Magnetis - multiplayerový magnetismus

30. 12. 2009 > Indie Hry > Arkády

Netvrdím, že magnetismus byl ve škole nuda, ale jeho herní podoba má mnohem větší ambice zaujmout široké spektrum lidí. Ta podoba se jmenuje Magnetis.

Říct o titulu Magnetis, že je variací na starý dobrý Tetris, by mohlo působit trochu troufale. Tetris to totiž doopravdy není, nicméně lehkou inspiraci nebo podobné prvky a principy byste u něj přece jen nalézt mohli. Největší odlišností, kterou by možná člověk ani u podobné hry nečekal, je podpora multiplayeru až čtyř hráčů, kteří mohou navíc soutěžit po týmech.

Samotný princip hraní není složitý a vlastně na něm není moc co vysvětlovat. Z horního kraje obrazovky padají vždy dva stavební díly, jež mezi sebou lze proměňovat. Můžete však narazit jen na dva druhy - buď je to magnet určité barvy, nebo kovový plát. Vaším úkolem pak je spojit dva magnety opačné orientace pomocí oněch kovových dílů. Takto vzniklá řada zmizí a vy dostanete v závislosti na její délce body. Hra samozřejmě končí, když padající díly pod sebou již nemají žádné místo.

Ač se to může z předešlého zdát jako naprostý klon tetrisu, není tomu tak. Asi hlavním rozdílem je, že neovládáte padající dílky, ale spodní část obrazovky. Navíc je tu pár dalších pravidel, takže například za spojení magnetů různých barev vzniknou jakési negativní bloky. Také mnohokrát pomůže, že díly, které dlouho leží ladem, po určité době samy od sebe zmizí. Na druhou stranu to však do hraní přináší náhodu, jelikož nemáte téměř šanci poznat, kdy se tak stane.

Fanoušky multiplayeru jistě potěší, že si mohou zahrát až proti třem dalším soupeřům. V tom případě se obrazovka rozdělí na příslušný počet oken a hra může začít. Zpočátku mě zarazilo, že všem hráčům padají stejné díly, protože se pak mohou po sobě jednoduše opičit. Na druhou stranu je to však logické, jelikož mají všichni stejné podmínky. Navíc se jednotliví soupeři mohou rozdělit do týmů a utkat se mezi sebou jako dvě skupiny.
Právě v multiplayeru jsem se však setkal s jednou nepříjemností, kterou se mi nepodařilo vyřešit - klávesa Esc totiž při hře více hráčů funguje poněkud zvláštním způsobem a nejde se s ní vrátit do hlavního menu, tudíž hru musíte ukončit jedině stiskem Alt+F4.


Ale nyní již k tomu, co vás jistě zajímá nejvíc a o čem by měla hra být především - zábava, hratelnost, motivace hrát. Neříkám, že není Magnetis zajímavý, a pro někoho jistě i velmi zábavný, titul. Nicméně si myslím, že většina z vás ji po pár pokusech znovu nezapne, protože tomu jednoduše chybí šťáva.

Podobně je tomu právě i s motivací hrát znovu a překonávat high skóre, totiž neslavně. Autoři se sice chlubí návykovým systémem bodování, ale já s nimi v tomto ohledu nesouhlasím. Jelikož chybí nějaký bonusový systém - krom přítomných komb -, přibývá skóre velmi pomalu a hlavně lineárně. Jak jsem však již zmínil, určitě se najdou tací, kterým takovýto systém bude vyhovovat.

Zanechme ale kritiky a podívejme se na audio-vizuální zpracování, které se autorům povedlo. Koukat na vás tak bude pěkná, barevná grafika, která vás poctí i speciálními efekty. Přesto jich však není nadpočet a mohlo jich být o něco víc. Co se naopak povedlo, jsou zvuky a hudba. Ozvučení tak ani po delší době neleze na nervy, což je jedině dobře.

Neříká se mi to lehce, ale vysolit v případě hry Magnetis bez centu pět eur mi přijde trošku jako vyhození peněz oknem. Za tuto cenu se totiž dá najít ať už lepší indie hry nebo třeba starší áčkové tituly.

Samozřejmě je ale možné, že pokud vás podobný typ her baví, tak budete spokojeni. Když se ale podívám pohledem běžného hráče, tak už to tak růžové není. Hratelnost díky roztahanosti pokulhává, takže bych příliš nepočítal s dech beroucí zábavou, která by vás na několik dní nepustila od monitoru.

 

 • + multiplayer
 • + tetrisové prvky
 • + zvuky
 • - nezábavné
 • - nulová motivace hrát dál
 • - problém s ovládáním u multiplayeru


Autor: Jan Pillár

60%
hodnocení
redakce
100%
hodnocení
čtenářů
Ohodnoťte hru i vy!
(19.9 MB)
493×

 • Operační systém: Win 9x, Win Me, Win 2000, Win XP, Windows Vista
 • Hardware: Procesor: 1,5 GHz
  Operační paměť: 256 MB RAM
  Grafická paměť: 32 MB

Ovládání si můžete sami nastavit. Standardně kurzorové šipky vpravo a vlevo slouží k pohybu dolní obrazovky a šipka dolů k rychlému pohybu padajících bloků. Esc pro pauzu.


screenshot screenshot screenshot screenshot
pocitadlo