Lux Delux - ovládněte nekonečný prostor

25. 11. 2009 > Indie Hry > Strategie

Chcete ovládnout svět? Proč ne. Nebo změnit výsledek 2. světové války? Jak je libo. Nebo buďte první, kdo kolonizuje Měsíc - tady jde jen a jen o moc!

 • Autor hry: Sillysoft
 • Domovská stránka: http://sillysoft.net/lux/
 • Jazyk: Čeština, Angličtina (US/UK), Němčina, Francouzština, Italština, Ruština, Švédština, Španělština
 • Licence: Trialware (Trial verze)
 • Kategorie: Indie Hry
 • Rubrika: Strategie
 • Multiplayer: Ano
 • Poslední aktualizace: 17. 11. 09
 • související informace

Převod deskové hry do počítačové podoby má nejčastěji jen dva výsledky. Buď je to propadák jako Brno, nebo to dopadne sakra dobře. Naštěstí v případě titulu Lux Delux platí druhá možnost. Hra je totiž elektronickou verzí - u nás ne až tak známé - stolní hry Risk. Tento počin nabízí stovky map pocházejících z nejrůznějších epoch a oblastí, na kterých máte možnost si zaválčit a vymazat protivníky z povrchu zemského. Samozřejmostí, kterou bych snad ani neměl u podobné hry zmiňovat, je multiplayer - jak u jednoho PC, tak po internetu.

Pravidla hry Risk a tedy i dnes recenzovaného titulu jsou vcelku jednoduchá a během prvních několika válečných tažení si je člověk rychle osvojí. Přesto hned takto na začátku autory trochu pokárám, jelikož by nějaký ten tutoriál nebo alespoň souhrn oněch pravidel neuškodil. Takhle člověk musí zapátrat na internetu, nebo, lépe, přečíst si naši recenzi.

Takže v čem je zakopán pes? Každá herní mapa je rozdělena do velkého počtu políček, které jsou na začátku klání přiřazeny jednotlivým hráčům. Ti si na ně dle své úvahy rozmístí počáteční dostupné vojenské jednotky. V této chvíli pak začíná samotné hraní.

Jednotlivé týmy se postupně střídají po tazích, během nichž mohou se svými armádami útočit na sousední políčka nebo je obsazovat. Pochopitelně úspěch záleží na počtu jednotek, takže s deseti se sotva ubráníte armádě o stovce bojovníků.

Na začátku každého kola dostanete vždy čerstvé, nové jednotky, a to podle toho, kolik máte právě zabraných políček. Ještě se sluší zmínit speciální karty, jež lze vyměnit za bonusovou armádu. U nich platí to, že vyměnit lze jen trojice karet, které mají každá jiný obrázek.


Pokud se vám zdá, že je to děsně komplikované a tím pádem i špatně hratelné, nenechte se zmást! Jak jsem již podotknul - během prvního válečného tažení se vám herní principy dostanou do krve a najednou se budete cítit jako protřelí generálové. Je to totiž strašně návykové, a co je důležité, hlavně zábavné. Co se opravdu povedlo, je množství map. Těch je přes několik stovek a jednoduše si můžete libovolnou z nich stáhnout a pustit se do hraní.

Jelikož je Risk původně stolní - tedy společenská - hra, lze ji pochopitelně hrát ve více hráčích. Můžete si proto zasoutěžit s přáteli u jednoho PC, kdy se postupně střídáte, nebo je vyzvat k bitvě přes internet. Jednoduché a účelné.

Nyní se dostáváme ke zpracování Lux Delux, což je trošku složitější hodnotit, protože převeďte si stolní hru do virtuální podoby, zároveň zachovejte přívětivé ovládání a herní principy a navíc ji vyveďte v pěkném hávu, který dnešní hráči vyžadují. Autoři na to šli zlatou střední cestou, a proto kladli důraz především na intuitivnost. Grafika je přesto pohledná a nepůsobí vůbec špatně, i když na placenou hru by se přece jen slušelo něco trošku lepšího. Naštěstí se nezapomnělo na ozvučení, které vytváří celkem příjemnou kulisu.

Ale i Lux Delux má svoje nedostatky. Dva jsem už zmiňoval a těmi jsou chybějící tutoriál a slabší grafika. Největším nedodělkem tak na mě působí přítomnost češtiny. Čtete správně, ta je totiž pokažena použitou znakovou sadou, takže radši hned přepněte do angličtiny. Člověka to mrzí o to víc, jelikož ví, že tam ta lokalizace je, bohužel však nepovedená.

Tyto přešlapy však hravě strčí do kapsy nepřeberné množství rozmanitých map, které jednoduše vylučují stereotyp, zábava a neskutečná návykovost. Ono taky kdo by nechtěl vládnout světu, že? A když je to navíc v pohodlí hezky z tepla domova, tak se to nedá jen tak odmítnout.

 

 • + zábava
 • + návykovost
 • + stovky map
 • + multiplayer
 • + dlouhá hrací doba
 • - slabší zpracování
 • - špatná česká lokalizace


Autor: Jan Pillár

90%
hodnocení
redakce
87%
hodnocení
čtenářů
Ohodnoťte hru i vy!
(31.6 MB)
895×

 • Operační systém: Win 9x, Win Me, Win 2000, Win XP, Windows Vista
 • Hardware: Procesor: 1 GHz
  Operační paměť: 256 MB RAM
  Grafická paměť: 32 MB

Levým tlačítkem vybíráte území, na které chcete zaútočit. Pokud zároveň podržíte Ctrl, přemístí se ne jedna, ale pět jednotek. Pokud zároveň podržíte Shift, přemístí se všechny jednotky. Pravým tlačítkem přemístíte všechny jednotky. Esc pro konec hry.


screenshot screenshot screenshot screenshot screenshot
pocitadlo