Penumbra: DĚSUPLNÁ AKČNÍ ADVENTURA

22. 2. 2007 > FreeHry > Adventury

Penumbra je bez okolků jedna z vůbec nejlepších 1st person akčních adventur na freeware scéně. Disponuje podařeným hororovým příběhem, který dokresluje perfektní audiovizuální zpracování ruku v ruce s pokročilým fyzikálním modelem. Tohle zkrátka nesmíte minout!

Penumbra - zvláštní název pro zvláštní hru. Je až k nevíře, jak propracované může být dílko jinak původně určené do soutěže, ve které z nějakého záhadného důvodu neuspělo. Díky návalu kritiky bylo tedy uvolněno do světa pod licencí freeware a myšlenky na jeho případné pokračování autoři během pár chvil zavrhli.

Nicméně stačilo pár dnů mezi hráči a rázem získala Penumbra spousty kladných ohlasů po celém světě, což mělo za následek stovky tisíc downloadů na serverech. Díky tomu se nyní chystají ve Frictional Games předělat celou hru a dostat ji na pulty obchodů, ovšem v daleko propracovanější podobě. My vám tudíž přinášíme nyní, zároveň s preview na Doupě.cz ochystané plnohodnotné hře, freewarovou verzi, která ale i přesto disponuje nevídanými kvalitami.

Příběh je poměrně jednoduchý, ovšem o to více temný. Po smrti vaší matky se vám dostane do rukou dopis od otce – v něm je psáno o knize, kterou máte zničit. Ovšem neuposlechnete, přečtete ji a vydáte se na záhadné místo, které je v ní zmíněno. Cesta do Grónska přitom nebyla příjemná a po řadě náhod se Tam dostanete – do jakéhosi podzemního komplexu. A zde celá hra začíná.

Ocitnete se v temných chodbách tu a tam obdařenými světly, jen se svojí baterkou, světlicemi a hrstkou štěstí. Nyní je musíte pouze vy odhalit skryté tajemství celého komplexu a následně vyhrát boj o holý život s něčím, co zde tiše žije.

Penumbra je do posledního detailu propracovaná adventura z pohledu vlastních očí, ovšem pokud si libujete v akci, ani v tomto ohledu vás titul nezklame. Perfektní je taktéž audiovizuální stránka, byť zrovna zvuky mohly být lepší. Nicméně malinkaté nedostatky hravě zastírá fyzikální model všech objektů. Hra totiž vsází na hříčku s věcmi v prostředí, s čímž úzce souvisí i aspekt ovládání – dosti netradičný v adventurách. Využívat budete interakci myši, díky čemuž lze libovolně pootevírat dveře, posouvat objekty apod.

Inu, co dodat. Rozhodně doporučuji, přestože je archiv trošku větší. Ale litovat nebudete.

Přečtěte si také preview na Doupě.cz o chystané předělávce této hry, která se má dostat během letošního března na pulty našich obchodů!


Autor: David Marák

  • Freeware - Software, který je distribuován zcela bezplatně. Platí zde však autorská práva zamezující jakékoliv měnění a poupravování zdrojových kódů a dalších částí programu.
95%
hodnocení
redakce
27%
hodnocení
čtenářů
Ohodnoťte hru i vy!
(164.6 MB)
7521×

  • Operační systém: Win 9x, Win XP
  • Hardware: Procesor: 1000
    Operační paměť: 256 MB
    Grafická karta: 64 MB

W, A, S, D chodíte, myší korigujete pohyb, přičemž jejím levým tlačítkem manipulujete s objekty. Tabulátor slouží k otevření inventáře, pravé tlačítko myši pro info o daném objektu v prostředí apod.


screenshot screenshot screenshot screenshot screenshot
pocitadlo