CSM: Legální droga

17. 10. 2005 > Magazín > Téma

Za těch několik let, co spatřil světlo světa první díl této slavné série, si dokázal CSM získat slušné renomé i velkou hráčskou základnu. Je s podivem, že stále patří mezi nejoblíbenější freewarové tituly, třebaže od vydání posledního pokračování uběhly již 2 roky. Pokud se chcete dozvědět o tomto fenoménu něco více, jste na správném místě.

Pokud čekáte přehršel časových údajů, informace ze zákulisí či rozhovor se samotným autorem, musím vás zklamat. Nic podobného v následujících odstavcích nenaleznete. Ano, něco málo z historie si přečíst můžete, ale je dosti pravděpodobné, že to již víte, a pokud jste skalními příznivci CSM, vaše znalosti tento článek výrazně převyšují. Mým záměrem bylo pouhé ohlédnutí, ne dokonalé zmapování. Proto berte tyto řádky s určitou dávkou tolerance.

 

Stručná historie

Přesuňme se pár let zpátky, přesněji do roku 1996. Právě zde byl položen základní kámen této, stále nehasnoucí, legendy. Tehdy ještě školou povinný Petr Vašíček, otec celé série, přišel na myšlenku vytvořit jednoduchý fotbalový manažer, jakousi obdobu právě probíhající novinové hry. Jelikož se začínal orientovat v programovacím jazyce Q-Basic, nebyl tento nápad odsouzen do věčných lovišť, nýbrž byl rozpracován a posléze dokončen. Tak vznikl počin nesoucí název Football Manager 96. Kdo by si tenkrát řekl, že je pouze prvním z mnoha? Patrně ani sám autor.

Jak již bylo řečeno, FM 96 byl vytvořen v Q-Basicu, což jasně vymezovalo hranice jeho možností. Šlo o textovou hru běžící pod systémem MS-DOS, kde si hráč vytvořil vlastní tým, soupeře i ligu a  o výsledcích rozhodovalo postavení v tabulce. Již před dokončením začal Petr Vašíček  promýšlet možné pokračování.

FM 97 byl sice stále programován v Q-Basicu, přesto zaznamenal hned několik podstatných změn. Vylepšeno bylo ovládání, přibyla databáze skutečných hráčů a barevné dresy týmů.

S rokem 1998 přišlo hlavně přejmenování na Victory Soccer Manager. Opět se jednalo o vylepšení verze předchozí a třebaže rozdílů oproti starším bratrům bylo hodně, hra stále čekala na revoluční změnu.

Ta přišla o rok později s další změnou názvu, tentokráte na již dobře známý Czech Soccer Manager, jenž reprezentoval ligový ročník 1999. Minulost jako by byla zapomenuta, neboť s novým jménem přišel i zcela odlišný základ. Hra nyní stavěla na grafice, kterou doposud takřka zcela postrádala, a na propracovanějším sytému. Právě v tuto chvíli se spící obr probudil ke svému fantastickému běhu.

 

Nyní se budu podrobněji věnovat nejúspěšnějším verzím.

CSM99

Po spuštění programu vás uvítá menu s hnědozeleným pruhovým motivem a hlavní nabídkou. Ovládání je na dnešní dobu již poměrně nepohodlné, a to kompletně pomocí klávesnice. Hra začíná vybráním libovolného fotbalového týmu z České ligy a zvolením rozlosování – buď skutečného ze sezony 98/99 nebo vygenerovaného. Na svoji dobu kvalitní počin dneska vzbuzuje spíše rozpaky. Za největší minusy považuji až odrazující zdlouhavost ovládání, například ke střídání hráče se musíte proklikat přes dvě nabídky, tudíž když máte vyšší počet hráčů zraněných a omylem na nějakého zapomenete, čeká vás desetisekundová cesta zpět, neboť prodleva mezi střídáním obrazovek je více než dlouhá. Nemožnost sledování zápasu mi nepřijde zas až tak osudovou chybou, protože je vcelku jedno, zda pozorujete vývoj utkání v podobě ubíhajícího času nebo jen zkontrolujete konečný výsledek. Poněkud směšně také působí rozvržení statistik několika hráčů, ale posuzovat reálnost ligy není na pořadu dne, navíc není možné odhadnout kvalitu jedním číslem. Celkově ve mně převládají spíše negativní pocity, domnívám se, že některé z výše zmíněných problémů se vyskytovat nemusely. Pokud jste již hráli některé z pokračování, nedoporučuji se k CSM99 vracet.

