Jak se dají zadarmo hrát šachy

11. 7. 2007 > Magazín > Téma

Můžete vzít krabici s figurkami, zajít do nejbližší restaurace, vyhledat si osamělého soupeře a vyzvat ho k duelu. Nebo také můžete sedět doma u počítače, stáhnout si nějakou z her, které zmiňuji níže, a začít drtit umělou inteligenci nebo i živého protivníka přes internet. Tak pojďme na to!

V komerční sféře se dnes nabízí počítačové programy i celé počítače určené pouze a jen ke hraní a trénování šachu. Ani Fritz 9, jenž hrál velmi vyrovnané partie s Garym Kasparovem, není nijak extra finančně nedostupný. Freewareový tvůrci ale pochopili, že i zde se najde volné pole pro jejich semínka. Z nich vyrostlo několik skutečně kvalitních produktů a my se na ně půjdeme podívat. Nejprve bych vám však chtěl představit pár základních věcí o šachové hře.

Minulost a současnost

Šachy vznikly původně pravděpodobně v Indii. Prošly ovšem ve svém vývoji mnoha proměnami. Dáma se například může pohybovat tak, jak se může pohybovat teď, teprve - relativně řečeno - pár chvil. Dříve mohla jen o jedno políčko. Takových zvratů se sice stalo mnoho, ovšem základ hry na čtverečkované ploše s figurami armád vedenými králi zůstal nedotčen. Uchoval se i v dnešních šachách. Ač vzniklo mnoho zajímavých variant (mezi nimi hexagonální šachy, 3D šachy apod.), klasická varianta si stále drží první místo v žebříčku popularity.

Pořádné freeware šachy

U nás na Freehrách jsme vám nabízeli již spoustu nejrůznějších šachů, 3D šachů, erotických šachů a podobně. Například se můžete podívat blíže na recenze Chess 3D, Lovechess Age of Egypt, Grand Master Chess a na oblíbený Playchess. Přes všechny nesporné výhody těchto komplexních gamesek se dnes daleko profesionálněji uplatňuje model odděleného grafického interfaceu a vlastního hracího motoru. Přeci jen, proč v jednom programu nezměřit síly s více různě inteligentními počítači? Nastal čas představit dva nejznámější freeware programy nabízející grafické prostředí pro hraní královské hry.

Winboard

Tento jednoduchý klient neoplývá příliš božským zjevem, zato se v něm ale dá dělat skoro vše: hrát proti člověku, proti počítači (jsou předinstalovány motory GNU Chess 4.0 a 5.07 a motor Crafty) anebo po internetu proti vzdálenému a často neznámému soupeři (serverů je podporováno opravdu velké množství, takže si je z čeho vybírat). Normálnímu člověku bude program v základní podobě úplně stačit, rozhodně nezdolá umělou inteligenci napoprvé a jen tak lehce.

Winboard obrázek

Winboard si můžete stáhnout třeba zde.

Arena

Pokud máte raději poněkud vychytanější grafiku a nepotrpíte si na jednoduchosti, pak sáhněte po Areně. V základní podobě sice nemá žádné přeinstalované motory, ale ty není problém stáhnout. Jinak se vám bude hodit zvláště, pokud máte rádi Fischerovi promíchané šachy (místo jedné se před partií vybírá ze 960 základních pozic umístění figur za řadou pěšců). Arena je opravdu uživatelsky příjemná (jak se říká: „user friendly“) na rozdíl od trochu strohého Winboardu.

Arena obrazek

Arenu si můžete stáhnout zde.

Motory

Do obou těchto programů můžete zasunout mnoho různých motorů – umělých inteligencí hrajících šachy. Nejznámějším zadarmo je asi Crafty, nyní ve verzi 21.5. I ostatní mají velmi poetické názvy: Butcher (řezník), Colossus, Atak atd. Více se o nich můžete dozvědět např. na stránkách TJ Praha. Nejsem žádným specialistou na šachové umělé inteligence, proto vám nemohu vypovědět, o co ve kterém motoru jde. Tyto sféry mi připadají obzvláště podnětné pro skutečné šachisty, ne pro amatéry hrající jednou za dvanáct let.

Nuže, pojďme hrát!

No, a to je vše přátelé. Zasedněte ke stolu, pusťte si svůj nový šachový program a vydejte se na cestu spletitými pozicemi, neobvyklými tahy koněm, šílenými útoky v blitz partiích a pomalým vyčkáváním na chybu soupeře. Anebo odejděte od počítače někam ven, zahrát si šachy s člověkem, kterému můžete vidět do očí.


Autor: Martin Pírko

  • Freeware - Software, který je distribuován zcela bezplatně. Platí zde však autorská práva zamezující jakékoliv měnění a poupravování zdrojových kódů a dalších částí programu.

pocitadlo