Idependent Games Festival - indie orgie roku

2. 4. 2010 > Magazín > Téma

IGF 2010 je prestižní soutěž nezávislých her. 11.3. byli vyhlášeni dlouho očekávaní vítězové. Jaké jsou nejlepší indie hry pro tento rok? Pojďme se na to společně podívat!

Independent Games Festival je soutěž o nejlepší nezávislou hru. Mohou se do ní přihlásit vývojáři z celého světa, stačí zaplatit zápisné 900 dolarů a mít hru aspoň ve fázi dema. IGF už má silnou tradici, letos se konal 12. ročník. Pro příklad uvedu, že z minulého roku vítězně vzešly pecky formátu World of Goo, BlueBarry Garden a za vizuální zpracování vyhrálo české Machinarium.

Soutěží se ve dvou  kategoriích. Nejdůležitější „Main competion“ je pro všechny indie hry od regulérních vývojářů. Následuje „Student showcase“,  kam se přihlašují studenti herních univerzit se svými výtvory (například DigiPen). A nebyl by to pořádná soutěž, kdyby nebyla výhra. Ta hlavní je 20 000 dolarů, za každé jiné ocenění (Design Technické zpracování, Audio, Vizuální zpracování,...) se dostává 2 500 dolarů. Nyní si představíme ty nejlepší z nejlepších, vítěze letošního IGF!

Seumas McNelly Grand Prize, Excelence in Design
Monaco od Pocketwatch Games  
„Ukradni bohatým a nech si to pro sebe!“. Tak zní heslo hry Monaco. Zahrajete si na zloděje, a to ve velkém stylu. Jedná se totiž o kooperaci až čtyř lidí! Krást se bude v prostředí dnešního Monte Carla. Zvláštní je zobrazování mapy. Nevidíte klasicky celou mapu, ale vždy jen kousek od jednoho kriminálníka. Doufejme, že za nedlouho se od Pocketwatch Games dočkáme minimálně stejně nápadité hry. 


IGF Nuovo Award – Cena za inovaci 
Tuning od Cactus
Puzzle game od Švédského vývojáře. Hned z videa je jasné, že si Tuning tuto cenu opravdu zasloužil – tohle tu nejspíš ještě nebylo. Jak stojí v popisu hry, každý level je o něco divnější, než ten předtím. Koncept samozřejmě zůstává klasickým – projděte úrovní. Ovšem zpracování se už lehce liší…tato hra se vám prostě nesmí vyhnout.


Execellence in Visual art, Technical expertce
Limbo od PlayDead
Proč jsem zařadil Limbo hned do dvou kategorií? Jednoduše proto, že v obou vyhrálo. Moc informací o hře není jak na oficiální stránce, tak i na profilu hry na webu IGF. Jedná se o atmosférickou plošinovku, a pokud se kouknete na video níže, nebudete se divit, že tato hra vyhrála. Grafické zpracování je jedním slovem úžasné. Letos Limbo vyjde i na Xbox Live Arcade. 


Execelence in Audio
Closure od Closure Team
Další arkáda typu „projdi levelem“. Jak se nejspíš domníváte, tato je něčím zvláštní, jinak by přeci nevyhrála. A máte pravdu, nachází se tu jeden háček – to, co je ve tmě, neexistuje. Teprve když na předmět padá světlo, je skutečný a můžete ho tedy použít. V praxi to vypadá tak, že budete přenášet světelné koule na držáky, nastavovat světlomety a ony koule pokládat u dveří, abyste do nich mohli vstoupit. Doprovodná hudba jen podtrhuje temnou atmosféru, což je jedině dobře.


Student Showcase Award
Continuity od ragtime Games   
Je zde první vítězná flashovka, kterou si můžete zdarma zahrát ve vašem prohlížeči. V Continuity budete hledat klíč, kterým si odemknete dveře do dalšího levelu. Hrací plocha bude však rozložena do několika posuvných desek, které můžete posouvat. Takto si budete skládat cestu, a ne vždy to bude jednoduché. Desky na sebe totiž musí navazovat, tudíž v pozdějších levelech už to moc jednoduché nebude. Tuto hru vyvinuli studenti univerzity v Gothenburgu.


Audience Award
Heroes of Newerth od S2 Games
Toto akční RPG je hodně inspirováno módem do hry Warcraft 3 – Defende of the Ancients (DotA). Hráči se rozdělí do dvou týmu po pěti hrdinech, které podporuje hromada vojáků s umělou inteligencí, kteří vybíhají z vaší základny. Postupem času si svého hrdinu značně zlepšíte, budete mít lepší zbraně a více zdraví.


D2D Vision Award
Max & the Magic Marker od Press Play
Malému Maxovi jednou přijde Magická fixa, kterou lze nakreslit věci, jež se stanou skutečnými. Maxe napadlo namalovat příšeru. Ta však vyskočila z papíru a přesunula se do jiného obrázku. Vy musíte Maxovi pomoci při jejím chytání, v němž vám bude nápomocná i ona fixa. Ano, toto už tu bylo, ale zas ne tolikrát. Skvělé také je, že všechno, co nakreslíte, v opravdu ve hře je. Tudíž doopravdy nemohou být dvě hry naprosto stejné.Pokud byste chtěli znát všechny nominované hry, není nic jednoduššího, než se kouknout na oficiální stránce IGF. Pokud máte zájem podívat se na předávání cen, klikněte sem. Teď zase budeme rok čekat na další nezávislé skvělé hry. Těšte se na další ročník tohoto festivalu, určitě bude stát za to!


Autor: Lukáš Trefný

  • Demoverze - Demoverze je „zkušební“ verze programu, která má v porovnání s plnou verzí omezenou škálu funkcí, je však zcela zdarma a povětšinou i bez přímých časových omezeních atd.
  • Flash - Software spustitelný přímo z prohlížeče přes potřebný flash přehrávač. Není tudíž nutné stažení a nainstalování.
  • RPG - Role Playing Game - hra na hrdiny.

pocitadlo