Forbidden Saga - příběh hrdiny

25. 1. 2010 > FreeHry > RPG

Dlouho očekávaná Forbidden Saga je tady! Povedlo se naplnit všechna očekávání? Jak hra obstojí ve srovnání s legendárním Broken Hearts? Jak… otázek je hodně, a proto bude nejlepší, když se sami podíváte, jak to ve skutečnosti je.

Několik let byl klid. Potom přišlo Broken Hearts a scéna českých RPG už nikdy nebyla taková, jako dřív. V uplynulých dvou letech tento famózní titul nenašel pokořitele minimálně ze strany tuzemských her, nicméně koncem roku se o pomyslný trůn začala přetahovat s Legií a nyní přichází další adept na naleštěnou korunu. Není jím nikdo jiný než Forbidden Saga, jež pochází z rukou autora Broken Hearts. Těšte se!

Forbidden Saga vypráví o chlapci jménem Lance, který má jeden velký sen. Stát členem váženého cechu lovců. A na rozdíl od většiny svých současníků se pro svůj sen rozhodl něco dělat. Každý den proto vyrážel do lesa trénovat se svým „učitelem“, jenž ho naučil vše potřebné. Nyní přichází ta rozhodující chvíle, kdy se rozhodne, jestli na to Lance má.

Váš zásah do hry začíná jednoho dne ráno – Lance se právě chystá ke své závěrečné zkoušce. Forbidden Saga nabízí značnou míru volnosti, a tak se nemusíte ihned vydat plnit úkoly, ale můžete se podívat po vesnici, popovídat si s ostatními obyvateli, nakoupit si nějaké vybavení v podobě zbraní, léčivých nápojů, prohledat sudy, koše a skříně, zda-li v nich není nic zajímavého anebo se jen tak poflakovat procházkou po okolí. Čas vás netlačí. Dříve či později se ale k plnění úkolů uchýlíte.

Zpočátku nečekejte nic moc těžkého, budete muset z nedalekého lesíka přinést několik medvědích kůží. Při plnění tohoto questu samozřejmě narazíte na spoustu lesní havěti, kromě medvědů také na vlky, květiny vypouštějící jedovaté výpary a setkáte též s roztomilými zvířátky podobnými lumíky, jež se vás navzdory své velikosti neštítí kousnout. Soubojový systém je řešen obdobně jako v případě téměř tři roky starého Broken Hearts, tedy tak, že když se nepřítel dostane do vaší blízkosti, jednoduše ho seknete a sekáte, dokud někdo z vás nezemře nebo dokud vám nedojde energie. Čím lepší zbraně máte tím, více života na jedno seknutí uberete. Hodně záleží i na vašich zkušenostech v této oblasti, ty získáváte automaticky za každého zabitého nepřítele. Jeho zvládnutí chce trochu cviku a trpělivosti, ale mně osobně se jeví jako dobrá volba.

Kromě hlavní dějové linie můžete a plnit i vedlejší questy, které vám přinesou nějaké bonusy, ať už v podobě peněz nebo nějakých nových věcí. Díky tomu je hrací doba hodně solidní a závěrečné titulky uvidíte až po několika minutách plných dobrodružství. Naštěstí se ani jednou za tu dobu nebudete nudit, děj má spád a spoustu zvratů, takže vám nedá ani na chvilku oddechnout. Forbidden Saga vás pohltí svou komplexností a živoucím světem; lidé ve vaší rodné vesničce si pokojně kopou zeleninu na zahrádce, ale mají také své emoce a city, stejně tak jako všichni ostatní, s nimiž se v průběhu hraní setkáte.

Bohužel největší klady hry jsou zároveň i její minusy – místy se vám Forbidden Saga může zdát až příliš zdlouhavá, což platí zejména pro rozhovory, kterých zde najdete požehnaně. V některých lokacích je též možné, že se ztratíte a budete bloudit, což není nic příjemného.

Nemalý podíl na úžasné atmosféře má audiovizuální zpracování. Co se týče grafiky, opět se dočkáte detailního pixel artu, ten však bohužel na monitorech s větším rozlišením vypadá příšerně, proto je lepší hrát ve zmenšeném okně. K zvukovému a hlavně hudebnímu doprovodu nemám výtky žádné – stačí jeden poslech a jistě si ho zamilujete stejně jako já.

Když se dva perou, třetí se směje? Tohle přísloví sedí jako ulité na současnou situaci kolem nejlepšího českého RPG poslední doby.  Řeč je samozřejmě o Broken Hearts a Legii zmíněných v prvním odstavci. V tomto případě to však bohužel není zase až tak jednoznačné – Forbidden Saga jistě je jedno z nejpovedenějších RPG a her poslední doby vůbec, nicméně osobně jsem čekala ještě o něco málo víc. I tak ale nelze než doporučit, protože nevyzkoušet si tento titul by byl hřích!

 • + Volnost
 • + Komplexní svět
 • + Skvělé zpracování
 • + Atmosféra
 • + Trvanlivost
 • - Zdlouhavé


Autor: Kristýna Nováková

 • RPG - Role Playing Game - hra na hrdiny.
 • RTS - Real Time Strategy - Strategie v reálném čase.
85%
hodnocení
redakce
90%
hodnocení
čtenářů
Ohodnoťte hru i vy!

 • Operační systém: Win 2000, Win XP, Windows Vista
 • Hardware: Procesor: 800 MHz
  Opeaační paměť: 64 MB RAM
  Grafická karta: 64 MB

Pohybujete se šipkami, mezerník slouží k útoku a jako akční tlačítko.


screenshot screenshot screenshot screenshot screenshot screenshot screenshot screenshot screenshot screenshot
pocitadlo