Gish - epické arkády ještě nevymřely

3. 2. 2010 > Indie Hry > Arkády

Gish není typický hrdina. Je z dehtu, lepí, klouže, dokonce i zabíjí. To vše kvůli své milované, kterou do ruin ztraceného města unesla tajemná bytost.

Gish není jen název hry, ale i jejího hlavního hrdiny, dvanácti-librová koule dehtu. S ním se i přes jeho lepkavou, želatinovou strukturu kamarádí normální lidé. Proto když se z nitra Země vynoří tajemná postava, jež do hlubin unese jeho lidskou přítelkyni Breu, neváhá Gish ani chvíli a vydává se ji najít, ať to stojí, co to stojí.

Takto začíná příběh, který je od začátku plný nejasností čekajících na objasnění. Kdo a proč unesl Breu? Uvidí ji ještě někdy hlavní hrdina? A na jaká monstra vlastně v podzemí narazí? Odpovědi se začnou postupně dostavovat s hraním příběhu této zajímavé arkády.

A vůbec nevadí, že hraní strávíte v podzemních chodbách a kanálech, které se jen hemží nejrůznějšími pastmi, nebezpečenstvím a samozřejmě i nepřáteli, jichž však není tolik jako u jiných podobných her. Gish si ani tak nezakládá na množství příšerek, jež se vám postaví do cesty (i když jich je desítka různých typů), ale spíše právě na překážkách tvořených prostředím. Autoři tak připravili řadu kolmých šachet, propastí, bodáků a mostů visících nad žhavou lávou.

Zde vám přijdou vhod schopnosti hlavního hrdiny, především jeho lepkavost. Lávové jezírko můžete překonat třeba tak, že skočíte na strop, přilepíte se k němu a pak už je to hračka. Zpočátku sice chvíli trvá, než se člověk naučí tuto dovednost správně a hlavně rychle využívat, protože i v této hře funguje gravitace a u ostrých převisů se proto musí postupovat pomalu a opatrně.


Příběhová linie je rozdělena do jednotlivých epizod, které zaujmou svým specifickým prostředím a protivníky. Vždy se skládají z několika dílčích levelů a také závěrečného bosse či bossů. V každé úrovni je také ukryto několik tajných místností, které povětšinou obsahují bonusový život a vždy nějaké ty bodíky navíc. Každá z kapitol je navíc uvedena malým intrem, takže se posouváme vždy v ději a víceméně se dozvíme trochu dalších podrobností. Až na samotném konci se Gish dozvídá, kdo a proč to unesl jeho Breu. Za sebe mohu říct, že takový konec jsem nečekal.

Kromě hraní příběhu se však můžete pobavit i u dalších módů. Třeba v tom časovém, kde máte přístup k více jak 20 originálním levelům, v nichž máte za úkol posbírat ve stanovém čase porůznu rozmístěné kousky jantaru. Samozřejmě čím dřív to zvládnete, tím lépe. Zajímavé je sledovat, jak se postupně s hraním zlepšují i vaše schopnosti ovládání hlavního hrdiny, a vy dosahujete časů, o kterých se vám dříve ani nesnilo.

Druhým pak je multiplayer dvou až čtyř hráčů, ve kterém se střetnete v různých disciplínách. Můžete si zahrát rugby, sumo, soutěžit mezi sebou, kdo sebere víc padajících jantarových kusů, nebo třeba zkusit dragster. Za takto rozmanité nápady si autoři určitě zaslouží pochvalu.

V čem hra Gish bezesporu exceluje a přebíjí tím většinu arkád, je fyzikální engine, na němž běží. Visuté mosty jde rozhoupat, pilíře a kůly se pod váhou hlavního hrdiny bortí a třeba i volně rozmístěné kameny lze k sobě přilepit a následně vrhnout vámi zamýšleným směrem (a že to bude občas opravdu nutné).

Tím se dostáváme k audio-vizuálnímu zpracování, které je na velmi dobré úrovni, přestože je grafika "jen" 2D. Může za to především skutečnost, že jednotlivé levely jsou vytvořeny s citem pro detail a hned tak se neokoukají. Nechybí různé grafické efekty ani ona pěkná kreslená intra.

Jak se na placenou hru sluší a patří, obsahuje Gish také velmi kvalitní hudební soundtrack a zvuky. Přesto bych měl právě k hudbě menší výtku - hudba se mění až po dokončení celé epizody, takže ve všech levelech v ní obsažených se hraje to samé. To je trošku škoda, protože se takto hudba rychleji oposlouchá.

Gish, arkáda s občasnými logickými prvky, mě opravdu překvapila a na několik dlouhých zimních večerů byla mým dobrým společníkem. Fanoušci žánru jistě ocení "lepicí schopnost", díky níž hra neklade tolik důraz jen na bezduché zabíjení nepřátel, ale vrací se ke kořenům. Ke kořenům, kdy samotné prostředí a válčení s nástrahami a pastmi tvořilo hlavní náplň.

Každého určitě zaujme pěkné audio-vizuální zpracování, které doplňuje velmi dobrý fyzikální model. I když mě osobně nejvíce zaujal příběhový mód, jsou tu ještě dva další nabízející desítky nových úrovní k prozkoumání. Pakliže vás hra zaujala a třeba si jen nejste jisti, vyzkoušejte zdarma demo, co vám nabízíme. Řekl bych, že vás přesvědčí.

 

Kupte si hru Gish

 • + zábava
 • + zpracování
 • + různé módy
 • + logické úkoly
 • + příběh
 • - občas frustrace
 • - hudba se mohla střídat častěji


Autor: Jan Pillár

 • Demoverze - Demoverze je „zkušební“ verze programu, která má v porovnání s plnou verzí omezenou škálu funkcí, je však zcela zdarma a povětšinou i bez přímých časových omezeních atd.
80%
hodnocení
redakce
83%
hodnocení
čtenářů
Ohodnoťte hru i vy!
(9.8 MB)
534×

 • Operační systém: Win 9x, Win Me, Win 2000, Win XP, Windows Vista
 • Hardware: Procesor: 1.5 GHz
  Operační paměť: 512 MB RAM
  Grafická paměť: 128 MB

Ovládání lze ve hře nastavit. Standardně hlavního hrdinu ovládáte pomocí kurzorových šipek. Klávesa A slouží k přichycování, S ke klouzání, D k nárazu a mezerník ke skákání. Esc nebo enter pro pauzu/vyvolání menu. Mezerník slouží také k přeskakování dialogů.


screenshot screenshot screenshot screenshot screenshot
pocitadlo