Forbidden Saga - nástupce Broken Hearts

3. 6. 2009 > Magazín > Preview

Víte jak se říká epickému RPG v detailním pixelartovém kabátku se spletitým a nelineárním příběhem v komplexním herním světě? Ne, není to výmysl, je to připravované české RPG Forbidden Saga, které vám exkluzivně jako první v ČR představujeme v obsáhlém preview!

Ještě-li příznivci RPGček, už jste nejspíše zaregistrovali, že se na české scéně kutí něco velkého. Po Broken Hearts RPG 2 Haven připravuje duchovního nástupce s názvem Forbidden Saga. Nedávno jsme vám přinesli exkluzivní video ze hry, přičemž dnes si můžete přečíst obsáhlé preview s  linkem na stažení demoverze.

 

Víte jak se říká epickému RPG v detailním pixelartovém kabátku se spletitým a nelineárním příběhem v komplexním herním světě? Ne, není to výmysl, je to připravované české RPG Forbidden Saga!


Broken Hearts se hráčům zapsal do podvědomí jako okouzlující RPG s výtečným epickým příběhem, skvělou grafikou a hlavně naprosto pohlcující atmosférou, není proto divu, že si u nás hra svého času vysloužila hodnocení 91 %. Po prvním díle se nějaký čas spekulovalo o dvojce, přičemž sám tvůrce známý pod přezdívkou Rebel nám potvrdil, že se chystá pokračování. Potom nicméně situace na dlouhý čas zcela utichla, až byla docela nedávno oznámena Forbidden Saga. Nejedná se o přímého, ale spíše duchovního nástupce Broken Hearts a podle dostupných informací to vypadá velmi nadějně.

 

Víte jak se říká epickému RPG v detailním pixelartovém kabátku se spletitým a nelineárním příběhem v komplexním herním světě? Forbidden Saga!


Děj hry je zasazen do history-fantasy světa, kde se lidé dělí na dvě skupiny. První z nich jsou naprosto normální smrtelníci, zatímco ti druzí se vyznačují mocí ovládat základní živly. A samozřejmě lze ještě narazit na zlé démony a nemrtvé všeho druhu skrývající se v temných lokacích nebo na různá více či méně krvelačná zvířátka.

Forbidden Saga se zaměřuje na chlapce Lance z vesnice Kizuna. Lance je členem velmi vlivného cechu lovců. Váš samotný zásah do hry začne zkouškovým obdobím, jež se hlavní hrdina chystá složit. Jedná se o takové závěrečné zkoušky, co mají ukázat, zda-li může být daný jedinec přijat do cechu. V demoverzi si můžete vyzkoušet právě tento kousek, kdy vás váš učitel Valas – šlechtic z hlavního města Malaberd - pošle do lesa nasbírat tři medvědí kůže, jež tam rozházel.

V tu samou dobu po světě cestuje záhadný smrtelník Gabriel se schopností vidět věci, které jsou ostatním skryty a bývalý lovec démonů s rudovlasou ženou. Gabriel dříve zabíjel démony, nicméně jistá událost ho přiměla otočit a zachránit život jedné démonce. Gabrielovi se též říká Dvouoký, protože má jedno oko červené, kdežto druhé modré (ano, právě tohle je důvod jeho magického nadání). Cíle cesty této podivné party jsou prozatím zahaleny rouškou tajemství, avšak osudy všech zmíněných osob se v příběhu vzájemně prolnou – a to pravděpodobně dosti znatelně už je proto, že Valas hledá Dvouokého, aby pomstil smrt svých rodičů.

 

Nyní se dostáváme k aspektu, který není na freeware scéně příliš běžný, a to sice nelinearita. Dějová linka se podle vašich rozhodnutí bude malinko pootáčet a při různých rozhodnutích mohou nastat jisté odchylky. Například si můžete zvolit, jestli budete chtít, aby s vámi putovala vaše kamarádka z dětství Renna nebo další postavy (ty vám ovšem moc nepomohou, pouze přidávají bonus a objevují se v příběhových událostech). Míra nelinearity samozřejmě logicky nebude tak velká, jako například u komerčního Zaklínače, ale i tak tento aspekt zvyšuje míru znovuhratelnosti. Kdo by si také nechtěl vyzkoušet, co všechno se stane, pokud udělá několik zásadních rozhodnutí jinak?

 

Dějová linka se podle vašich rozhodnutí bude malinko pootáčet a při různých rozhodnutích mohou nastat jisté odchylky.


Další novinkou oproti běžným freewarovým RPG je questový postup hrou. Co to znamená? Příběhové questy vám nebudou postupně přidělovány, ale budete si je moci vybírat v menu v nabídce cechu. Za každý splněný úkol dostanete tak zvaný Rank pts, s nímž poroste Rank. A čím vyšší Rank, tím více vedlejších questů se vám odemkne. Z postranních úkolů můžete získat různé bonusové předměty a další užitečné věci (mimo jiné i body k dosažení další úrovně), takže se rozhodně vyplatí čas od času nějaký vyzkoušet.

