Ghost Recon Online - zahrajem si na vojáky!

2. 8. 2011 > Magazín > Preview

Vítejte ve světě speciálních jednotek bojujících proti těm nejhorším teroristickým skupinám na světě. Svět amerického spisovatele Toma Clancyho je konečně online a navíc zdarma.

  • Autor hry: Ubisoft Singapur
  • Domovská stránka: http://ghostrecononline.uk.ubi.com/
  • Jazyk: Angličtina (US/UK)
  • Licence: Freeware
  • Kategotrie: FreeHry
  • Rubrika: Onlinové/MMO
  • Multiplayer: Ano
  • Poslední aktualizace: 1. 8. 11
  • související informace

Při vyslovení názvu Ghost Recon zastříhají ušima všichni hráči akčních stříleček. Tato herní série vás převtělí do role člena speciálních jednotek Spojených států amerických, konkrétně jde o rotu D z 1st Battalion, 5th Special Forces Group sídlící na základně Fort Bragg v Severní Karolíně. A pozor, tato speciální skupina opravdu existuje – byla nasazena například ve Vietnamské válce, ve Válce v Iráku či v Afghánistánu. Jediný rozdíl je v tom, že skutečná  5th SFG má pouze roty A, Ba C - „Déčko“ existuje pouze fiktivně, proto také označení Ghost Recon.

 

Tato speciální skupina opravdu existuje – byla nasazena například ve Vietnamské válce, ve Válce v Iráku či v Afghánistánu


Na Ghost Recon Online pracují vývojaři z Ubisoft Singapur, kteří za sebou mají například titul Teenage Mutant Ninja Turtles: Turtles in Time Re-Shelled na Xbox 360. Celkem se na vývoji podílí něco přes padesát lidí, což je oproti ostatním komerčním projektům Ubisoftu směšné číslo, na druhou straně ale GRO není tak úplně komerčním projektem – po vzoru mnoha ostatních her, od Ubi je to například Battlefield Play4Free, funguje na licenci play-for-free, což znamená, že v základu bude hra zdarma pro všechny, kdo se registrují a pro, kteří budou chtít lepší výzbroj a výstroj jsou tady mikrotransakce.

Oproti svým předchůdcům však onlinový Ghost Recon přináší spoustu změn a novinek. Jednou z nejzásadnějších je fakt, že se pohled přesune z 1rd person na 3rd person, tedy pokud se zrovna nebudete dívat na bojiště skrz hledí své zbraně. Díky tomu může hra využívat poslední dobou oblíbený krycí systém, v němž se před nepřátelskými střelami můžete schovávat prakticky kdekoli se vám zachce. Co takhle využít betonový zátaras, roh budovy, dřevěný plot, auto či obyčejný sloup?

Ghost Recon Online nabídne tři třídy – Assault, Sniper a Specialist. Pro svého vojáka si samozřejmě můžete zvolit třídu, jaká je vašemu stylu hry nejbližší. Právě odlišné vlastnosti tohoto trojlístku jsou faktor, který vás donutí spolupracovat s ostatními hráči a vytvořit tak pokud možno co nejlépe fungující tým. Taktické možnosti v průběhu hraní přitom mají být jedním z hlavních lákadel této free-to-play záležitosti. Můžete se například v týmu rozdělit na skupinky – zatímco se jedna schovává v krytu, může další záškodnická jednotka vpadnout překvapenému nepříteli rovnou do zad! Ale pozor, zároveň musíte mít na vědomí, že stejných záludností mohou využívat soupeři, koneckonců hrajete proti živým hráčům, nikoli proti AI.


Jednotlivé třídy se také logicky liší svým bavením, ať už jsou to zbraně či výstroj. A jak už to tak bývá, možnosti vylepšení budou v tomto případě hodně bohaté. Zajímavé přitom je, že mikrotransakce by se v tomto případě neměly jevit jako až taková výhoda. Upgrade si totiž budete moci koupit za virtuální peníze, které získáte jednak jejich nákupem za peníze skutečné a jednat za vaše úspěchy ve hře. Dále budete mít k dispozici i speciální schopnosti rozdílné pro každou třídu, jež bude možné aktivovat a posílit tak všechny hráče – jak kolegy v týmu, tak i protivníky.

Můžete se například v týmu rozdělit na skupinky – zatímco se jedna schovává v krytu, může další záškodnická jednotka vpadnout překvapenému nepříteli rovnou do zad!

V současné době zatím nebyly oznámeny herní režimy hry, ovšem podle vyjádření tvůrci bychom se kromě klasických módů mohli dočkat i nějakých neobvyklých šitých přímo pro tento titul. Ostatně již brzy byste se s malou ochutnávkou mohli seznámit osobně – v nejbližších týdnech se Ubisoft chystá rozjet uzavřenou betaverzi, do níž se můžete přihlásit i vy.

Co se týče grafického zpracování, na obrázcích vypadá Ghost Recon Online velice dobře – na poměry bezplatných či částečně komerčních her. A dobrá zpráva navíc je, že pěkný vizuální kabátek by neměl mít příliš drastické nároky na hardware, právě naopak by hru měly rozjet i slabší počítače.

Zkrátka a jasně – Ghost Recon Online bezesporu patří mezi nejočekávanější a nejambicióznější projekty na nezávislé scéně. Velmi lákavě vypadá nutnost týmové spolupráce a vymýšlení nejrůznějších taktik, jak vyzrát na protivníka. Sympaticky vypadá i model mikrostransakcí, který pro neplatící hráče nemusel být zase až tak omezující, nicméně jak se s tím tvůrci ve finále poperou, se teprve uvidí.


Autor: Kristýna Nováková


screenshot screenshot screenshot screenshot screenshot screenshot
pocitadlo