Exkluzivně: Chmatákov Online jen na FH!

24. 12. 2005 > Magazín > Preview

Měli jsme tu čest zahrát si nejnovější Chmatákova v kompletním izometrickém provedení. Zároveň jsme se stali mediálním partnerem této ambiciózní první české MMORPG hry a přinášíme vám jako jediní její hratelnou alfa verzi! Čtěte exkluzivní dojmy a hrajte. Pouze na FH můžete stahovat herního klienta po dobu jednoho týdne!

  • Autor hry: Chmatákov Team
  • Domovská stránka: http://www.chmatakov.cz/
  • Jazyk: Čeština
  • Licence: Donationware
  • Kategotrie: FreeHry
  • Rubrika: Onlinové/MMO
  • Multiplayer: Ano
  • Poslední aktualizace: 17. 8. 07
  • související informace

HERNÍHO KLIENTA ZDARMA STAHUJTE PO DOBU JEDNOHO TÝDNE >>ZDE<<.

Když Chmatákov začínal, jevila se tato hra spíše jako menší projekt pár nadšenců snažících se vytvořit si svůj vlastní on-linový projekt. Chmatákov ale později na vlastní velikosti a rozmanitosti přibíral – objevily se nové možnosti, zbraně, činnosti a dokonce i města. Grafické zpracování sice nebylo špatné a rozhodně svým účelům vyhovovalo, nicméně zároveň nebylo také nijak vábné a autoři si toho byli jistě dobře vědomi. Před nedávnem jsme vás tak jako první mohli informovat o jedné z největších změn, které se na nás, hráče, chystaly – grafický top-down pohled byl zaměněn za daleko hezčí a propracovanější izometrické snímání. Podařilo se nám tak proniknout za pomocí autorů do nové verze Chmatákova, abychom vám mohli přinést exklusivní zážitky z hraní. Není to však vše. Jelikož je dnes štědrý den, obyčejným článkem bysme vám asi zrovna příliš velkou radost neudělali. Můžete si tedy po dobu jednoho týdne stahovat klienta pouze od nás z FreeHer (link je k nalezení pod článkem). Není totiž nic lepšího, než si hru vyzkoušet na vlastní kůži, že ano. Zároveň se nám podařilo dohodnout s autory na mediálním partnerství. Budeme vás tedy pravidelně informovat o celém dění, o všem, co se jen kolem špitne, a že se máte opravdu nač těšit! Vydejme se ale nyní do tohoto propracovaného světa plného virtuálního života!

Peníze jsou všude

Mnoho z vás jistě Chmatákov již hrála, ale neosvětlit základní rysy některým neznalcům, na kterých je tato MMORPG postavena, by bylo asi jako popisovat auto bez kol. Ve spoustě jiných onlinových her jsou samozřejmě základními stavebními kamenem peníze. Zezačátku dostane každý hráč celkem 100 zlaťáků, avšak takový počet není rozhodně velký. Budete se tedy muset vydat po stopách řadového občana snažícího se vydělat na vlastní živobytí, které v této hře rozhodné nebude lehké. Každý si snaží namasti kapsu a nepotěší příliš, když narazíte někde v pustině na bandu domluvených zlodějů. V lepším případě vás jen okradou o pár drobností, v horším zabijí a vezmou vše. Vydělávat peníze jde tedy samozřejmě několika způsoby – poctivými i nepoctivými. Ihned po tom, co se dostanete do hry, budete obdařeni v inventáři rybářským prutem, pomocí něhož lze lovit ryby a v nedaleké chatrči je hned prodat. Rybolov sám o sobě ale není zase tolik výdělečný, proto se je lepší se postupem času přeorientovat na těžbu různých nerostných surovin či sekání dřeva.

Práce jsou však zdlouhavé a ne každý chce dřít rukama. Budete-li si chtít přijít na větší peníze, ovšem samozřejmě s nutnou dávkou štěstí, lze si přivydělat i na automatech. Nejedná se ale samozřejmě o nejlepší způsob, neboť stejné rychle nabyté peníze lze v mžiku oka prohrát. Proto je spíše pro někoho výhodnější si takřka bez práce přivydělat okrádáním a vražděním nevinných lidí. V předchozích verzích hry si šlo ihned vybrat ještě před tím, než jste byli vhozeni do Chmatákova, zda-li budete chtít hrát právě za dobro či za zlo. Ve verzi, kterou máme nyní k dispozici, zatím druhé město sloužící pro tyto nekalé účely upraveno není. Autoři totiž pilně pracují na jeho předělání do izometrického pohledu stejně tak, jako na jiných částech hry. Neznamená to ale, že se hráči nebudou moci navzájem zabíjet a měnit svoji zaměření z dobra na zlo.