Co se týče herních systémů, oproti Broken Hearts se dočkají několika vylepšení a dokonce se setkáte i s úplnými novinkami. Titul se vytváří v programu RPG Maker 2003, nicméně tvůrce nepoužil přednastavené systémy, použil vlastní. Takže i když k výplodům tohoto programu cítíte antipatie, Forbbiden Saga se vám může zalíbit. O souboje se nyní stará ABS (Action Battle System). Díky němu se souboje stávají akčnější a také přehlednější, na obrazovce totiž vidíte všechny důležité ukazatele a ihned můžete reagovat na danou situaci. Jinými slovy pravý opak tahových soubojů z většiny dnešních RPG. Jeho nevýhodou však je, že své útoky musíte dobře načasovat, jinak vaše postava sešle útok příliš brzy, čehož mohou využívat nepřátelé. Tedy, s těmi řadovými zase až takový problém není, ovšem jakmile narazíte na bosse, přestává všechna legrace a jde do tuhého.

Uživatelské menu s sebou přináší rychlost, přehlednost a také jednoduché ovládání, které jsme si sami mohli vyzkoušet. V menu děláte většinu důležitých věcí jako je změna zbraně, ukládání pozice (to zde probíhá pomoci speciálního modrého krystalu, jenž si musíte koupit nebo ho někde nalézt), požívání léčivých nápojů a další. Poslední z party systémů je Soul Gem System. Soul Gemy jsou oranžová kolečka vypadávající z těl mrtvých nepřátel – případně odměna u postupu na další level, která musíte sbírat. Díky nim se totiž hlavní hrdina může naučit nové dovednosti.

 

Uživatelské menu s sebou přináší rychlost, přehlednost a také jednoduché ovládání, které jsme si sami mohli vyzkoušet.


Titul také nabízí vcelku obstojné možnosti, i co se týče vývinu vlastního charakteru. Hned zpočátku dostanete na výběr ze tří povolání. Válečník se hodí pro agresivní hráče, zatímco Zloděje uvítají ti, kteří sází spíše na obratnost a zručnost při překonávání překážek a pastí. Poslední Spiritualista je obdoba mága. Vaše postava půjde dále vylepšovat ve třech hlavních skupinách, jež obsahují dvacet různých schopností (útok, obratnost, síla aj.).

Už v Broken Hearts jsme obdivovali komplexnost herního světa, který jako by si žil vlastní život. Forbidden Saga nabídne něco podobného, těšit se můžete na velké množství různých lokací, kde potkáte NPC postavy vedoucí si své (ne)klidné životy plné starostí, zvířata potulující se v lese, rostliny, domky…  Snad ve všech lokacích narazíte také na různé předměty a artefakty, kterých má být něco kolem pěti desítek, plus dalších 40 eqip věcí s magickými schopnostmi. Ještěže hlavní hrdina není limitován žádným batohem, protože tak by všechno unesl jen stěží.

 

Právě proto s i v redakci myslíme, že by se mohlo jednat o černého koně letošního roku, který se přiřítí ve stylu ne nepodobném slavnému výroku „Přišel jsem, viděl jsem, zvítězil jsem.“

 

Grafické zpracování se nese v pixelart stylu se všemi možnými detaily rostlin, povedené architektury budov a další příjemných detailů – kupříkladu si můžete všimnout trávy hýbající se v poryvech větru. Hudební doprovod se také nenechává zahanbit a minimálně příznivci i kvalitní fantasy hudby budou mile překvapeni. Audiovizuální zpracování vůbec je jedním z nejslibnějších aspektů hry – to zkrátka musíte vidět i slyšet!

Celkově vzato se Forbidden Saga mezi hráči netěší velké popularity, spíše se skrývá kdesi v postranní. Právě proto s i v redakci myslíme, že by se mohlo jednat o černého koně letošního roku, který se přiřítí ve stylu ne nepodobném slavnému výroku „Přišel jsem, viděl jsem, zvítězil jsem.“.  Schopnosti na to rozhodně má.

 

Stáhněte si demoverzi hry Forbidden Saga

 • + Na pěknou grafiku
 • + Na úžasný hudební doprovod
 • + Na epický příběh
 • + Na komplexní svět
 • + Na množství questů
 • + Na rozsáhlost
 • + Na atmosféru jako řemen
 • + Na questový postup hrou
 • + Na nové systémy
 • - Data vydání
 • - Přílišného srovánávání s Broken Hearts


Autor: Kristýna Nováková

 • Demoverze - Demoverze je „zkušební“ verze programu, která má v porovnání s plnou verzí omezenou škálu funkcí, je však zcela zdarma a povětšinou i bez přímých časových omezeních atd.
 • Freeware - Software, který je distribuován zcela bezplatně. Platí zde však autorská práva zamezující jakékoliv měnění a poupravování zdrojových kódů a dalších částí programu.
 • RPG - Role Playing Game - hra na hrdiny.
 • RTS - Real Time Strategy - Strategie v reálném čase.

pocitadlo