Heroes of Newereth- DotA pro všechny

25. 5. 2010 > Magazín > Téma

DotA se pro mnohé hráče za několik let své existence stala něčím, jako Counter Strike pro hráče Half Life. Vývojářské studio S2 Games, která má za sebou úspěšnou sérii Savage se tyto herní principy rozhodlo převést do své nové hry Heroes of Newereth.

 • Autor hry: S2 Games
 • Domovská stránka: http://www.heroesofnewerth.com/
 • Jazyk: Angličtina (US/UK), Korejština, Čínština
 • Licence: Shareware
 • Kategotrie: FreeHry
 • Rubrika: Onlinové/MMO
 • Multiplayer: Ano
 • Poslední aktualizace: 25. 10. 09
 • související informace

DotA je úspěšný mód pro Warcraft 3, který si po několika letech své existence získal značnou oblibu všech stratégů. Samotný mód už pomalu zastiňuje původní hru a pořádá se v něm značné množství turnajů. Jeho herním systémem se nedávno inspirovala komerční hra Demigod a nyní i nový počin z dílny S2 Games, která stojí za úžasnou sérií Savage.


Ve hře se zhostíte jednoho z třiceti hrdinů a vydáte se svými kumpány zničit nepřátelskou základnu. Aby vše nebylo tak snadné, tak v každé hlavní bázi je několik kasáren, odkud neustále vycházejí skupiny vojáků, které vám v boji budou pomáhat, případně na nepřátelské straně se vás snažíc odrazit. Každý hrdina disponuje čtyřmi hlavními schopnostmi, jež můžete na novém levelu vylepšit. Hrdinovu sílu lze zvýšit i velkým množstvím vybavení prodávající se v obchodě v své základně. Opravdu unikátní kousky, ale naleznete v obchodech někde v divočině, které vás nejenom posílím, ale také pořádně vybílí vaši peněženku. Suroviny získáváte ze zabitých nepřátel a hrdinů. Pokud zabijete hrdinu nepřátelské strany, získáte až 200 zlatých, případně je li tomu naopak o ně přicházíte. Po světě jsou dále rozmístěny neutrální potvory takzvané creepy. Ty sílí spolu s vaším hrdinou, a pokud se vám je podaří zabít, získáte značné množství zkušeností a peněz.

Samotní hrdinové se od sebe liší převážně v způsobu boje. Můžeme je rozdělit na tři skupiny. Máme tu obratné lučištníky a vrahy využívající převážně svou hbitost . Dále pak mocné kouzelníky zaměřující se na svou inteligenci a mocná magická zaklínadla. Nakonec pak silné bojovníky spoléhajíc pouze na svou sílu a houževnatost. Každá vlastnost pak přidává rozdílné bonusy, například inteligence zvyšuje manu a síla životy. Důležité je proto správné rozložení hrdinů v teamu a už jen špatný výběr vás hned na začátku může silně znevýhodnit.

 

Občas jsem si připadal jako bych hrál původní Warcraft

 

Autoři se snažili převést nejenom herní principy, ale i grafické zpracování. Občas jsem si připadal jako bych hrál původní Warcraft. Modely sice nejsou nejdetailnější, zato většinu jednotek a hrdinů od sebe bezpečně rozpoznáte. Díky horší grafice si hru zahrajete i na starších strojích. Podmínkou je, ale rychlé připojení k internetu neboť vysoký ping může vašeho hrdinu velmi snadno poslat do věčných lovišť, stejně tak jako ostřílený protihráč. Zvuková stránka zatím není kompletně hotová, přesto jsou některé skladby obstojné. Na epickou muziku z Warctaftu to bohužel stále nemá.

Další důležitou herní vlastností HoN jsou statistiky ze všech bojů, kterých jste absolvovali. Špatné hraní nebo příliš časté odcházení z rozehrané hry vás může nadobro připravit o možnost zahrát si s těmi nejlepšími hráči nebo se vůbec do nějaké hry připojit. Na každou úroveň máte limit, z kolika her se v jejich průběhu můžete odpojit. Pokud ho překročíte, vaše karma poklesne, což má za následek nedůvěru ze strany ostatních hráčů.

Hra bohužel ve finální verzi nebude úplně zadarmo. Sice vás nechá hrát, aniž byste platili, přesto by měli být ti, co zaplatí 30 dolarů lehce zvýhodněni. Tvůrci sice tvrdí, že se z VIP členů nestanou neporazitelné bestie. Přesto to může nepříjemně ovlivnit vyváženost celé hry, na které je původní DotA postavená.

Heroes of Newreth se momentálně jeví jako zdařilá kopie Doty a rozhodně má potenciál tenhle žánr přiblížit i lidem, kteří neměli dosud s původní Dotou tu čest. Ostřílenějším hráčům by měla nabídnout solidní filtrování hry od nezkušených hráčů a detailní statistiky s jejich úspěchy.

 

 • + Grafika
 • + Vyváženost jednotek
 • + Konečně pořádná strategie
 • - VIP účty
 • - Obtížnost
 • - Návyková hratelnost :-)


Autor: Jakub Zelenka


screenshot screenshot screenshot screenshot screenshot screenshot screenshot
pocitadlo