City Racing - když závody, tak pořádné

26. 8. 2008 > FreeHry > Sport/Sim

Hra podobných kvalit, jakými se chlubí dnes recenzovaný titul, se nevidí často. Popravdě řečeno se něco takového urodí maximálně jednou za rok. Právě proto je pro nás velká čest představit vám City Racing!

Když o tom přemýšlím, tak od TrackManie jsme tu žádný opravdu kvalitní závodní simulátor v hlavní roli s auty nepřinesli. Tedy, až do dneška. City Racing hodně připomíná sérii Need For Speed, takže své příznivce si najde především v řadách příznivců arkádového ježdění. To nicméně nebrání v tom, aby si hru užili i fanoušci pravověrných simulátorů, z nich čiší realismus až za hrob.

Po spuštění se můžete kochat videem v hlavní roli s totálně rozmláceným Citroënem, a ano, tohle auto bude vašim vozítkem. Jakmile dokončíte nezbytnou opravdu, můžete zařadit na jedničku a vydat se do víru herního světa, který je skutečně veliký. Skládá se z několika ostrůvků, přičemž na každém najdete něco jiného. Tamten je spíše kopcovitý, vedle něj je velkoměsto a támhle je něco mezi tím. Podle toho, kde se zrovna nacházíte je určena i míra života, takže třeba ve městě potkáte víc aut i lidí než na vesnici a naopak. Co však v jakémkoli prostředí zůstává neměnné je chování řidičů, kteří to do vás klidně napálí plnou rychlostí, když zrovna couváte. A kdyby to byli jen civilisté! Podobných chyb se dopouští i všudypřítomní strážci zákona. S úsměvem si do vás vráží až se převracíte na střechu, zatímco když vy uděláte to samé, ihned jdou po vás. Nutno dodat, že dokáží být pěkně dotěrní! Za každý přestupek se vám zvýší úroveňnebezpečnosti, přičemž policie si tak žádá stále větší a tužší posily. Jestliže jim ujedete jste za vodou, jestli vás chytnou, připravte se zaplatit tučnou pokutu. Připravte se na dlouho honičky, jež mnohdy ani nemají konce.

Hlavní složkou City Racing je samozřejmě závodění. Na minimapě dole v pravém rohu obrazovky se vám zobrazuje, kde ve vašem okolí se zrovna koná nějaký závod. Těch je hned několik typů, vedle klasických proti počítačem řízeným protivníkům se dočkáte i časovky. Výhodou je, že jsou jednotlivé závody rozděleny podle obtížnosti, takže i když máte slabší vůz, máte naději vyhrát v nějakém lehčím závodě. Za vítězství získáte peníze a za ty si můžete vylepšovat svůj Citroën, případně si koupit nové auto. Neoddiskutovatelnou položkou na všem účtu bude i kolonka opravy, protože v City Racing funguje solidní model poškození (pamatujete, jak bylo vaše auto rozbité na začátku hry?). Stačí tři, čtyři ťuknutí ve vyšší rychlosti do kolemjedoucích aut a už se vám line kouř z motoru. Je jasné, že v takovém stavu nemůžete závodit, takže vám nezbývá než vydělávat si druhou cestou, což je přepravování lidí. V každém městě najdete hned několik lidí, kteří potřebují někam hodit a častokrát vám za to nabídnou velmi lákavou sumu. Navíc můžete tímto způsobem poznávat herní svět – to se hodí vždycky, zvláště pak, když vám k tomu přibudou i nějaké ty penízky na účtu.

Grafická stránka titulu je jedna z nejlepších, jaké jsem měla na freeware scéně tu čest vidět. Krásné efekty, stíny, krajina v pozadí, skvělé modely aut, domů lidí (i když ty trošku pokulhávají). K tomu všemu se ve hře ještě střídá noc a den. Jen si to představte, ráno projíždíte kopce jednoho malinkého ostrova, zrovna svítá a vy si prohlížíte obrys města, jenž se vám rozvinulo na obzoru. Než tam dorazíte, nastává den, a ten se posléze přehoupne večer, načež se už zase můžete kochat romantickou a malebnou krajinou kolem vás. Potom nastává noc, kdy všechna města ožívají, stejně jako ve skutečnosti. Takže se připravte na hodně barevná světýlka. Bohužel však má tahle povedená krása i své černé stránky. Lépe čeřeno jednu černou stránku v podobě vysokých hardwarových nároků nepříjemných záseků na slabších strojích. I po vypnutí všeho vizuálního pozlátka (kromě střídáním dne a noci, to vypnout nejde) se hra bude sekat. Hudební doprovod naopak jedním velkým zklamáním, protože se za celou dobu dočkáte minima hudby a i to málo stojí za starou bačkoru. To jste pak vděčni alespoň za ranní prozpěvování ptáčků v korunách stromů.

Na jednu stranu si užijete skvělou zábavu při závodění – i když umělou inteligence je někdy lépe nekomentovat -, prozkoumáte rozsáhlý herní světa, pokocháte se skvělou grafikou a navíc se budete bavit.. Jenže na druhou stranu zde naleznete i hodně nepříjemné zápory. Vedle zasekávání se do tohoto seznamu řadí také prapodivný fyzikální engine, kvůli němuž stačí byť jen trošku prudčeji zabrzdit a už jste na střeše, v lepším případě na boku. Pakliže máti rádi komplexní závodní hry, tyhle řádky už asi ani nečtete a rovnou stahujete. Vám ostatním radím totéž. Užijete si opravdu skvělý zážitek.

 • + Úžasná grafika
 • + Zábavné
 • + Návykové
 • + Trvanlivé
 • + Komplexnost
 • + Rozsáhlý svět
 • + Policie
 • + Závody i taxikaření
 • - Hudební doprovod
 • - Fyzika
 • - T-t-t-troch-ch-ch-u-u ss-sse to s-sek-k-k-káá


Autor: Kristýna Nováková

 • Freeware - Software, který je distribuován zcela bezplatně. Platí zde však autorská práva zamezující jakékoliv měnění a poupravování zdrojových kódů a dalších částí programu.
92%
hodnocení
redakce
74%
hodnocení
čtenářů
Ohodnoťte hru i vy!
(24 MB)
16210×

 • Operační systém: Win 9x, Win Me, Win 2000, Win XP
 • Hardware: Procesor: 1 GHz
  Operační paměť: 256 MB RAM
  Grafická karta: 256 MB

Šipky.


screenshot screenshot screenshot screenshot screenshot
pocitadlo