Free Realms – prostá fantazie

5. 7. 2009 > FreeHry > Onlinové/MMO

Dva týdny po spuštění této pohádkové MMO se počet registrovaných hráčů vyšplhal k jednomu milionu. K dnešnímu dni se jejich počet více než ztrojnásobil! Přidejte se taky!

Svět Free Realms se nám před nedávnem konečně přehoupnul do finálního stádia a my v redakci jsme byli nuceni přečíst si znovu naše první dojmy a opětovně se ponořit do onoho kouzelného světa. To všechno, abychom vám dnes namíchali koktejl, servírující novinky a další postřehy.

Free Realms nám a především našim dětem připravili Sony Online Entertainment, stojící mimo jiné za komerčními MMO peckami, jako jsou  Everquest, Matrix Online, Vanguard, Star Wars Galaxies a připravovanými DC Universe Online. Free Realms pro ně nejspíš nebyla žádná výzva a tak se nám jej rozhodli naservírovat zdarma s nepovinnými poplatky za bonusový obsah.

Na rozdíl od většiny ostatních online her se Free Realms nebere příliš vážně, respektive vážně jej mohou brát akorát malé děti. Dospělí hardcore pařani pravděpodobně nikdy nezaloží fankluby a nezačnou psát povídky rozšiřující tento herní svět. Free Realms má zkrátka už od začátku svého vývoje úzce vyhraněnou skupinu lidí, na kterou chce zapůsobit a to se ji, podle počtu hráčů, daří doslova fenomenálně.  Chudáci rodičové aby pak svým ratolestem připláceli za uzamčený obsah. No co, alespoň že ty tři milióny děti nehrají Postal. I když, možná by se přeci jen měly učit, že ublížení na zdraví znamená oplzlou krvavou podívanou, namísto romantického letu párů zamilovaných motýlků…


Jak už je všem určitě jasno, Free Realms jsou typicky dětskou hrou v tom nejjasnějším slova smyslu. Od herních principů počínaje, zpracováním konče. Sony Online Entertainment skutečnými mistry ve svém oboru a vložili do svého dítka všechny své zkušenosti z tvorby online her, což ještě okořenili několika technickými vychytávkami a takřka neomezenou přístupností potencionálním hráčům. Autor tohoto projektu, by si tak bezesporu zasloužil jedničku s hvězdičkou a vyznamenání k tomu.

Od prvních kroků cítíme tvůrčí profesionálnost ve všech ohledech, v pozadí s urputnou snahou přilákat si co největší počet dětských hráčů. Už registrace na domovské stránce hry je snadná, a autoři vás už tehdy chytají za ruku a vlečou skrz roztomilou tvorbu postavy, přímo v prohlížeči, až k samotnému spuštění hry, čímž na vás vytasí své nejsilnější zbraně a vy se ocitáte takřka v pasti. Fakt, že se herní klient nemusí dlouze stahovat a instalovat, protože se nám Free Realms přenáší do počítačů vzdáleně podobným způsobem jako videa na YouTube, necháme nyní stranou, stejně jako audiovizuální zpracování, o kterém si povíme později.

To co vás chvíli po spuštění samotné hry překvapí nejvíc, jsou obrovské možnosti, jež hráčům nabízí. Ačkoli žádná z nich není tak propracovaná jako u jiných komerčních titulů, všechny jsou zábavné a kde nevyhrává kvalita, skóruje kvantita. Například výčet povolání pro právě jeden z vašich charakterů je vskutku úctyhodný. Můžete se v mžiku přepnout z dobrodruha, na ninju, pošťáka, lékaře, kováře, horníka, válečníka, lučištníka, závodníka, kuchaře, výtržníka, karetního mistra, či průzkumníka. Každé z těchto povolání používá své vlastní skilly, vlastní oblečení i výstroj. Někdy se vaše povolání přepínají samy podle toho, co se zrovna chystáte dělat. Rozhodnete-li vybojovat si poklad skrytý na konci jeskyně, jako superman se s otočkou změníte ve válečníka s výzbrojí i úrovní z minulého zápasu. Totéž, budete-li se například chystat uvařit si nějaké jídlo, či dezert, s tím rozdílem že už neuvidíte sebe jako válečníka s mečem v ruce, ale jako kuchaře s bílým čepcem na hlavě.

