ROZHOVOR: Chmatákov slaví tři roky!

24. 12. 2007 > Magazín > Rozhovor

Aneb co nás čeká do budoucna? Kdo vlastně jsou autoři této dnes již slavné a vůbec první české MMORPG? A věří na Ježíška? Pakliže chcete znát odpovědi, zanechte všeho a čtěte dále!

Než začnu klást záludné otázky, mohli byste se na úvod představit? Jakou pozici zastáváte v týmu?
Gizmo: Já jsem ten blázen, který už čtvrtým rokem pracuje na Chmatákovu  Jinak se jmenuji Petr Roudenský a v týmu jsem vývojář a herní designer.
DJ Miky: V reálu se jmenuji Michal Balda, ovšem většina lidí mě zná spíše pod přezdívkou DJ Miky. Zastávám pozici webmastera a správce herního světa, takže se starám o dění ve hře, řeším problémy s účty apod.

Chmatákov je tu s námi prakticky již tři roky. Když jste začali psát první řádky kódu, čekali jste, že bude někdy tak úspěšný?
Gizmo: Říkal jsem to už tuším před rokem – nikdy. Zpočátku nikdo nevěřil, že se nám to povede. A pokud ano, lidé si mysleli, že děláme webovou hru, což je žánr sám pro sebe, ač se dá říci, že některé jsou v podstatě MMORPG.
Nicméně, jakkoli sem stále překvapen návštěvností webu i samotné hry, nejvíce mě zaráží fakt, že hráči přispívají finančně nejen na server, ale leckdy i jen tak, aby nás podpořili. A to je u nás v Čechách opravdu nezvyklé.

A co DJ Miky – kdy jsi se připojil k týmu, co tě k tomu vedlo a co jsi od projektu očekával?
DJ Miky: K týmu jsem se připojil začátkem roku 2006, kdy webmaster (BaRs) neměl moc času, tak se vyhlásil jakýsi konkurz a protože mě už několik měsíců znali a měl jsem nějaký přehled o tvorbě webů, zvolili mě jako nového webmastera. Na konci srpna jsem se pak stal správcem hry, to mi nabídl Gizmo, když moc nestíhal a potřeboval nějakou "pomocnou ruku". Souhlasil jsem s tím, protože jsem měl dostatek času a chtěl jsem Chmatákovu pomoct.

Teď je Chmatákov rozdělen na dvě verze - běžící starou verzi, ve které je přes 25 000 účtů, a test nové připravované verze, kde už počet účtů přesáhl 20 000


Jak to vůbec začalo? Kdo přišel s nápadem vytvořit hru plnou smajlíků?
Gizmo: Když se z původního nápadu (chat se smajlíkama místo postav) vize změnila na MMORPG, mnoho lidí ocenilo vcelku originální nápad se smajlíky a tak jsem je ve hře ponechal. Jistě, že mnoho lidí to odradí, ale her s postavami je přece tolik…

Co plánujete do budoucnosti ve vývoji hry ? Hodláte svět Chmatákova nadále rozšiřovat? Případně nezamýšlíte nějakou razantní obměnu?
Gizmo: V herním systému ne, ovšem snad se hra dočká nové, přepracované grafiky, protože současná mapa je příliš hranatá a pravoúhlá, což by měl vyřešit zcela nový vzhled terénu. Hra se rozšiřuje neustále, ať jde o předměty, dovednosti či mapu. Nevidím zatím důvod, proč bych nemohl pokračovat nadále.

Kolik hráčů v současné době hraje toto MMORPG?
DJ Miky: Teď je Chmatákov rozdělen na dvě verze - běžící starou verzi, ve které je přes 25 000 účtů, a test nové připravované verze, kde už počet účtů přesáhl 20 000 a z nichž jsou více než 4 tisíce aktivní (mají odehrané alespoň dvě hodiny).

Občas se stává, že se hráči nemohou připojit na server. Budete v následujícím roce nějak rozšiřovat hardware?
Gizmo: Těžko, finančně nám sice pomáhají hráči, ovšem celkový provoz serveru je poměrně nákladný. Bohužel se opravdu stává, že hráči se kvůli plnému serveru přes den vůbec nedostanou do hry.

snad se hra dočká nové, přepracované grafiky, protože současná mapa je příliš hranatá a pravoúhlá


Všímám si, že tým Chmatákova jako takový pomalu roste. Kolik vás v současné době tvoří toto ambiciózní dílo?
DJ Miky: Přímo hru tvoří pořád jen Gizmo (programátor) a Spid3r (grafik), celkový tým tvoří kromě mě ještě 3 další lidi - bigdragon a Sam #12 (správci) a BaRs (webmaster).

Teď nám řekněte ale také něco o sobě. Kolik vám je vlastně let? Jste stále studenti, nebo již v pracovním nasazení?
Gizmo: Mě už 20 bylo před pár lety, studuji na soukromé vysoké škole v Praze.
DJ Miky: Nyní mi je 16 let, studuji 2. ročník na střední škole... Práce je ještě daleko (doufám :-)).

Přestože vám jistě Chmatákov bere hodně volného času, máte ještě nějaké jiné koníčky?
Gizmo: Moc času mi nezbývá, pokud ale je, pak rád fotím či se věnuji svým hadům a ještěrkám )
DJ Miky: Baví mě programování, tvorba webů a obecně vše okolo počítačů, rád čtu (většinou anglické) knížky, jezdím na kole a když je sníh, tak lyžuju. Dá se říct, že i škola mě baví (teď si asi polovina lidí zaklepe na čelo :-)).

A poslední otázka na závěr - věříte na Ježíška?
Gizmo: Bohužel ne, ale rozhodně bych ho upřednostnil před Santa Clausem, kterého nám sem média stále cpou :-)
DJ Miky: Ne, ale občas by se mi to celkem hodilo :-).


Autor: David Marák

  • RPG - Role Playing Game - hra na hrdiny.

pocitadlo