  

CSM2000

Když jsem spouštěl toto pokračování, trnul jsem strachy, neboť jsem jej nikdy nehrál a obával jsem se, že mi rozpoutá na obrazovce peklo. Vše napovídalo známému scénáři, hra se zeptala, zda může změnit rozlišení. K mé radosti se však útok na všechny důležité smysly nekonal. Místo podivných barev z minula mne přivítal o poznání příjemnější podklad – vcelku kvalitní fotografie. A s překvapeními stále nebyl konec, neboť mi bylo nabídnuta liga k trénování. Mimo české byla možnost zvolit si soutěž německou, italskou a asi nejvíce lákavou – anglickou. Takřka ve všech ohledech CSM2000 svého staršího kolegu předčí, ba dokonce snad  všechny mnou zmíněné nedostatky již neobsahuje. Ovládání je již plně v režii myši, prodlevy nejsou tak dlouhé,  je výrazně zjednodušen systém nabídky a hráči mají dvě kolonky, které mají vyjadřovat jejich fotbalové umění, čímž už nedochází k až tak absurdním chybám v ohodnocení. Zápas je možno sledovat v jakémsi minutovém přenosu, díky čemuž se dá reagovat na výsledek a podle toho takticky střídat. Dále mne zaujala možnost prohlížet si kariéry, která v předchozím díle taktéž chyběla. Celkově mám z tohoto titulu mnohem lepší pocit než s předešlého a pokud si chce někdo z vás zahrát s týmy ze starých dobrých časů, mohu jej s klidným svědomím doporučit.

  

CSM2001

Oproti minulému dílu jsem přesně věděl, do čeho při jeho spuštění jdu. Čas, který jsem jeho hraním strávil by se dal počítat na týdny, úspěchy, kterých jsem dosáhl, by zlatem nevyvážil ani kdejaký arabský šejk. Byl to vůbec první CSM, který jsem měl tu čest zkusit a hned jsem o něm rozdával informace po třídě naší základní školy. Vlna šílenství, která se po mých vyprávěních o probdělých nocích a vítězstvích (takřka ve všech dostupných pohárech) rozpoutala, mě vůbec neudivila. Byl jsem v sedmém nebi, když jsem mohl hrát se svým oblíbeným týmem a porážet odvěké rivaly i světové velkokluby. Teď je načase si o CSM2001 také něco říci. Rozdílů v systému mezi předchozím ročníkem a tímto mnoho není. Hlavní vylepšení se týká grafické stránky. Vzhled starý a nový se prakticky nedá srovnávat. Rozostřené a zvětšené obrázky, ošklivé fonty nebo nepříliš příjemné barvy, nic z toho zde nenajdete. CSM získává své typické fialové zabarvení a zakulacené bílé ohraničení grafických prvků. Jedním z mála dalších vylepšení je možnost trénovat v deseti evropských ligách, samozřejmě opět nechybí česká, která má tentokrát, obdobně jako slovenská, německá a anglická, i ligu druhou. Tudíž je k dispozici 14 hratelných soutěží a to už je dávka nadmíru slušná, ba přímo vynikající. Databáze hráčů tedy byla zvětšena zhruba 3x, tudíž si nyní můžete vybrat posilu ze stovek fotbalistů. Tento díl je skutečně vynikající a má své místo v síni slávy mezi freewarovými tituly.

  

