Cogs - ať se točí!

13. 1. 2010 > Indie Hry > Logické

Logický rychlík do každé rodiny! Procvičíte si logické myšlení, skvěle se odreagujete a užijete si spoustu zábavy. Nebo ne? V případě Cogs určitě.

Je stará známá pravda, že když se jedno kolečko přestane točit, stroj se pokazí. A když se zastaví úplně všechny kolečka, je to ještě daleko horší. Tedy pokud zrovna není po ruce někdo, kdo by tuto prekérní situaci vyřešil. V případě Cogs se s žádnými důmyslnými stroji nesetkáte, ale o to těžší váš úkol bude.

Hra obsahuje tři různé módy – hrát můžete v takzvaném Inventor módu a Challenge módu. První jmenovaný je obdoba kampaně, kdy musíte pokořit všech padesát levelů, přičemž pokud se vám bude dařit, můžete získat zvláštní ocenění (dokončení puzzle před vypršením časového limitu a další), díky nimž se nové levely odemknou snáze. Challenge mód se dělí na dva režimy, a to Time a Moves. Jak už název napovídá, v Time budete muset zdolat všechna příkoří dané úrovně do vypršení časového limitu, kdežto ve druhém zmíněném nesmíte překročit daný počet tahů. Ať tak nebo ona, připravte se na to, že Cogs není lehká záležitost a jeho zdolání vám může zabrat klidně i několik týdnů či měsíců.

Co se týče samotných levelů, těch je několik druhů, a tak se moc neopakují, což je rozhodně ku prospěchu věci. Zatímco jednou budete muset dát k sobě všechna kolečka na ploše tak, aby se točila a vedla k cílovému kolu se zvonkem, jindy se zase setkáte s trubkami, jimiž vede pára – a ano, tu páru je třeba dostat k horní trubce pomocí různého natáčení, skládání a přehazování menších dílků železných rour. Zvláštním nápadem je potom trojrozměrná kostka, na niž musíte spojit všechna kolečka, která se následkem toho začnou všechna hezky točit. V podstatě pořád posouváte destičky s cílem poskládat vše tak, aby to do sebe zapadalo.


Nutno dodat, že k dispozici nebudete mít žádnou nápovědu, takže se vaše mozky leckdy velmi zapotí, o to větší radost je ale z postupu do dalšího kola. A kdybyste už opravdu vzteky mlátili do stolu, zkuste si zahrát nějaký jiný režim, uvidíte, že se vám potom pročistí hlava natolik, že se pokusíte vyhrát i ten zapeklitý level. Ač je Cogs místy pekelně těžký, druhým dechem je třeba dodat, že je také nadmíru chytlavý a návykový. Jakmile se do toho jednou pustíte, minimálně v následující hodince máte o program postaráno a dost možná padne i váš večerní program.

Co do grafického zpracování, tak nemám nic, co bych titulu vytkla. Trojrozměrné zpracování je až překvapivě detailní a zvláště při pohledu na krychli s kolečky se hezkou chvíli na tu zvláštnost nebudete moci vynadívat. Hudební doprovod svému kolegovi sekunduje bez nějaké výraznější vady. Jednoduše řečeno zpracování v tomto případě sedí jako na milimetr dobře ušitý kabátek.

Cogs je velmi příjemnou hrou vhodnou snad pro všechny příležitosti. Nudíte se? Už vás nebaví tupé střílečky s hordami nepřátel a několika desítkami zbraní v hlavní roli? Rádi byste vyzkoušeli něco nenásilného, dobře hratelného návykového a zároveň také něco, co vám nějakou dobu vydrží? Už nehledejte, našli jste. Jen si dávejte pozor, pokud jste vznětlivější povahy, místy byste se totiž u Cogs mohli rozčílit natolik, že by to mohla odnést nějaká periferie vašeho křemíkového miláčka.

 

  • + Zdařilé zpracování
  • + Trvanlivost
  • + Chytlavá hratelnost
  • - Občas potrápí


Autor: Kristýna Nováková

80%
hodnocení
redakce
84%
hodnocení
čtenářů
Ohodnoťte hru i vy!
(73 MB)
1268×

  • Operační systém: Win 2000, Win XP, Windows Vista
  • Hardware: Procesor: 1 GHz
    Opearační paměť: 128 MB RAM
    Grafická karta: 128 MB

Myš.


screenshot screenshot screenshot screenshot screenshot screenshot screenshot
pocitadlo