TIPY A TRIKY: Steel Panthers: World at War

2. 10. 2006 > Magazín > Téma

Po vydané recenzi na Steel Panthers: World at War vám přinášíme i podrobný článek. Článek, jenž si jako cíl stanovuje blíže seznámit hráče s touto velmi komplexní strategií, a poradit, jak si ji co nejvíce vychutnat. Prostě takový souhrn všech nejlepších tipů a triků, které budete potřebovat k tomu, abyste se stali mistry. Jdeme na to.

Trocha historie na začátek…

Málokdo dnes ví, že první díl Steel Panthers vyšel už v roce 1995. Vytvořila jej společnost Strategic Simulations, Inc., mimo jiné tvůrci takových her, jako jsou Panzer General či Close Combat. Mnoho hráčů upadalo do mrákot, poznali totiž pravý význam slova strategie. Možnost využít přes několik set zbraní, vozidel a letadel byla v tu dobu nepředstavitelná. Počet národů a světových oblastí hratelnost ještě více rozšiřoval. Vlny národa hráčsko-strategického však rozvířilo ještě více PBEM – neboli hraní přes e-mail (Play-by-Email). Funguje to jednoduše – odehrajete svůj tah, save odešlete soupeři, ten udělá to samé, a toto se opakuje do skončení bitvy. Neotřelé, originální, levné (stačilo se jen připojit k internetu, stáhnout maily, a zase se odpojit), ale hlavně velmi zábavné.
O rok později SSI vydávají druhý díl s podnázvem Modern Battles. Ten se zabývá lety 1950 – 1999, to je však jedna z mála novinek. I přesto ale neztratil nic ze své zábavnosti.
V roce 1997 vyšel třetí, poslední komerční díl – Steel Panthers: Brigade Command. Ten se po vzoru prvních SP vrátil zpět do druhé světové války. SSI poté už žádné další Pantery nevydávají.
Kde nic, tu nic, se objevila neznámá skupinka lidí, říkající si SP CAMO. Ti předělali původní Steel Panthers, zvýšili rozlišení, přidali či upravili mnoho věcí, a tuto předělávku vydali pod názvem Steel Panthers World War 2… ke stažení zdarma! Asi si umíte představit nadšené reakce hráčů. O něco později SP CAMO ještě vydávají SP Main Battle Tank, jenž je situován do let 1946 - 2020. Futuristické, že? Ovšem stále výborně hratelné.
Lidé více znalí této série asi poznali, že jsem záměrně něco vynechal. No jistě, po SPWW2 se objevuje parta kluků, která sama sebe prezentuje jako Matrix Games. Ti vyrobili právě World at War. Historicky první SP, jenž běží v systému Windows, v rozlišení 800 x 600 bodů. Žádná strategie vyjma Combat Mission zatím nepřekonala komplexnost zpracování druhé světové války. Steel Panthers se okamžitě staly hlavním tématem mnoha herních časopisů a serverů. Mimochodem, Matrix Games jsou dnes plně profesionální tým.

Jak začít?

Naučit se hrát hru kalibru Steel Panthers vyžaduje hodně trpělivosti a taktického myšlení. Ani bez jednoho to nejde. Předně doporučuji vytisknout si obsáhlý manuál, jenž najdete ve složce s hrou, a poctivě ho pročíst. Vězte, že vám to ušetří mnoho práce a vyškubaných vlasů v bitvě s živým oponentem. Není nic horšího, než ke konci bitvy zjistit, že v těch vašich rozmlácených náklaďácích seděl celý pěší sbor, jenž byl schopen zvrátit průběh celé bitvy (vím, o čem mluvím :-)). Také si zapamatujte, že výcvikové mise nejsou v Panterech proto, že autoři neměli co dělat, ale abyste si vyzkoušeli v praxi situace popsané v manuálu. Četbu manuálu můžete také doplnit (či částečně nahradit, nechce-li se vám celý číst) návštěvou stránky worldatwar.clone.cz, kde je (nejen) mnoho výborných článků. Ale teď už začíná váš první boj…První bitva

