Arbarlith: The Gift of Chaos – povedená diablovka

25. 8. 2008 > FreeHry > RPG

Diablo se stal legendárním titulem a mnozí se ho od té doby snažili předčít. Nikomu se to zatím nepovedlo, byť mnozí vyzyvatelé nebyli k zahození. Arbarlith: The Gift of Chaos se na poměry současné freewarové scény řadí mezi ty kvalitnější. Neváhejte a vydejte se vstříc chaosu v tomto skvostném akčním RPG!

Arbarlith: The Gift of Chaos má na starosti uskupení profesionálních vývojářů, povětšinou z EA, jež se sdružují pod názvem Game Creation Society a ve volném čase se zaměřují na tvorbu freewarových her.

Děj je zde spíš jen na přikreslení atmosféry a nějakou významnější roli ve hře nehraje. Ocitáte se v malé vesničce v zemi Arbarlith, jež napadli příšery. Chopíte se tedy role obránce a na radu mága Gothringara se vydáte do zapovězené země Aetheru zničit Tartarose, jež stvůry vyvolává.

Jedná se čistě o akční RPG, tudíž jediným vaším cílem bude zničit všechno, co se hýbe. K tomu vám dopomáhej jak různá obranná, tak útočná kouzla, runy, jež zvýší vlastnosti vaší zbraně, či kvalitnější zbroj. Něco jako lvlup tu však nenajdete.

Bohužel je zde několik výrazných bugů. Postava se často zasekává a někdy je dost obtížné ji znovu rozpohybovat. Nemluvě o tom, že cokoliv z inventáře vyhodíte, dostane podobu toho, co jste naposled sebrali. Můžete tak snadno horší lahvičky proměnit na kvalitnější. Je zde i editor map, ovšem o jeho funkčnosti by se dalo dosti pochybovat.

Ovládání můžete plně svěřit své myši, či si dopomoci klávesnicí. Já osobně doporučuji klávesnici, neboť s myší si postavička často chodí, jak chce. Ovládání kamery není obtížné a dle mého vcelku vyhovující.

Zkušenost vývojářů je rozhodně znát. Ačkoliv příliš kreativnosti nepobrala a za celou dobu hraní se setkáme jen s pár jednoduchými texturami, i tak je prostředí hry zajímavé. Zvukové efekty a hudební doprovod si zaslouží devět bodů z deseti.

Game Creation Society zplodili velmi zajímavý kousek. Bohužel je zde však znatelné množství bugů a občas i nějaký ten pád do Windows, což bych od tak profesionálních vývojářů určitě nečekal. Přestože je tohle dílko zajímavé, přijde mi, že je nedotažené a zasloužilo by si ještě pár hodin času. Nenabídne více než tři hodiny dobré zábavy, což je rozhodně málo. Je však třeba brát ohledy na poměry freewarové scény a v jejich porovnání se řadí Arbarlith: The Gift of Chaos mezi kvalitní kousky. Určitě jej ozkoušejte.

 • + Hratelnost
 • + 3D grafika
 • + Souboje
 • - Bugy
 • - Malá kreativnost
 • - Příliš krátké


Autor: Michal Roch

 • RPG - Role Playing Game - hra na hrdiny.
70%
hodnocení
redakce
42%
hodnocení
čtenářů
Ohodnoťte hru i vy!

 • Operační systém: Win XP, Linux
 • Hardware: 800 MHz
  256 MB RAM
  128 MB Grafická karta

Levým tlačítkem myši se pohybujete a útočíte, pravým kouzlíte. Mezerníkem na klávesnici kouzlíte, šipkami se pohybujete.


screenshot screenshot screenshot screenshot
pocitadlo