Legie - RPG roku 2009?

25. 10. 2009 > FreeHry > RPG

RPG z prostředí České republiky? Že to nemůže dopadnout dobře? Chyba lávky, zbrusu nová hra Legie od českých tvůrců je toho důkazem. Nechte se pohltit atmosférou žijícího herního světa a zajímavých možností!

Jilemnici naleznete v okrese Semily západně od Vrchlabí. Možná ji znáte, možná ne, každopádně po vyzkoušení Legie na toto město jen tak nezapomenete. Děj hry se odehrává ve středověku, kdy Jilemnici sužuje všudypřítomná morová nákaza. Lidé umírají po desítkách a ani příroda není morové ráně ušetřena. Lesy, pole i louky postupně umírají a nikdo s tím nedokáže nic udělat. Situace se zdá být bezvýchodnou a právě v tuto chvíli se do hry dostáváte vy jakožto poskok v místní hospodě. Dlouho se tam však neohřejte, protože venku na vás čekají důležité úkoly…

Legie není úplně čistokrevné RPG, jeho tvůrci do něj přidali ještě notnou dávku agenturních prvků a špetku logických hádanek. Se svou postavou chodíte po herním světě, který je relativně živý. Sem tam narazíte na nějakého člověka, s nímž si můžete promluvit. Rozhovory jsou celkově dost rozšířeny a také jsou velmi důležité, protože se od jejich výsledků v kombinaci s vaším dalším rozhodováním odvíjí váš postup hrou. K vyřešení úkolů máte v podstatě volnou ruku a až na výjimky vás nikdo nenutí jít v přesně vymezených kolejích.

Hybnou silou světa v Legii jsou peníze, za které si nakupujete předměty, jako jsou zbraně, pochodně a další. Ovšem získat takové peníze občas není vůbec lehké – jedinou možností je zahrát si skořápky s chlapíkem v místní hospodě. Problém je v tom, že tempo, jakým skořápky míchá je leckdy naprosto nestihatelné. Na druhou stranu, jestli si věříte, můžete své peníze klidně rozhazovat i za písničky hospodského dudáka nebo jako pomoc chudé žebračce. Každopádně ale budete rádi za každý kovák (natož pak cennější peníz).


Co se týče alfy a omegy každého RPG, soubojového systému, v tomto případě mám rozporuplné dojmy. Při soubojích musíte zběsile klikat nepříteli na citlivá místa jako je hlava nebo srdce a doufat, že ho udoláte dřív, než on vás. Je to sice jednoduché a tento systém zvládne i malé dítě, ale na druhou stranu jsou potom souboje strašně nezáživné až nudné.

Obtížnost hry je nastavena trochu výš, než byste asi čekali, protože místy narazíte na nepříjemné situace, kdy absolutně nebudete vědět co dělat a musíte se spoléhat pouze na náhodu (anebo na návod).

Grafické zpracování je kompletně v 3D kabátku a i přes pár bugů ho můžu s čistým svědomím pochválit, stejně jako hudební doprovod (i když ten se, pravda, chvílemi ztrácí v okolních zvucích), ostatně soundtrack je na internetu volně ke stažení.

Legie je kombinaci hned tří žánrů se zajímavým příběhem, nelinearitou a svobodnou volbou v rozhodování, povedeným zpracováním a hlavně atmosférou, která vás pohltí a nebude chtít pustit ani po mnoha prosbách. Kandidát na nejlepší RPG letošního roku je tedy jasný.

P.S.: Česká verze hry je k dispozici zdarma, její anglická mutace pak stojí zhruba 17 dolarů.

 

 • + Úžasná atmosféra
 • + Nelinearita
 • + Grafika
 • + Hudba
 • + Herní svět
 • + Adventurní prvky
 • - Občas nevíte co dělat


Autor: Kristýna Nováková

 • RPG - Role Playing Game - hra na hrdiny.
90%
hodnocení
redakce
89%
hodnocení
čtenářů
Ohodnoťte hru i vy!
(9 MB)
1740×

 • Operační systém: Win Me, Win XP, Windows Vista
 • Hardware: Procesor: 1 GHz
  Operační paměť: 256 MB RAM
  Grafická karta: 128 MB s OpenGL

Pomocí myši.


screenshot screenshot screenshot screenshot screenshot screenshot screenshot screenshot
pocitadlo