Kupa novinek

Nebyl by to Chmatákov, aby na nás v něm nečekala kupa novinek. Izometrický pohled, který již byl zmíněn, je jednou z těch největších a nutno dodat, že se povedl na jedničku. Hra již nevypadá tak „mrtvě“ a zároveň přiláká určitě řadu nových hráčů. Dokonce autoři vytvořili i počasí. Viděl jsem jej a byl jsem překvapen kvalitou zpracování – kapky deště a k tomu všemu i blesky… prostě krása. Dokonce by mělo být obsaženo i sněžení a na konci roku nějaké ty silvestrovské oslavy. Nechme se raději překvapit. Změny ale nespadají pouze ke grafickému zpracování, nýbrž i do hry samotné. Někdy před měsícem jsme vás v žurnálu informovali o novém skillu zaměřeného na vědecký obor. S ním lze zkoumat všude kolem se válející kostry a hledat tak zejména ty pravěké.

Dále pak je možnost prodávat různé náhrdelníky a vázy v muzeu apod. Velice lákavým skillem je i kouzlení. Nemusíte se však bát kdovíjakého fantasy světa, v němž by vládla jen a pouze magie. Tvůrci hry se zřejmě jen snažili odlehčit trochu od tématu a vložit tak do Chmatákova i nějaké ty čáry - mizení předmětů, vzkříšení, léčení a blesky, které znamenají pro protivníka leckdy okamžitou smrt. Při prvním spuštění jsem byl několika lidmi z týmu proveden takřka celým prozatím dostupných Chmatákovem. bylo mi nabídnuto zkusit si ochočit koně. Ano, ve volné přírodě se budou tato roztodivná a roztomilá stvoření procházet sama a zcela volně. A právě vy si některého z nich můžete pomocí mrkve odchytit, což určitě přiláká nejednoho hráče. Jak jsme se ale dozvěděli od tvůrců, nemusíte se bát hned toho, že by po odchycení jejich většiny v přírodě došlo k celkovému vymizení. Mají naštěstí tendenci se jakoby „rozmnožovat“ ;), a to platí i u všudypřítomných NPC příšer apod. Novinek je jinak opravdu mnoho – větších či menších. Vyjmenovávat je všechny ale není ani v mých silách a článek, který právě čtete, by s největší pravděpodobností nabral nehezké velikosti.

Konec čtení. Jdeme hrát!

Jak jsme na začátku slíbili, tak jsem i udělali. Všichni čtenáři si tak po dobu jednoho týdne mohou pouze u nás na FH stáhnout klienta a hru si ozkoušet na vlastní kůži se všemi inovacemi zmíněnými v článku. Je dobré vás ale na pár věcí upozornit. Jelikož jsou Vánoce, tedy zejména štědrý den, s největší pravděpodobností dnes nepoběží server. Buďte shovívaví a omluvte tuhle nepříjemnost. Přeci jsou jen Vánoce a i samotní tvůrci si jisté chtějí dopřát chvíli klidu :-). Dále pak stojí za zmínku fakt, že rozhodně ne všechny lokality, jež jste mohli znát ze starších verzí, budou dostupné. Přepracování do kompletního izometrického pohledů dá dost práce a vyžaduje ještě více času. Pokud ale dojde na nějaké změny, zejména po dobu tohoto týdne, buďte si jisti, že vás o nich budeme určitě informovat a samozřejmé vám poskytneme i nového klienta. Jeho velikost je jinak malá – zhruba 2.5 MB, takže mohou stahovat i modemáři. Šťastné a veselé s Chmatákovem!

HERNÍHO KLIENTA ZDARMA STAHUJTE PO DOBU JEDNOHO TÝDNE >>ZDE<<.


Autor: David Marák


pocitadlo