America´s Army - jak přežít?

30. 5. 2007 > Magazín > Téma

Pokud vás zaujala naše nedávno vydaná recenze na America’s Army, a AA jste si snad nedejbože i stáhli a zkusili hrát, možná vám právě vydaný článek pomůže. Snaží se totiž poodhalit roušku tajemství a vysvětlit pár zdánlivě složitých principů.

Výrobce: America‘s Army (Americká armáda)
Datum vydání: 4. července 2002
Homepage: http://www.americasarmy.com/
Žánr: Online FPS
Fansite: http://aaotracker.com/ ; http://www.americasarmy.cz/ ; http://aa.herniweb.cz/


Tento článek si stanovuje za cíl seznámit vás se základními principy online freehry America’s Army. Pakliže jste o AA ještě neslyšeli, nezbývá mi než vás přesměrovat na recenzi. Ve zkratce jinak mohu říci, že se jedná o online taktickou FPS zakládající si na realističnosti a týmové spoluprácí, což znamená, že „sólisti“, jenž vezmou do ruky M4A1 a vydají se sbírat headshoty, si moc neužijí.

America’s Army zkrátka není pro žádná ořezávátka

Hraní AA je daleko těžší než by se mohlo zdát; nestačí jen držet klávesu W a levé myšítko, kooperace se svým týmem je nutností! Kupříkladu kulometčík se vyloženě hodí někam do středových pozic, kde zalehne, rozloží bipod (pro neznalé – takové ty nožičky pro lepší stabilitu) a může podporovat „obyčejné“ vojáky riskující své životy na frontové linii. Na úplně druhé straně je pak ostřelovač, číhající kdesi v povzdálí s dokonalým přehledem o bojišti. Tzv. one shot – one kill, žádné zběsilé střílení. Hezky uklidnit, pečlívě zamířit a po první střele oznámit „nepřítel mínus jedna“.

Je asi jasné, že ostřelovač, který s oblibou rushuje do první linie, je platný jako mrtvému zimník. Bohužel se najdou i hráči, kteří mají s ostřelovačkou v ruce větší kuráž než kulometčíci. Samozřejmě něco jiného je to v útoku a něco jiného v obraně, v zásadě ale platí, že by se sniper neměl cpát před riflemany. Velmi užitečná věcička je ohlašování nepřátel, v defaultním nastavení ji naleznete na klávese Z.

Jestliže jste v AA úplní nováčci, doporučuji začít mapou Bridge Crossing, která, jako jedna z mála, byla obsažena už v první verzi

Pakliže tuto funkci využijete, odešlete vašim spoluhráčům hlasovou zprávu „enemy spotted“ a zároveň tak týmu zobrazíte na radaru nepřítelovu pozici. Další z užitečných vychytávek je ohlášení vlastní pozice (klávesa U), ve většině případů tak předejdete smrti ze spoluhráčovy hlavně. Ovšem toto defaultní rozvržení není příliš flexibilní, v zájmu duševního zdraví a hledání Z a U na klávesnici doporučuji přenastavit si tyto funkce na kolečko myši. Pohyb kolečkem dopředu – enemy spotted. Pohyb dozadu – ohlášení pozice.

Jestliže jste v AA úplní nováčci, doporučuji začít mapou Bridge Crossing, která, jako jedna z mála, byla obsažena už v první verzi – jednoduchá, žádné obcházení nepřítele, zkrátka most s překážkami – jeden tým útočí, druhý brání. Na útočníka ovšem pozor, již od samotného začátku má k dispozici granátomet (a rozhodně se nejedná o lochtátko, jaké známe z Quake III Arena).

Velmi výhodné je hrát s kamarády a přes externí program typu TeamSpeak se domlouvat; zatímco jeden hráč sedí v okně, druhý může běžet po římse (z níž a na níž není není z mostu vidět) a díky navigaci vhodně házet granáty. Je také výhodné zapamatovat si zkratky – i já jsem si v prvních momentech lámal hlavu, co znamená kupříkladu „e2pl“. Je to jednodušší, než to vypadá; „enemy – second pillar left“ neboli „nepřítel – druhý sloupek vlevo“. „Lw“ pak znamená „left window“ apod.

Poté, co splníte velmi, ale opravdu velmi otravný Special Forces trénink (pokud vůbec! Spousta hráčů ho díky vysoké, skoro až frustrující obtížnosti a vskutku ohromné otravnosti ani nedohrála), doporučuji vyzkoušet mapu SF Extraction. Dva týmy – Assault Alpha, Assault Beta, takřka každý z hráčů má k dispozici krásnou pušku s nasazovacím tlumičem, granátometem a optikou.

Pakliže jste dobře skryti a máte nasazený tlumič, neměl by pro vás tento cíl být překážkou

Nejprve je nutno hned prchnout ze startovací lokace – po chvíli totiž přiletí dárečky v podobě tříštivých granátů. Jakmile si najdete výhodnou střeleckou pozici (například jeden z mnoha domů), miřte ke středu mapy a hlídejte zde umístěný autobus; nepřítel nesmí ukrást kufřík, jenž se nalézá uvnitř. Pakliže jste dobře skryti a máte nasazený tlumič, neměl by pro vás tento cíl být překážkou. Ale pozor! U busu se nacházejí civilisté a hra nemá příliš ráda jejich ztráty!

America’s Army zkrátka není pro žádná ořezávátka. Vyžaduje jak vlastní schopnosti, tak i smysl pro spolupráci s ostatními hráči. Pokud vám chybí jedno nebo druhé (či snad obojí), nikdy si hru pořádně nevychutnáte. A rada na závěr: určitě se zaregistruje na America’s Army Online Trackeru, zpřístupníte si podrobné sledování vás a vašich přátel.


Autor: Filip Vondrášek

  • FPS - First Person Shooter - Střílečka z pohledu první osoby; taktéž Frame Per Second - počet snímků za sekundu.
  • freehra - Pod pojem freehra se řadí veškeré hry, které můžete zdarma vyzkoušet, byť třeba s řadou omezení. Do této kategorie tudíž patří jak klasické freewarovky, tak i trial verze, shareware produkty, případně jakékoliv flashové hry, na něž se podobné licence rovněž vztahují.

pocitadlo