovaná pravidla a nemusí sednout každému
 • - absence ikony na ploše
 • - pár dalších drobných chyb


Autor: Lukáš Řezák

85%
hodnocení
redakce
48%
hodnocení
čtenářů
Ohodnoťte hru i vy!

 • Operační systém: Win XP, Windows Vista
 • Hardware: Procesor: 1 GHz
  Operační paměť: 256 MB RAM
  Grafická karta: 128 MB

Vystačí pouze myš.


screenshot screenshot screenshot
pocitadlo