Family Farm - co Čech, to farmář

4. 5. 2011 > Indie Hry > Strategie

Pokud vás ještě stále neopustily romantické představy o farmaření, vyzkoušejte českou novinku Family Farm. Dokážete se postarat o své hospodářství?

Víte, že...
Hammerware dostali na hru dotaci z EU?
Předchozí hra týmu, Aquadelic, se stala vítězným simulátorem Becherovka Game 2005?
Tvůrci vyvíjeli i hru pro asijské automaty?

Určitě jste už někdy zkoušeli jednu z „farmářských“ her, které se v posledních letech rozmohly. Family Farm do jisté míry funguje na podobném principu, nicméně vzhledem k tomu, že jde o plnohodnotnou indie hru se dá tušit, že tohle bude daleko propracovanější záležitost. Novinka od českých Hammerware vás zavede do devatenáctého století, kde se budete muset postarat o farmu tehdejší doby. Zapomenout tak můžete na všechny výdobytky moderní civilizace jako je traktor, bagr či automatické zavlažování. Cokoli zde budete dělat, bude poctivá manuální práce.

Zpočátku vás hra vede za ručičku, aby vás plynule vhodila přímo do vody. Postup do dalších úrovní se vám odemkne po splnění výzvy daného levelu. Zatímco jednou postačí nashromáždit několik kousků zeleniny pro odběratele, jindy se do toho přidá rozšíření farmy či obdělávání polí a starání se o zvířata. Naštěstí nemusíte všechno vyprodukovat hned, ale máte určitý časový úsek na to, aby se vám to povedlo. I tak však nepočítejte s nějakým lehárkem; úspěšnost vaší úrody závisí na počasí (střídají se zde jen dvě roční období) a – co je hlavní – na dobrém naplánování práce. Pokud opominete tento důležitý aspekt, dost možná, že nestihnete včas sklidit a všechna vaše předchozí práce a peníze na to vynaložené přijdou vniveč.


S přibývajícími levely se logicky zvyšuje obtížnost, ale také možnosti, co všechno si na farmě můžete vypěstovat. K mrkvím a celeru se brzy přidá salát, dojde na len i kukuřici a v pozdějších fázích hry i na hospodářská zvířata.  Stejně jako o zvířata a rostliny se musíte starat též o své lidi. Na každé farmě najdete buď rodinu či nějakého jedince (závisí na scénáři), nicméně i čtyřčlenná rodina vám brzy přestane stačit a budete muset sáhnout po pomocné ruce nádeníků. Všechny své lidi musíte jednou denně nakrmit a také jim po těžké práci dát na chvíli pokoj, jinak to s jejich spokojeností a tím pádem i pracovní efektivností nebude zrovna nejlepší.

Zkrátka a jasně – při hraní Family Farm se nebudete nikdy nudit. Na nudu tady není čas, protože farma si neustále vyžaduje vaši pozornost a starost. Oproti ostatním „farmářským“ hrám má však novinka od Hammerware jednu výhodu – neokouká se vám tak snadno. Vývojaři totiž šikovně dávkují scénáře a otevření nových herních možností tak, aby se vám při náznaku stereotypu vždycky dostalo pod ruku něco nového. Navíc některé z levelů jsou skutečně výzvou, takže u této záležitosti nějaký ten týden vydržíte. V kombinaci s výborným audiovizuálním zpracováním je Family Farm velmi podařený titul, který si najde své čestné místo nejen  všech virtuálních farmářů (ať už mladších či starších).

 

 • + Zpracování
 • + Hrací doba
 • + Lidský faktor
 • + Level design
 • - Těžší levely


Autor: Kristýna Nováková

85%
hodnocení
redakce
75%
hodnocení
čtenářů
Ohodnoťte hru i vy!
(84 MB)
984×

 • Operační systém: Win XP, Windows Vista, Windows 7, Linux, Mac OS
 • Hardware: Procesor: 1.6 GHz
  Operační paměť: 512 MB RAM
  Grafická karta: 128 MB

Veškeré herní akce probíhají pomocí levelé myšítka.


screenshot screenshot screenshot screenshot screenshot screenshot screenshot screenshot screenshot screenshot screenshot screenshot screenshot screenshot screenshot screenshot screenshot
pocitadlo