Kromě přesouvání se z místa na místo a bojování se zde setkáte i s minihrami, jejichž kvalita je srovnatelná s freehrami, s jakými se na těchto stránkách setkáváte denně. Rozumějte, nejsou nejlepší, ale nijak neurazí a svůj účel plní. Některé jsou zvládnuty s rozmachem, jako trénování domácího mazlíčka, závodění, či derby v herním enginu, a je radost je hrát, jelikož se na ně i pěkně dívá, ale jiné, jsou vytvořeny v typickém 2D. To je například jakási obdoba zemědělství, kde v časovém limitu myší spojujete co nejdelší řetězce sousedícího ovoce/zeleniny, nebo zajímavé karetní hry, či jednodušší obdoba obranářských strategií, kdy se na vás po kolech hrnou nepřátelé a vy své věže (tučňáky) rozestavujete okolo příchodové cesty, aby ubránili vaše sídlo.

Bohužel jak minihry, tak závody, nebo souboje po čase zkrátka nemají čím překvapit a vzápětí upadají do stereotypu, už pro jejich častý výskyt v úkolech. Po pár dnech se tedy rozhodnete sbírat trofeje za nově objevená místa, zajímavosti, nebo se rozhodnete hrát stylem World of Warcraft a vaše postava se z oblečku válečníka svleče jen ojediněle, nebo budete cloumat křížem krážem a shánět nové a zajímavější úkoly než jen, přines, najdi, anebo si prostě zkusíte najít nové přátele.

Nově se v Free Realms objevila možnost založit guildu, či se přidat k nějaké už vytvořené. Nápad je to výborný a sami se divíme, proč s tím autoři přišli až nyní, kdy má hra více než tři miliony hráčů a 10 zaplněných serverů. Se svými přáteli můžete vstupovat do bojových zón už od dob betaverze, ale i tak musíme říct: guildy lepší teď než nikdy. Anonymita okolních hráčů se částečně odbourává a mizí tak největší neduh, na který jsme si v prvních dojmech stěžovali. Naopak nás ale opustilo prvotní okouzlení a my se tak na Free Realms nyní díváme přísnějšíma očima. Kór v době, kdy se zdarma objevují i takové klenoty jako BattleForge.

Audiovizuální zpracování se za ty měsíce nezměnilo, pořád je stejně oslnivé a nenáročné. Zatímco sněžné městečko Snowhill je víc kouzelné než kdy dřív, už dávno ohlášené nové oblasti jsou pořád zdaleka nepřístupné, což samozřejmě vůbec nevadí, protože místa je pro všechny dost a dost. Zvlášť, když se lidé neshromažďují, jen se honí za dalšími a dalšími úkoly a pochvalami. Ano, slyšíte dobře, Free Realms je učebnicovým příkladem, kdy se vyplatí i toho nejméně gramotného hráče chválit za každou maličkost…

Hodnotit tuto multiplayerovou záležitost je ve výsledku obtížnější než se zprvu zdálo. Možná by to pro nás bylo lehčí, kdybychom Free Realms objevili poprvé před týdnem a nehráli jej už od dob uzavřené betaverze. Stačili jsme tak procitnout z dětského snu a všechny herní nedostatky najednou začaly prudce vyplouvat na povrch. Hra samotná si bezesporu zaslouží velmi vysoké hodnocení, ale vůbec ne absolutní, jak se před nedávnem mohlo zdát. Minimálně deset procent navíc darujeme za neopakovatelné pozitivní pocity, když jsme Free Realms hráli poprvé a říkali si, že ta herní branže netočí jen okolo chamtivého byznysu. A hle! Bez peněz si pořádně neužijete ani tady. Respektive užijete, jen vás to přestane bavit o trochu dřív…

 

 

P.S.: Tentokrát jsme se namísto recenze klasické webové hry rozhodli zařadit Free Realms z důvodu, že se hra běží v internetovém prohlížeči a dá se tak považovat za webovku.

 • + Atmosféra
 • + Grafika
 • + Variabilita
 • - Stereotyp
 • - Absence příběhu
 • - Anonymita hráčů


Autor: Lukáš Řezák

 • freehra - Pod pojem freehra se řadí veškeré hry, které můžete zdarma vyzkoušet, byť třeba s řadou omezení. Do této kategorie tudíž patří jak klasické freewarovky, tak i trial verze, shareware produkty, případně jakékoliv flashové hry, na něž se podobné licence rovněž vztahují.
96%
hodnocení
redakce
69%
hodnocení
čtenářů
Ohodnoťte hru i vy!
(10 MB)
1995×

 • Operační systém: Win XP, Windows Vista
 • Hardware: Procesor: 600 MHz
  Operační paměť: 64 MB RAM
  Grafická karta: 32 MB

Směrové klávesy popřípadě WASD + myš


screenshot screenshot screenshot
pocitadlo