Kart n' Crazy: EXKLUZIVNÍ RECENZE

4. 5. 2008 > FreeHry > Onlinové/MMO

Dnes vám přinášíme žhavou novinku ze světa freeware her. Kart n' Crazy má ambice stát se králem tohoto roku mezi volně šiřitelnými počiny. V mnoha směrech se totiž podobá Wacky Wheels. Nutno ale dodat, že od zešedlého průměru jej zachraňuje pořádná porce originálních nápadů, parádní technické zpracování a zejména cena 0,- Kč včetně DPH!

Nebudu popírat své nadšení, podobnou porci zábavy, a to zcela zdarma, jsem před sebou dlouho dobu neměl. Stává se přitom jednou, možná dvakrát do roka, že se objeví opravdu vypečený počin, který má ambice nejvyšší – stát se králem. Králem, jehož jméno se vám nesmazatelně vryje do paměti. Krále, jehož činy zůstanou nezapomenuty ještě dlouhá desetileté. Králem s velkým „K“. A tím se letos dost možná stane i žhavá novinka s názvem Kart n' Crazy, na kterou vám právě přinášíme recenzi jako první v ČR!

Nebudu ale zároveň chodit kolem horké kaše, Kart n' Crazy je onlinová závodní hra. Čili žádný singleplayer ve hře nenajdete a bohužel vás nečeká ani žádná legrace, pakliže nedisponujete stálým připojením k internetu. Pokud ovšem tuto jednu jedinou podmínku splňujete, zažijete nevídané.

Koncept hry vychází z věhlasných Wacky Wheels, které obletěly svět v dobách tři-osm-šestek. Nutno ale dodat, že rozhodně nejde jen tak o ledasjakou předělávku, Kart n' Crazy totiž do vínku přilévá spoustu svých nápadů. Jakmile se bleskově zaregistrujete (otázka asi dvou minut – opravdu to přežijte, stojí to za to), vyberete si avatara s autíčkem a... jde se na závody! Nouze o hráče není, nemusíte se tedy bát, že byste před sebou měli zajíce v pytli. Vybrat závodní etapu přitom nezabere více jak minutu, načež vás už jen čekají jen zběsilé závody.

Tratí je k dispozici poměrně hodně a nutno dodat, že nejde pouze o nicneříkající okruhy. Každý je vyobrazen ve zcela jiném světle – zavítáte do světa plného čokolády, lahodných sýrů a smetanových polev. Objevíte se na místě pestrobarevného Lega, kde kostičky této skládačky tvoří základní kameny všeho. Nebo se ocitnete ve zrádné džungli s bažinami na každém kroku. Ať tak nebo onak, autoři si na nás přichystali spousty vychytávek. Kupříkladu místo, kde z pravé strany foukají obří větráky. Zkuste si přitom na podobném okruhu závodit s ostatními.

Nechybí samozřejmě spousty skokánků a celá řada power-upů, jejichž variabilita by se dala srovnat jen s málokterou jinou hrou. Rychlostí blesku můžete na trať vyslat tornádo, obří vodní „bublinu“, proměnit protivníka v loudavou želvu, nebo zaměnit vlastní auto za sprintujícího zajíce. Je to však jen špička ledovce, co v sobě Kart n' Crazy skrývá – a to ještě raději nebudu rozebírat možnost upravovat si svoje auto, postupování na vyšší dovednostní levely a tak dále. A ač to nemusí vyznít kdovíjak revolučně, výsledkem je zábava na dlouhé desítky hodin.

Před každým závodem si mimo jiné můžete vybrat startující pozici. Pokud se tedy objevíte na místě snímaném z podivně vyhlížejícího úhlu (jak jinak to říct...), kde do sebe všichni chaoticky vráží, nelekejte se a nezapomeňte v levé spodní části obrazovky kliknout na praporek. Značí vaši připravenost k závodům a pokud na něj zapomenete, můžete být z daného šampionátu vyloučeni.

Co se týče technického zpracování, nemám žádné výhrady. Pokud bych tedy přehlédl mírně otupělé textury a slabé trhání obrazovky na slabších sestavách. Nejde však o nic hrozného. Okolní prostředí celkově působí skvěle, k tomu jsou podařené i zvuky, hudba a nevím co ještě dalšího.

Pozor si ale dejte na obtížnost – Kart n' Crazy vyžaduje trochu cviku, autíčka nejsou příliš hbitá a bez využívání kláves SHIFT do ostrých zatáček se opravdu neobejdete. Nutno dále dodat, že na spoustě místech můžete z okruhu vyjet, což vás značně zbrzdí. Snad jedinou opravdovou výtku bych přitom směroval ke koliznímu systému objektů. Jinými slovy se vám může tu a tam přihodit, že některou překážkou proletíte, případně se jí nedokáže vyhnout kamera a tak dále.

Přesto ale Kart n' Crazy hodnotím celými 95 procenty! Hra si je bezesporu zaslouží. A podle čeho tak soudím? Především podle indexu zábavnosti. Výtečná porce zábavy, které k dokonalosti chybí snad jen kýžený singleplayer. Stahujte!
 • + Výtečná hratelnost
 • + Spousta nových nápadů
 • + Power-upy
 • + Tratě
 • + Grafika
 • + Hudba
 • + Zvuky
 • - Chybí singleplayer
 • - Kolize s objekty občas zlobí
 • - Nemám čas učit se na maturitu


Autor: David Marák

95%
hodnocení
redakce
18%
hodnocení
čtenářů
Ohodnoťte hru i vy!
(176 MB)
3528×

 • Operační systém: Win 2000, Win XP, Windows Vista
 • Hardware: Procesor: 1000 Mhz
  Operační paměť: 512 MB RAM
  Grafická karta: 64 MB

Šipkami řídíte káru, klávesa SHIFT slouží pro driftování, CTRL k využití power-upů.


screenshot screenshot screenshot screenshot screenshot screenshot screenshot screenshot screenshot screenshot screenshot screenshot screenshot screenshot screenshot screenshot screenshot screenshot screenshot screenshot
pocitadlo