CSM2002 včetně Final Edition

Není mnoho nekomerčních her, které by byly tak očekávány jako právě CSM2002. Po obrovském úspěchu ročníku 2001 se počítalo s tím, že nový díl bude ještě lepší, dokonce se používalo slovo dokonalý. Většinou se stává, že takto sledované projekty nedosahují kvalit svých předchůdců a  z jejich stínů nikdy nevystoupí. To však rozhodně neplatí o CSM. Nové pokračování sice nesplnilo všechna očekávání, ale přiznejme si, nebylo to možné. Vzhledem k faktu, že autor nemohl do vývoje investovat miliony dolarů, se zdá vcelku logické, že hra neobsahuje dokonalou simulaci fotbalového zápasu, podrobné statistiky hráčů, historii všech evropských soutěží, fotografie nebo snad obrovskou hráčskou databázi čítající na milion jmen. Úplně stačí, že se počet fotbalových soutěží přehoupl přes magické číslo 20, aby zakotvil o jednu výše. Běžnému hráči tato rozsáhlost stačí a nepotřebuje více. Pokud ne, musí si koupit manažer komerční. Ihned po spuštění návštěvníka přivítá o mnoho příjemnější menu než v minulosti a vpustí ho do světa kulatého míče. Celkově byla na grafické stránce odvedena skvělá práce a prostředí bylo dotaženo k maximální spokojenosti fotbalových závisláků. Na první pohled patrnou změnou v hlavní nabídce je přidání kolonky scénářů, které dokáží okořenit hru a dodat vám chuť k opětovným spouštěním i po týdnech usilovného hraní. K mému údivu bylo implantováno zobrazení rozestavení hráčů, což je nápad více než zajímavý, nic méně spíše bez významu. Každopádně se na něj hezky kouká. Daleko více bych ocenil možnost hostování hráčů, které člověku ubere pocit, že mu čtvrtý útočník hnije a neroste nedostatkem příležitostí. Vcelku příjemnými inovacemi jsou i zobrazování novinek formou jezdícího pásu na dolním okraji obrazovky a podrobné informace o dosavadní kariéře, dokonce i s grafem úspěšnosti. Samozřejmě ne všechny změny byly okamžitě implantovány v první verzi CSM2002, některé se objevily až v updatu s názvem Final Edition, ale z důvodu nemožnosti sehnat prvně zmíněnou bez vylepšení jsem jejich rozdíly nezmiňoval a pojal je jako jediný objekt. Jde skutečně o mistrovské dílo freewarové scény, které nebude dlouho překonáno. Kdo jste jej ještě nezkusili, neváhejte ani minutu.

 

Důvody úspěchu CSM jsou vcelku jasné i laikovi, který se nepohybuje po herní scéně. Pokud přesto tápete, lehce nastíním. První díly vyšly v době, kdy byl vývoj komerčních manažerů ještě v plenkách, či spíše kdy na český trh pomalu ze zahraničí dostávaly. Verze 2001 již byla v takové kvalitě, že byla pro mnoho nenáročných fanoušků možnou alternativou k titulům dostupným v obchodech. Velkou předností před konkurencí byla cena, za 0,- Kč jste si zahráli solidní simulaci fotbalového managementu a trénování. To za to přece stojí, nemyslíte? Dalším důvodem, alespoň já to tak cítil, je, že jde o hru z českých luhů a hájů. Určitý patriotismus a hrdost na práci krajanů má v sobě každý z nás. Z toho vyplývá i nejlépe udělaná domácí liga. Jak se často stávalo v zahraničních hrách, tady neplatí. Žádné neaktuální soupisky, zkomolená jména nebo snad obrovské podcenění hráčů. Vše je v nejlepším pořádku, na druhou stranu jsou možná čeští hráči přecenění, ale to nám přeci nevadí, jsou to naši. Další nespornou výhodou je rychlost hry, žádné hodiny před obrazovkou a v kolonce odehraných zápasů mít číslo 3. Celá sezona se dá dohrát během hodiny, tudíž přestože máte náročné zaměstnání nebo jste studentem prestižní školy, která vás připraví takřka o všechen volný čas, pár utkání určitě stihnete. CSM je jednou z mála her, které si dokázaly získat oblibu i u starších generací. Tento podivuhodný jev je spojen hlavně s minimální obtížností ovládání u nových dílů a s výše jmenovanou časovou nenáročností. Asi bych neměl zapomenout ani na minimální hardwarové nároky. To vše udělalo z neobyčejné freewarové hry legendu, která i po letech má velké kvantum fanoušků a vypadá to, že u toho ještě nějakou dobu zůstane.

Třebaže se dnes zdá, že je toto mistrovské dílo již zcela mrtvé, zdání klame. Sice se nějakého většího updatu už asi nikdy nedočkáme, čas od času se objeví aktualizace soupisek, která znovu vlije trochu krve do tohoto dožívajícího obra. To ale nebude trvat věčně, takže je více než jasné, že časem bude ležet i titul této velikosti na mnoha počítačích v tom nejzapadlejším koutě harddisku. Ale my nebudeme brečet, protože si ho vždycky můžeme znovu spustit. Stačí jen chtít.

Tak a drobné ohlédnutí je u konce. Doufám, že jste četli pozorně a společně se mnou si zavzpomínali na krásné časy u fotbalového manažeru CSM. Pokud se chcete do historie ponořit ještě hlouběji, není nic jednoduššího, než si od nás některý z dílů stáhnout. A co říci závěrem? Kdybych byl vaším ošetřujícím lékařem, společně s antibiotiky bych vám předepsal několik hodin denně s CSM.

 


Autor: Rodan Svoboda ml.


pocitadlo