Navy Field - moře patří vám

6. 7. 2010 > FreeHry > Onlinové/MMO

Přemýšlíte, kam se vydat na prázdniny nebo dovolenou? My pro vás máme lukrativní mořskou destinaci, kam se navíc podíváte pod závojem minulosti. Povolávací rozkaz do války už na vás čeká!

Nevím, jestli je to tím, že Česká republika leží přesně uprostřed Evropy a moře tudíž nevidíme ani dalekohledem nebo snad léta strávená u amerického seriálu JAG, ale vojenské námořnictvo mne přitahuje jako magnet (o čemž svědčí o modely válečních lodí, co mám vystavené na skříni). Když jsem se pak rozhodovala, jakou hlinovku, u které můžete prosedět celé prázdniny, vám přineseme, Navy Field byla jasná volba.

Přitom tento produkt korejské společnosti SDEnternet je na světě již od roku 2006, přičemž za ty čtyři roky své existence nezůstal bez povšimnutí, existuje vcelku početná česká i slovenská komunita, na kterou se můžete obrátit s prosbou o pomoc, a že se k ní budete muset zpočátku pravděpodobně uchýlit, pakliže zrovna nevládnete anglickým jazykem.

Několik prvních levelů vás hra provede tutoriálem. Budete si muset obstarat vlastní loď, s níž následně probrázdíte hodiny a hodiny po mořské hladině. Nicméně nečekejte, že hned zkraje dostanete pod ruku loď typu Bismarck nebo Graf Zeppelin. Zpočátku máte odemčené jen ty nejhorší a nejmenší lodě, což může být trochu deprimující vzhledem k tomu, že většina ostatních hráčů se do bitev naloguje s obrovskými křižníky, jež po vás třikrát vystřelí, a vy jste mrtví dřív, než se vůbec stačíte otočit bokem k nepříteli. Svou loď si samozřejmě můžete vylepšovat například lepším motorem (+ rychlost) či přidáním nových zbraní a kvalitnější munice. Předpokládám však, že většina z vás bude raději čekat a střádat peníze na něco honosnějšího, než je loď třídy Fregate.


Tutoriálové mise vás tedy naučí, jak manévrovat s lodí, jak zkoordinovat střelbu a pohyb a další užitečné věci. Pokud jste však typem hráče, jenž na nějaké tréninkové mise kašle a chce jít rovnou na věc, máte možnost. Multiplayerové bitvy pro navíc nabízí nesrovnatelně větší zábavu už jen kvůli výběru módů. Mezi nimi naleznete klasický deathmatch, noční bitvy, doprovod konvoje, obrana přístavu (trvá 110 minut!) a zapomenout nesním ani na obří bitvy až o 128 hráčích. Stačí si jen vybrat. Bohužel občas se vám může stát, že vás z nějaké místnosti bez vysvětlení vykopnou či rovnou zabanují, ale není problém najít si něco jiného.

Do doby, než se vám podaří získat nějaké pořádné plavidlo, se váš pobyt na bojišti omezí na strategii typu patrolování kolem v bezpečí vlastních lodí a střílení na nejvíce zničené lodě, jinak si totiž moc nezahrajete. Vězte, že taková letadlová loď Enterprise z vás dokáže udělat trosky během dvou salv. Naštěstí se vám nic moc nestane, pokud vás v bitvě potopí, problém by mohl nastat až případě, že by vám zabili některého z námořníků.

V Navy Field nemáte na starost jen samotnou loď, ale také její posádku. Na každé lodi musí být Operátor, jenž ji řídí, obsluha zbraní, opraváři, mechanici a radista. Je jasné, že na malou fregatu je všechny nenacpete, takže někteří z nich budou muset zůstat doma, je tak lepší vybudovat si dvě posádky, jež budete více či méně pravidelně střídat. Spolu s účastí v bitvách se vám i vašim vojáků zvyšují zkušenosti – jakmile dosáhnou 12 levelu, můžete jim přiřadit národnost. Kromě toho se u vojáků zvyšuje hodnost a tedy i zlepšují schopnosti, jež vám mohou odemknout nové možnosti.


Němci, Japonci, Francouzi, Britové a Američané, to je pět proti sobě válčících frakcí (neutrální k nim nepočítám). Výběr strany je čistě na vaší volbě, ovšem jejich rozdíly jsou velmi patrné, takže si musíte vybrat tu, jejíž vlastnosti vám vyhovují nejvíce. Například Japonci se mohou chlubit nejlepšími loděmi (říká vám něco jméno Yamamoto?), Kriegsmarine má zase lodě s nejlepším dostřelem zbraní a letectvo, Královské loďstvo se pyšní nejlepším brněním, Francouzi mají kvalitní ponorky a křižníky a konečně Američané jakožto nejvyrovnanější strana.

Sílou Navy Field je fakt, že se jedná o nesmírně komplexní hru, kde naleznete všechno, co byste zde být mělo. Široké spektrum lodí, z něhož se leckterému military pozitivnímu jedinci zatočí hlava, přináší vše od ponorek (pozor na torpéda!), až po letadlové lodě, takže si musíte dávat pozor i na útok z nebes. Různorodost jednotlivých lodí a frakcí proto přímo vybízí ke spolupráci mezi hráči, základní klanů, kde se jednotlivý členové znají a společně se doplňují. A ano, existují i české klany, k nimž je se lze připojit.

Graficky nelze korejským vývojářům nic vytknout, odvedli dobrou práci - opravdu nechci vědět, kolik hodin čistého času grafici strávili nad modelováním té více než stovky lodí. A co hudební doprovod? Jedním slovem – famózní. Vojensky laděné skladby, jež vám po celou dobu hrají do uší neodolatelné a jen tak se neoposlouchají – já osobně mám jednu dokonce nastavenou jako vyzvánění na mobilu (ale jinak jsem úplně normální, opravdu!).

Stějna jako většina MMO her, i Navy Field obsahuje premiový účet, přičemž tady do hraní zasahuje více, než by se vám mohlo líbit. Prvních 30 levelů není problém a vy si tak vyzkoušíte všechny možnost a necháte se pohltit atmosférou hry… abyste se dozvěděli, že k dalšímu postupu je třeba platit měsíční poplatky ve výši 8 dolarů. Jestliže se vám platit nechce, nevadí, nicméně musíte zapomenout na lepší lodě a vybavení.

Navy Field patří mezi nejlepší MMO současnosti, přičemž nejvíce ji pochopitelně ocení ti, kdo mají k dané tématice blízko. Ovšem ani v případě, že válečné námořnictvo druhé světové války není tím, o čem by se vám po nocích zdálo, není pro vás tento titul bezpředmětný. Výtečná atmosféravás vtáhne do děje a dlouho nepustí.

 

 • + Pestrý výběr módů
 • + Spousta lodí
 • + Detailní grafika
 • + Precizní hudba
 • + 5 hratelných národů
 • + Neotřelý nápad
 • + Atmosféra
 • - Premium účet


Autor: Kristýna Nováková

90%
hodnocení
redakce
6%
hodnocení
čtenářů
Ohodnoťte hru i vy!
(496 MB)
1779×

 • Operační systém: Win Me, Win 2000, Win XP, Windows Vista
 • Hardware: Procesor: 1.5 GHz
  Operační paměť: 256 MB RAM
  Grafická karta: 256 MB

Klávesou F zvyšujete rychlost, klávesou V zpomalujete. Mezerníkem střílíte. Levým myšítkem řídíte loď a pravým myšítkem míříte.


screenshot screenshot screenshot screenshot screenshot screenshot screenshot screenshot
pocitadlo