Úplně první věc, jíž musíte provést před každým spuštěním SP je následující: zavřete se do pokoje, kde vás nikdo nebude rušit, a kde budete mít absolutní klid. Vojevůdce se musí plně soustředit na boj. Nikdy nehrajte, pokud jste unaveni nebo nemáte zrovna chuť. Pouze si tím zkazíte rozehranou hru.
Jestliže očekáváte nějaký návod ve stylu „pošoupněte panáčka s raketometem vedle auta s kulometem a je vyhráno“, tak vás asi zklamu. Žádný univerzální návod na SP neexistuje. I když vlastně ano. Zapněte mozek a uvažujte tak, jako byste byli v opravdovém boji. Musíte si uvědomit, že SP si nehrajou na realistickou hru. SP jsou realistická hra. Mohu vám doporučit snad jen, abyste postupovali opatrně a nejednali zbrkle. Dejte si pozor i na ty nejmenší chybičky. Dvě malé chybky jsou totéž, co jedna velká, víme?
Nenechte se otrávit prohrou, každý jednou prohrál. Naopak by to pro vás mělo být ponouknutí zjišťovat, co jste udělali špatně, zadumat nad tím a zkusit bitvu znovu a lépe. Nespěchejte, nejste omezováni časem.Už mě nebaví hrát s počítačem. Co teď?

Teď se držte. Pokud jste dospěli do tohoto stádia a SP vás stále baví, tak na vás čeká to nejlepší. PBEM! Měli byste mít už nějaké zkušenosti s hraním proti umělé inteligenci, abyste lidským protivníkům nepřipadali jak motovidla. Platí zde prakticky to samé, co při soubojích v singleplayeru. Avšak pár rozdílů tu je. Za prvé - dvakrát měřte, až pak řežte. Ne, že by toto pořekadlo proti počítači neplatilo, ale to jste měli možnost tah vrátit a zkusit ho znovu. Jakmile v multiplayer bitvě něco uděláte, už to nevrátíte zpět. Jak se ale taková PBEM bitva hraje? Na první pohled se to zdá býti složité, ale není. Pro začátek je asi nejlepší hrát po emailu scénáře. Není potřeba domlouvat tolik podrobností a celkově je to jednodušší. Jakmile si několikrát pošlete savy, abyste si nastavili svá hesla (ochrana proti nepoctivým lidem), tak začne rachot. Tedy bitva. Jste-li zvyklí při každém tahu protivníka mačkat mezerník pro potvrzení palby, zapomeňte na to. Při PBEM jednotky střílí automaticky a vy toto můžete ovlivnit pouze ručním nastavením, jak daleko může vaše vojsko oplácet palbu. Po odehraném tahu klepnete na tlačítko sloužící pro další tah a nový obsah složky Email (hra se ukládá sama) odešlete nepříteli. V současné době je největší centrála hráčů hardcore strategií na worldatwar.clone.cz, pokud tedy budete chtít soupeře, doporučuji alespoň se podívat.Co říct závěrem…

Jakmile vás Steel Panthers jednou chytí, tak můžete rovnou zahodit veškeré naděje, že by se vám z jejich spárů podařilo uniknout. Troufal bych si říci, že začít hrát Pantery vyžaduje jistou dávku odvahy a odhodlání. Lidé s velitelskou krví upadnou do extáze. Jev, který jsem nazval „steelpantherismus“, poznáte, až nastane období, kdy budete hrát více bitev najednou, zarputile přesvědčovat své známé a příbuzné o kráse válčení, a svým dětem předčítat na dobrou noc knihy od Hubáčka. Pokud se vám Panteři zalíbí, zapamatujte si datum vaší první bitvy. Jednou na ní budete vzpomínat se slzami plnými nostalgie. A hlavně nezapomeňte – SP jsou pouze hra.Speciální dík patří Artiemu z WorldAtWar.cz, jenž mi dal svolení použít do tohoto článku cokoliv z jeho serveru.
A taky Tomáši Jungovi, bez jehož cca tři roky starého článku v jednom nejmenovaném časopise bych SP nikdy nezačal hrát :-).

Odkazy:
worldatwar.eu - Velitelství Steel Panthers v ČR/SR. „Dostáváte se do světa nadšenců, kteří propadli kouzlu dnes již herní klasiky - taktické turn-based strategie Steel Panthers s tematikou druhé světové války, hry s velmi propracovaným herním systémem a historickou přesností, nad kterou nejeden historický znalec zaplesá.“
steelpanthersonline.com - Oficiální stránka Steel Panthers
Wikipedia - Kapitola o Steel Panthers v anglické wikipedii


Autor: Filip Vondrášek

  • Lite - Lite verze je osekaná verze dané aplikace. Nejedná se sice o „plnohodnotnou“ demoverzi bez řady omezení, ale svým způsobem nejde ani o plnou verzi.

pocitadlo