QuantZ - žůžo, to je spojování kuliček ve 3D!

17. 3. 2010 > Indie Hry > Arkády

Spojování barevných kuliček neprošlo nikdy takovou (r)evolucí, jako v případě hry Quantz. Ta se přesouvá do 3D, přidává mnoho módů a přehršel levelů. Odoláte?

Spojování barevných kuliček tu bylo snad už tisíckrát, a přesto je titul QuantZ výjimečný, originální a neokoukaný. V čem tedy ta výjimečnost spočívá? Je to jednoduché - přidáním třetího rozměru. A v neposlední řadě také spoustou levelů a módů, které se postarají o dlouhý herní zážitek. Na co tedy čekat; vyzkoušejte zdarma demo, které vás o zmiňovaných kvalitách přesvědčí.

Na principu hraní se nic moc nemění, a tak máte za úkol střílet na herní plochu různobarevné kuličky a spojovat je do čtveřic. Ty pak následně zmizí a takto pokračujete dál a dál. Nicméně QuantZ přichází s několika dalšími vychytávkami, jež dávají hraní specifický náboj.

Co každého uhodí do očí jako první - a co dělá QuantZ tak odlišným titulem - je právě onen třetí rozměr. Kuličky tedy nebudete vysílat na žádnou 2D plochu, ale na krychli umístěnou v prostoru, s níž můžete libovolně otáčet. A lze s ní udělat i víc - když s ní zatřepete, tak se kuličky rozlétnou do prostoru a s trochou šikovnosti je můžete přeposkládat jinak, lépe.

Dalším stěžejním prvkem je, že pokud se mezi právě zničenými kuličkami vyskytují nějaké jiné odlišných barev, tak se následně "vznítí" a vylétnou do vzduchu, načež se opět vrátí, jako by se jednalo o ty běžné. Této vlastnosti využijete především v logickém módu, ale o tom až za chvilku.


QuantZ totiž nabízí hned několik módů, ze kterých si každý vybere svůj oblíbený. K dispozici máte tedy ten standardní, kdy je za úkol zničit všechny kuličky co nejrychleji. Čím rychleji se vám to povede, tím více budů získáte. Jediným limitem je zde 10 minut času, ovšem ten člověk nevyčerpá, ani kdyby se snažil. Ke skóre však směřuje jedna moje připomínka, jelikož množství bonusů je tak různorodé, že se v nich člověk špatně orientuje.

Poté jsou tu ale další dva módy, které mohou být pro někoho mnohem zajímavější. Jedním je strategický mód, ve kterém máte k dispozici omezené množství kuliček, s nimiž si musíte vystačit a odstranit všechny kuličky z hrací krychle.

Mně nicméně přišel nejzajímavější ten poslední - logický - mód. V něm máte opět zásobu jen mizivého množství kuliček a nějaký úkol. Tím je většinou vyhrát dané kolo během stanoveného počtu tahů. A tak musí člověk chvíli koumat, kterou ze skupin kuliček odpálit jako první, nebo se pokusit je přeuspořádat.

Pokud si QuantZ zakoupíte přes Steam, budete moct své dovednosti také porovnat s ostatními hráči díky slušné porci achievementů. Autoři si také zaslouží pochvalu za obrovské množství levelů, k jejichž dohrání budete potřebovat pár desítek hodin.

Jak už několikrát zaznělo, QuantZ si vychutnáte ve třech rozměrech. Grafik odvedl opravdu dobrou práci, díky čemuž je vizuální zpracování na vynikající úrovni. Hra jen překypuje nejrůznějšími grafickými efekty a vše je vypipláno do posledních detailů. Jenom je trošku škoda, že přechody mezi levely a menu jsou pestřejší než samotná hrací plocha. Autoři nezapomněli ani na zvukovou kulisu, které vévodí především mystická hudba, a dočkáte se i stejně kvalitních zvuků.

Když se podívám na cenu QuantZ, která činí něco málo přes 200 Kč, a na vše, co hra nabízí, jedná se o velmi dobrou investici. Titul totiž disponuje velmi dobrým audio-vizuálním zpracováním, je zábavný a chytlavý, obsahuje hned tři rozdílné módy a především obrovskou nálož levelů. Připočtěte k tomu téměř žádné mínusy a musí vám být jasné, proč si zaslouží 85 %.

 

 • + zábava
 • + nové pojetí
 • + rozdílné módy
 • + mnoho levelů
 • + STEAM achievementy
 • - nepřehledné bodové ohodnocení
 • - po čase možný lehčí stereotyp


Autor: Jan Pillár

 • Demoverze - Demoverze je „zkušební“ verze programu, která má v porovnání s plnou verzí omezenou škálu funkcí, je však zcela zdarma a povětšinou i bez přímých časových omezeních atd.
85%
hodnocení
redakce
50%
hodnocení
čtenářů
Ohodnoťte hru i vy!
(43.9 MB)
531×

 • Operační systém: Win 9x, Win Me, Win 2000, Win XP, Windows Vista
 • Hardware: Procesor: 850 MHz
  Operační paměť: 256 MB RAM
  Grafická paměť: 64 MB

Hru ovládáte pomocí myši, kdy pohybováním myší otáčíte krychlí, levým tlačítkem zpomalujete čas a pravým tlačítkem zrychlíte padání dané kuličky. Esc pro pauzu/vyvolání menu.


screenshot screenshot screenshot screenshot screenshot screenshot
pocitadlo