Šťastné a veselé s Chmatákovem!

24. 12. 2006 > Magazín > Preview

Stejně jako minulý rok i tento vám přinášíme dojmy z hraní nové, lepší a hezčí verze Chmatákova. Za uplynulých 365 dnů se toho hodně změnilo, mnohé věci přibyly a jiné doznaly úprav. Jaký je výsledek? Návyková hratelnost, desítky hodin prosezených u PC a jedna káva za druhou. Jako malý dárek na Vánoce jsme se vám proto rozhodli nabídnout po dobu jednoho týdne klienta potřebného ke hraní! Stáhnete jej pouze u nás.

  • Autor hry: Chmatákov Team
  • Domovská stránka: http://www.chmatakov.cz/
  • Jazyk: Čeština
  • Licence: Donationware
  • Kategotrie: FreeHry
  • Rubrika: Onlinové/MMO
  • Multiplayer: Ano
  • Poslední aktualizace: 17. 8. 07
  • související informace
Realita nebývá růžová, na člověka se místy sesype tolik problémů, že by nejraději v daný okamžik zmizel, přestal existovat. Jediné, co nám umožňuje odplout z rozvířených hladin osudů jednotlivců jsou světy zcela jiné, i když stále vytvořené námi. Právě proto jsme vynalezli knihy, filmy a v neposlední řadě hry. A zejména s rozmachem internetu nabyly hry jako takové na zcela jiném rozměru – MMORPG a podobné „nesmysly“ se staly každodenním chlebem spousty z nás. Jsou ale finančně náročné a mnohé ani nedosahují kýžených kvalit. Tvůrci Chmatákova se proto před více jak rokem rozhodli nabídnout tuzemským hráčům vlastní projekt. A to projekt neméně zábavný, neméně ambiciózní a hlavně – pro všechny a zadarmo.

Změna je život

Kdybych měl shrnout všechny změny, kterých doznala poslední mnou zkoušená verze Chmatákova v porovnání s verzí rok starou, asi bych se sotva vešel do dvou stejně velkých článku. Proto zde zmíním jen inovace podstatné, nejzajímavější a ty, které jsem mohl spatřit. Nu, a začnu rovnou na začátku – u výběru postavy. Na výběr jsou celkem čtyři povolání, mezi něž spadá klasicky bojovník, mystik (což je mág), řemeslník a pobuda. Každé „zaměření“ samozřejmě ovlivňuje vaše bytí ve hře, schopnost bojovat, čarovat či si jakkoliv jinak přivydělávat (poctivě i nepoctivě). Posléze si už jen musíte vybrat svoji podobu a vrhnout se do víru virtuálního života.

Prostředí, v němž se ocitnete, je to jisté míry interaktivní, nepůsobí jako otrávený brouk lihem, zkrátka a jednoduše – žije. Ne doslovně, nicméně všude kolem se objevující NPC, různí Chmatopýři, divocí Chobotníci a jiná tajemná stvoření. Některá si přitom lze ochočit a poté je použít jako prostředek pro dopravu, tedy jako náhražku za koně. Původně k podobnému účelu sloužili pouze Chobotníci, autoři se ovšem následné rozhodli dát stejnou funkci třeba i Chmatopýrům – temným stvořením u hřbitovů, jež koušou a mohou vás zabít.


Potěšující je také změna režimu ze dne na noc a naopak, včetně střídání počasí. Člověk si takhle se svým chmatákem kráčí poklidnou přírodou, kdy se tuhle objeví na obloze mráčky a začne pršet. Jistě, je to detail, ale dodává hře atmosféru. A na detailech koneckonců stojí celý svět. Ve Chmatákově se mimo jiné setkáte i s vichřici, která se pravidelně opakuje a jejím smyslem je vyklízet ostrov od pohozených věcí. Hráči často nechávali nepotřebné drobnosti povalovat se kolem, jenže server byl díky tomu zatížen a muselo se s tím proto něco dělat.

Bez peněz do Chmatákova nelez

Abyste mohli žít, musíte pracovat. A to platí i zde. Získávání surovin ovšem po letmém prozkoumání nedoznalo velkých změn. Stále těžíte dřevo, drahé kameny, lovíte ryby, případně okrádáte ostatní kolem. Nově však naleznete v prostředí různá víceméně unikátní místa, na nichž můžete vytěžit nebo jinak získat daleko cennější suroviny. A to zejména drahé kameny nebo vzácné ryby, jež se nachází podle zvěstí pod hřbitovem. Háček v jejich ukořistění (v obou případech) je nicméně uschován ve zkušenostech, takže pokud nejste zrovna zruční v tom nebo onom oboru, nemůžete chtít ihned modré z nebe.

Peníze obecně jsou však ve hře důležité – můžete si za ně například nově koupit potápěčský oblek, jenž vám dovolí vstoupit na místa ukrytá hluboko pod hladinou. Autoři ono vodní prostředí nemají zatím hotovo, alespoň tedy nebylo v mnou zkoušen verzi. Nicméně podle všeho tam půjde nalézt cenné mořské perly. Inu, nechme se překvapit.


Celkově vzato však Chmatákov dosti nabobtnal na velikosti, přibyla za uplynulý rok spousta míst, mezi něž patří kupříkladu katakomby, lávové nebo zasněžené území, temné lesy a jiná neméně zajímavá prostranství. Dokonce jsem jednou natrefil při procházení rozmanitým světem na teleport. Jak mi bylo následně řečeno, jeho funkce je omezena pouze pro přemísťování hráčů do města. Z města už posléze musíte jít po svých.

Vole, založíme klan. Ne?

Že by to vše a vždy začalo onou myšlenkou, nastíněnou v podnadpise? Mám právě namysli založení klanu – ano, ve Chmatákově je mezi hráči běžné zakládat různá uskupení, mnohdy dokonce i víceméně nesmyslná. Svého času byl nejznámější klan dřevorubců, který sice před nějakou dobou zanikl z důvodu nedostatku času, nicméně ve hře je k nalezení hezky zpracovaný památník. V nové verzi je také novinkou organizace s názvem CH.B.I, jež bude dohlížet na pořádek ve Chmatákově a všichni její členové budou mít několik výhod – napříkald budou moci posílat ostatní hráče do vězení na ostrově umístěném ve městě.


Každopádně zákony ani v tomto MMORPG titulu nesmí nikdo porušovat. Zakázáno je mluvit vulgárně, opakovaně zabíjet hráče nebo makrovat, pokud nejste přímo u PC - u hry (tedy nesmí se používat programy, jež klikají za hráče, když se zrovna díváte na televizi). Při nedodržování těchto nařízení většinou dojde k jistým omezením, někdy i vymazním účtu. Ovšem, pokud byste kdokoliv z vás měli nějaký svůj vlastní názor a chtěli jej veřejně presentovat, můžete zavítat na nově otevřené podium se spousty lavičkami. Jeho funkčnost je sice víceméně symbolická, ale atmosféru přednáškám dodává. Inu, nebude asi nic lepšího, než abyste si to vyzkoušeli sami. Příjemnou zábavu a štatné a veselé ;-).Upozornění: Server, na němž běží hra, je umístěn v soukromé firmě. V případě možné výpadku (náhoda je blbec) by bohužel nedošlo k jeho nahození dříve jak po Vánocích. Kdyby se tak tedy stalo, úměně tomu bychom prodloužili dobu uveřejnění klienta zde na FH.


Autor: David Marák

  • RPG - Role Playing Game - hra na hrdiny.

pocitadlo